Drinks Boutique S.R.L.
Locație: Craiova, Dolj
Descriere:
Cu sediul în Craiova, Dolj, Drinks Boutique S.R.L. activează în domeniul comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse alimentare, bauturi si tutun (cod CAEN 4711). Compania este înregistrată la Registrul Comerțului sub numărul J16/598/2007, având codul unic de identificare 21435679.
Adresa noastră: Str. Imparatul Traian, Nr. 157, Craiova, Dolj.
Analiza Financiara:
Rezumat: Drinks Boutique S.R.L. a inregistrat in 2024 o crestere extraordinara, dublandu-si cifra de afaceri la 212.888.087 RON si profitul net la 6.567.188 RON, pe fondul unei expansiuni agresive a retelei comerciale. Compania este profitabila si eficienta, insa gradul ridicat de indatorare (82,47%) si lichiditatea redusa reprezinta riscuri ce necesita o gestiune financiara atenta in perioada urmatoare.
Drinks Boutique S.R.L., cu sediul in Craiova, judetul Dolj, activeaza in comertul cu amanuntul de produse alimentare, bauturi si tutun (CAEN 4711) din 2007. Analiza datelor financiare aferente exercitiului 2024 releva o companie aflata intr-o faza de expansiune accelerata, cu performante solide, dar si cu presiuni vizibile asupra marjelor de profitabilitate.
**Crestere spectaculoasa a cifrei de afaceri**
Cel mai remarcabil element din bilantul 2024 este explozia cifrei de afaceri, care a urcat de la 114.860.518 RON in 2023 la 212.888.087 RON in 2024 - o crestere de aproximativ 85% intr-un singur an. Concomitent, numarul de angajati s-a dublat practic, de la 51 la 92 de persoane, sugerand deschiderea de noi puncte de lucru sau extinderea semnificativa a retelei de magazine. Aceasta traiectorie pozitioneaza compania ca un jucator dinamic in segmentul sau, cu o capacitate evidenta de scalare a operatiunilor.
**Profitabilitate in compresie**
In ciuda cresterii volumului de activitate, marja neta de profit a scazut de la 4,15% in 2023 la 3,08% in 2024. Profitul net a crescut in termeni absoluiti (de la 4.771.439 RON la 6.567.188 RON, +38%), insa ritmul sau de crestere a ramas cu mult in urma celui al veniturilor. Aceasta compresie a marjei este caracteristica perioadelor de expansiune rapida, cand costurile fixe noi (chirii, personal, logistica) sunt absorbite inaintea ca noile locatii sa atinga maturitatea operationala. Cheltuielile totale de 207.169.402 RON reprezinta 96,5% din veniturile totale, lasand un spatiu de manevra financiar relativ redus.
**Structura bilantiera si gradul de indatorare**
Activele totale au crescut cu 60%, de la 29.530.548 RON la 47.301.498 RON, reflectand investitiile sustinute in infrastructura comerciala. Activele imobilizate au urcat de la 7.412.555 RON la 9.801.821 RON, semn ca expansiunea a inclus si investitii in spatii sau echipamente. Totusi, structura de finantare ramane dominata de datorii: rata de indatorare s-a mentinut ridicata, la 82,47% (fata de 80,57% in 2023), iar datoriile totale de 39.010.050 RON depasesc activele circulante de 35.832.422 RON, ceea ce indica o lichiditate curenta subunitara si o dependenta marcata de finantarea externa sau de creditele comerciale de la furnizori.
**Eficienta capitalului propriu**
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) ramane foarte ridicata - 81,54% in 2024 fata de 83,14% in 2023 - reflectand o utilizare eficienta a bazei proprii de capital, amplificata si de efectul de levier financiar. Capitalul subscris de doar 45.000 RON contrastaza cu capitalurile proprii acumulate de 8.054.135 RON, demonstrand ca afacerea a generat valoare semnificativa de-a lungul celor aproape doua decenii de activitate.
**Lichiditate si pozitia de numerar**
Numerarul disponibil a scazut usor, de la 1.269.172 RON la 1.175.857 RON, un nivel modest raportat la volumul de activitate. In comertul cu amanuntul alimentar, rotatia rapida a stocurilor ofera de obicei o amortizare naturala, insa lichiditatea imediata redusa ramane un aspect de monitorizat atent in contextul datoriilor ridicate.
**Concluzie**
Drinks Boutique S.R.L. traverseaza o etapa de crestere agresiva, dublandu-si practic cifra de afaceri si numarul de angajati intr-un singur an. Fundamentele afacerii sunt solide, profitabilitatea este pozitiva, iar managementul a demonstrat capacitate de executie. Provocarile principale tin de compresiunea marjelor, gradul ridicat de indatorare si necesitatea mentinerii unui flux de numerar sanatos pe masura ce reteaua de magazine se maturizeaza.
**Crestere spectaculoasa a cifrei de afaceri**
Cel mai remarcabil element din bilantul 2024 este explozia cifrei de afaceri, care a urcat de la 114.860.518 RON in 2023 la 212.888.087 RON in 2024 - o crestere de aproximativ 85% intr-un singur an. Concomitent, numarul de angajati s-a dublat practic, de la 51 la 92 de persoane, sugerand deschiderea de noi puncte de lucru sau extinderea semnificativa a retelei de magazine. Aceasta traiectorie pozitioneaza compania ca un jucator dinamic in segmentul sau, cu o capacitate evidenta de scalare a operatiunilor.
**Profitabilitate in compresie**
In ciuda cresterii volumului de activitate, marja neta de profit a scazut de la 4,15% in 2023 la 3,08% in 2024. Profitul net a crescut in termeni absoluiti (de la 4.771.439 RON la 6.567.188 RON, +38%), insa ritmul sau de crestere a ramas cu mult in urma celui al veniturilor. Aceasta compresie a marjei este caracteristica perioadelor de expansiune rapida, cand costurile fixe noi (chirii, personal, logistica) sunt absorbite inaintea ca noile locatii sa atinga maturitatea operationala. Cheltuielile totale de 207.169.402 RON reprezinta 96,5% din veniturile totale, lasand un spatiu de manevra financiar relativ redus.
**Structura bilantiera si gradul de indatorare**
Activele totale au crescut cu 60%, de la 29.530.548 RON la 47.301.498 RON, reflectand investitiile sustinute in infrastructura comerciala. Activele imobilizate au urcat de la 7.412.555 RON la 9.801.821 RON, semn ca expansiunea a inclus si investitii in spatii sau echipamente. Totusi, structura de finantare ramane dominata de datorii: rata de indatorare s-a mentinut ridicata, la 82,47% (fata de 80,57% in 2023), iar datoriile totale de 39.010.050 RON depasesc activele circulante de 35.832.422 RON, ceea ce indica o lichiditate curenta subunitara si o dependenta marcata de finantarea externa sau de creditele comerciale de la furnizori.
**Eficienta capitalului propriu**
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) ramane foarte ridicata - 81,54% in 2024 fata de 83,14% in 2023 - reflectand o utilizare eficienta a bazei proprii de capital, amplificata si de efectul de levier financiar. Capitalul subscris de doar 45.000 RON contrastaza cu capitalurile proprii acumulate de 8.054.135 RON, demonstrand ca afacerea a generat valoare semnificativa de-a lungul celor aproape doua decenii de activitate.
**Lichiditate si pozitia de numerar**
Numerarul disponibil a scazut usor, de la 1.269.172 RON la 1.175.857 RON, un nivel modest raportat la volumul de activitate. In comertul cu amanuntul alimentar, rotatia rapida a stocurilor ofera de obicei o amortizare naturala, insa lichiditatea imediata redusa ramane un aspect de monitorizat atent in contextul datoriilor ridicate.
**Concluzie**
Drinks Boutique S.R.L. traverseaza o etapa de crestere agresiva, dublandu-si practic cifra de afaceri si numarul de angajati intr-un singur an. Fundamentele afacerii sunt solide, profitabilitatea este pozitiva, iar managementul a demonstrat capacitate de executie. Provocarile principale tin de compresiunea marjelor, gradul ridicat de indatorare si necesitatea mentinerii unui flux de numerar sanatos pe masura ce reteaua de magazine se maturizeaza.
Puncte forte
- Crestere remarcabila a cifrei de afaceri de 85% intr-un singur an, de la 114.860.518 RON la 212.888.097 RON, demonstrand capacitate solida de expansiune si cucerire de cota de piata.
- Profit net in crestere cu 38% in termeni absoluiti (6.567.188 RON in 2024), confirmand viabilitatea modelului de business si pe masura extinderii retelei comerciale.
- ROE de 81,54% reflecta o eficienta ridicata a utilizarii capitalului propriu si o capacitate clara de a genera randamente superioare pentru actionari.
- Experienta de aproape doua decenii pe piata (infiintata in 2007) confera stabilitatae operationala si know-how acumulat in comertul cu amanuntul din regiunea Olteniei.
Factori de risc
- Rata de indatorare de 82,47% si datorii totale (39.010.050 RON) care depasesc activele circulante (35.832.422 RON) indica o lichiditate curenta subunitara si o vulnerabilitate la restrictionarea creditului comercial sau la cresterea costurilor de finantare.
- Comprimarea marjei nete de la 4,15% la 3,08% sugereaza ca expansiunea rapida genereaza presiuni de cost care pot eroda profitabilitatea daca noile locatii nu ating pragul de rentabilitate in timp util.
- Numerarul disponibil de doar 1.175.857 RON este modest raportat la volumul de activitate de peste 212 milioane RON, lasand o marja redusa pentru absorbtia socurilor de lichiditate sau a intarzierilor de incasare.
Informatii Companie:
CUI: 21435679
Cod CAEN: 4711
Anul înființării: 2007
Contact:
Adresă: Str. Imparatul Traian, Nr. 157
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse alimentare, bauturi si tutun
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 212.888.087 | 114.860.518 | 92.146.440 | 65.509.322 | 31.962.535 | 1.714.379 |
| Venituri totale | 214.649.191 | 116.008.240 | 92.446.036 | 65.598.132 | 31.980.726 | 1.716.051 |
| Cheltuieli totale | 207.169.402 | 110.591.730 | 87.885.840 | 63.347.015 | 31.242.707 | 1.695.477 |
| Profit net | 6.567.188 | 4.771.439 | 3.908.508 | 1.910.470 | 613.626 | 2.733 |
| Total active | 47.301.498 | 29.530.548 | 17.130.373 | 15.004.183 | 4.928.649 | 1.287.213 |
| Total datorii | 39.010.050 | 23.791.601 | 13.167.865 | 13.039.713 | 4.266.480 | 1.283.420 |
| Capitaluri proprii | 8.054.135 | 5.738.947 | 3.962.508 | 1.964.470 | 662.169 | 3.793 |
| Casa si conturi banci | 1.175.857 | 1.269.172 | 641.103 | 247.327 | 63.347 | 161.692 |
| Nr. angajati | 92 | 51 | 44 | 38 | 16 | 7 |
| Capital subscris | 45.000 | 45.000 | 45.000 | 45.000 | 45.000 | 250 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.