Ds Smith Paper Zarnesti S.R.L.
Locație: Zarnesti, Brasov
Descriere:
Căutați servicii de fabricarea hartiei si cartonului în Zarnesti? Ds Smith Paper Zarnesti S.R.L. este alegerea potrivită! Cu o experiență solidă în domeniu și sediul în județul Brasov, compania noastră (CUI 1124988) vă stă la dispoziție.
Vizitați-ne la Str. 13 Decembrie, Nr. 18 sau contactați-ne pentru mai multe detalii.
Analiza Financiara:
Rezumat: Ds Smith Paper Zarnesti S.R.L. ramane o companie de dimensiune mare, cu baza importanta de active si capitaluri proprii pozitive, dar anul 2024 a fost marcat de pierderi foarte ridicate. Principala vulnerabilitate este dezechilibrul dintre venituri si cheltuieli, care afecteaza profitabilitatea, lichiditatea si sustenabilitatea financiara.
Ds Smith Paper Zarnesti S.R.L. opereaza intr-un sector industrial intensiv in active, iar structura bilantului din 2024 confirma acest profil. Compania raporteaza active totale de 562.479.017 lei, dintre care 421.824.571 lei sunt active imobilizate, ceea ce inseamna ca baza operationala este puternic ancorata in echipamente, instalatii si alte investitii pe termen lung. Activele circulante sunt de 138.766.945 lei, insa lichiditatea imediata este redusa, numerarul si conturile fiind de doar 7.496.797 lei. Acest nivel sugereaza un spatiu limitat de manevra pentru acoperirea rapida a obligatiilor curente.
La nivel de activitate, compania a generat o cifra de afaceri de 431.626.980 lei si venituri totale de 450.280.540 lei, ceea ce indica o baza comerciala relevanta si o prezenta consistenta in piata. Totusi, presiunea majora vine din nivelul cheltuielilor totale, care au ajuns la 572.168.915 lei. Diferenta foarte mare dintre venituri si cheltuieli a condus la o pierdere neta de 123.921.966 lei, iar marja de profit de -28,71% arata ca aproape 29 lei se pierd la fiecare 100 lei din cifra de afaceri. Din perspectiva performantei, acesta este principalul semnal negativ al exercitiului financiar.
Structura de finantare ramane totusi relativ echilibrata, in sensul ca societatea inca pastreaza capitaluri proprii pozitive, de 230.119.265 lei, peste nivelul capitalului subscris de 21.818.895 lei. Datoriile totale sunt de 331.683.976 lei, iar rata indatorarii de 58,97% arata o dependenta semnificativa de finantarea externa, dar nu una care sa fi erodat complet baza de capital. Cu toate acestea, combinatia dintre pierderea mare si gradul de indatorare ridica presiune asupra echilibrului financiar in anii urmatori.
Rentabilitatea capitalului propriu este sever afectata. Un ROE de -53,85% arata ca pierderea din 2024 a erodat puternic eficienta utilizarii capitalurilor proprii. Cu 192 de angajati, compania ramane o operatiune industriala importanta la nivel local, insa rezultatele sugereaza ca volumul activitatii nu s-a tradus in profitabilitate. In ansamblu, profilul financiar pentru 2024 este unul mixt: compania are dimensiune, baza materiala si capitaluri proprii solide in valoare absoluta, dar performanta operationala si profitabilitatea sunt clar deteriorate. Scorul financiar de 50/100 este consistent cu aceasta imagine de echilibru fragil intre capacitatea operationala si presiunea rezultatelor negative.
La nivel de activitate, compania a generat o cifra de afaceri de 431.626.980 lei si venituri totale de 450.280.540 lei, ceea ce indica o baza comerciala relevanta si o prezenta consistenta in piata. Totusi, presiunea majora vine din nivelul cheltuielilor totale, care au ajuns la 572.168.915 lei. Diferenta foarte mare dintre venituri si cheltuieli a condus la o pierdere neta de 123.921.966 lei, iar marja de profit de -28,71% arata ca aproape 29 lei se pierd la fiecare 100 lei din cifra de afaceri. Din perspectiva performantei, acesta este principalul semnal negativ al exercitiului financiar.
Structura de finantare ramane totusi relativ echilibrata, in sensul ca societatea inca pastreaza capitaluri proprii pozitive, de 230.119.265 lei, peste nivelul capitalului subscris de 21.818.895 lei. Datoriile totale sunt de 331.683.976 lei, iar rata indatorarii de 58,97% arata o dependenta semnificativa de finantarea externa, dar nu una care sa fi erodat complet baza de capital. Cu toate acestea, combinatia dintre pierderea mare si gradul de indatorare ridica presiune asupra echilibrului financiar in anii urmatori.
Rentabilitatea capitalului propriu este sever afectata. Un ROE de -53,85% arata ca pierderea din 2024 a erodat puternic eficienta utilizarii capitalurilor proprii. Cu 192 de angajati, compania ramane o operatiune industriala importanta la nivel local, insa rezultatele sugereaza ca volumul activitatii nu s-a tradus in profitabilitate. In ansamblu, profilul financiar pentru 2024 este unul mixt: compania are dimensiune, baza materiala si capitaluri proprii solide in valoare absoluta, dar performanta operationala si profitabilitatea sunt clar deteriorate. Scorul financiar de 50/100 este consistent cu aceasta imagine de echilibru fragil intre capacitatea operationala si presiunea rezultatelor negative.
Puncte forte
- Compania are o dimensiune operationala semnificativa, cu cifra de afaceri de 431.626.980 lei si venituri totale de 450.280.540 lei.
- Baza de active este solida, activele totale ajungand la 562.479.017 lei, sustinute in principal de active imobilizate de 421.824.571 lei.
- Capitalurile proprii raman pozitive, la 230.119.265 lei, ceea ce arata ca societatea pastreaza inca o baza proprie relevanta de finantare.
Factori de risc
- Pierderea neta de 123.921.966 lei si marja de profit de -28,71% indica o deteriorare severa a profitabilitatii.
- Numerarul de doar 7.496.797 lei este redus in raport cu dimensiunea activitatii si poate limita flexibilitatea financiara.
- Rata indatorarii de 58,97% si ROE de -53,85% arata presiune simultana pe structura de finantare si pe randamentul capitalului propriu.
Informatii Companie:
CUI: 1124988
Cod CAEN: 1712
Anul înființării: 1992
Contact:
Adresă: Str. 13 Decembrie, Nr. 18
Telefon:
Fax: 068223011
Date financiare:
Scor financiar:
Mediu
Activitate:
Fabricarea hartiei si cartonului
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 431.626.980 | 423.693.320 | 634.909.474 | 451.916.025 | 305.226.631 | 416.248.741 |
| Venituri totale | 450.280.540 | 429.850.643 | 766.413.123 | 474.101.159 | 304.259.952 | 432.464.780 |
| Cheltuieli totale | 572.168.915 | 540.361.132 | 674.395.058 | 463.231.140 | 403.827.845 | 517.942.479 |
| Profit net | -123.921.966 | -110.510.489 | 92.018.065 | 10.870.019 | -99.567.893 | -82.831.924 |
| Total active | 562.479.017 | 566.640.511 | 667.058.333 | 570.722.434 | 491.491.533 | 565.381.652 |
| Total datorii | 331.683.976 | 191.384.221 | 182.536.078 | 174.950.281 | 480.624.271 | 457.964.115 |
| Capitaluri proprii | 230.119.265 | 373.930.619 | 483.724.160 | 391.553.101 | 7.264.931 | 106.833.515 |
| Casa si conturi banci | 7.496.797 | 93.614 | 87.930.317 | 22.621.315 | 2.961.987 | 231.755 |
| Nr. angajati | 192 | 199 | 223 | 215 | 234 | 274 |
| Capital subscris | 21.818.895 | 21.818.895 | 21.818.895 | 21.818.895 | 21.818.895 | 21.818.895 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Asociația de Vânători și Pescari Sportivi Avps Regatul Sălbatic
Fabricarea Hârtiei
Valea Calugareasca
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.