Ducati Energia Romania SA
Descoperă toate informațiile esențiale despre DUCATI ENERGIA ROMANIA SA și Nr. Registrul Comerțului J29/866/2002. Sediul social se află pe Str. PIATRA...
Locație: Busteni, Prahova
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre DUCATI ENERGIA ROMANIA SA și Nr. Registrul Comerțului J29/866/2002. Sediul social se află pe Str. PIATRA ARSA, FARA NUMAR CIVIC, nr. -, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0722640942. Alege DUCATI ENERGIA ROMANIA SA, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Ducati Energia Romania SA este o companie industriala cu activitate ampla, profitabila si cu randament ridicat al capitalurilor proprii. Totusi, marja neta scazuta si gradul mare de indatorare impun o evaluare prudenta a echilibrului financiar.
Ducati Energia Romania SA, companie infiintata in 2002 si activa in fabricarea altor echipamente electrice, afiseaza in 2024 o dimensiune operationala semnificativa, cu o cifra de afaceri de 424.418.326 lei si venituri totale de 419.058.889 lei. Nivelul veniturilor confirma o activitate comerciala ampla, sustinuta de o baza de 399 angajati, ceea ce indica o operatiune industriala relevanta pentru profilul CAEN 2790. Din perspectiva eficientei, compania a inregistrat un profit net de 10.183.629 lei, ceea ce corespunde unei marje nete de 2,40%. Aceasta este pozitiva, dar relativ redusa raportat la volumul afacerii, ceea ce sugereaza o sensibilitate ridicata la variatii de costuri, preturi sau cerere.
Structura bilantiera arata active totale de 329.483.835 lei, dintre care 289.910.528 lei sunt active circulante si 39.429.870 lei active imobilizate. Ponderea foarte mare a activelor circulante arata un model operational concentrat pe rulaj, stocuri, creante si lichiditati, mai degraba decat pe active fixe foarte intensive. Numerarul si conturile, in valoare de 34.546.097 lei, ofera un anumit tampon de lichiditate, insa trebuie analizate in contextul pasivelor totale ridicate.
Datoriile totale se ridica la 297.220.717 lei, in timp ce capitalurile proprii sunt de doar 32.263.118 lei. Rata indatorarii de 90,21% confirma o dependenta mare de finantarea prin datorii, ceea ce reduce flexibilitatea financiara si poate amplifica riscul in perioade de presiune operationala. Totusi, raportat la profitabilitatea capitalurilor, compania afiseaza un ROE de 31,56%, nivel foarte bun, care arata capacitatea de a genera randament ridicat pentru actionari pornind de la o baza relativ restransa de capital propriu. Acest indicator trebuie totusi interpretat prudent, deoarece este sustinut si de gradul mare de indatorare.
Comparand veniturile totale de 419.058.889 lei cu cheltuielile totale de 404.405.336 lei, rezulta ca societatea isi mentine profitabilitatea la nivel operational agregat, dar fara o marja confortabila. Capitalul subscris de 12.007.500 lei este semnificativ sub nivelul cifrei de afaceri, ceea ce accentueaza ideea unei afaceri cu rotatie mare a resurselor. Per ansamblu, Ducati Energia Romania SA este o companie cu volum mare de activitate, profit net pozitiv si randament bun al capitalurilor proprii, dar cu un profil financiar marcat de marje reduse si un nivel ridicat al indatorarii. Scorul financiar de 60 din 100 este compatibil cu o companie functionala si profitabila, dar expusa la riscuri de echilibru financiar daca apar socuri in activitatea curenta.
Structura bilantiera arata active totale de 329.483.835 lei, dintre care 289.910.528 lei sunt active circulante si 39.429.870 lei active imobilizate. Ponderea foarte mare a activelor circulante arata un model operational concentrat pe rulaj, stocuri, creante si lichiditati, mai degraba decat pe active fixe foarte intensive. Numerarul si conturile, in valoare de 34.546.097 lei, ofera un anumit tampon de lichiditate, insa trebuie analizate in contextul pasivelor totale ridicate.
Datoriile totale se ridica la 297.220.717 lei, in timp ce capitalurile proprii sunt de doar 32.263.118 lei. Rata indatorarii de 90,21% confirma o dependenta mare de finantarea prin datorii, ceea ce reduce flexibilitatea financiara si poate amplifica riscul in perioade de presiune operationala. Totusi, raportat la profitabilitatea capitalurilor, compania afiseaza un ROE de 31,56%, nivel foarte bun, care arata capacitatea de a genera randament ridicat pentru actionari pornind de la o baza relativ restransa de capital propriu. Acest indicator trebuie totusi interpretat prudent, deoarece este sustinut si de gradul mare de indatorare.
Comparand veniturile totale de 419.058.889 lei cu cheltuielile totale de 404.405.336 lei, rezulta ca societatea isi mentine profitabilitatea la nivel operational agregat, dar fara o marja confortabila. Capitalul subscris de 12.007.500 lei este semnificativ sub nivelul cifrei de afaceri, ceea ce accentueaza ideea unei afaceri cu rotatie mare a resurselor. Per ansamblu, Ducati Energia Romania SA este o companie cu volum mare de activitate, profit net pozitiv si randament bun al capitalurilor proprii, dar cu un profil financiar marcat de marje reduse si un nivel ridicat al indatorarii. Scorul financiar de 60 din 100 este compatibil cu o companie functionala si profitabila, dar expusa la riscuri de echilibru financiar daca apar socuri in activitatea curenta.
Puncte forte
- Compania opereaza la o scara mare, cu cifra de afaceri de 424.418.326 lei si o baza de 399 angajati, ceea ce indica forta operationala.
- Profitul net este pozitiv, iar ROE de 31,56% arata o capacitate buna de remunerare a capitalurilor proprii.
- Activele circulante de 289.910.528 lei si numerarul de 34.546.097 lei sustin functionarea curenta si nevoile de rulaj.
Factori de risc
- Marja neta de 2,40% este redusa, ceea ce lasa putin spatiu pentru absorbtia unor cresteri de costuri sau scaderi de venituri.
- Rata indatorarii de 90,21% si datoriile totale de 297.220.717 lei indica un profil financiar tensionat si dependenta ridicata de finantarea externa.
- Capitalurile proprii de 32.263.118 lei sunt modeste comparativ cu dimensiunea activitatii, ceea ce poate limita rezilienta financiara.
Informatii Companie:
CUI: 14820787
Cod CAEN: 2790
Anul înființării: 2002
Contact:
Adresă: Str. Piatra Arsa, Fara Numar CIVIC
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Mediu
Activitate:
Fabricarea altor echipamente electrice
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 424.418.326 | 633.549.853 | 770.342.083 | 688.241.262 | 607.032.294 | 767.773.616 |
| Venituri totale | 419.058.889 | 656.104.558 | 783.283.727 | 698.325.968 | 621.491.386 | 785.461.053 |
| Cheltuieli totale | 404.405.336 | 634.729.300 | 772.702.772 | 691.992.670 | 611.145.820 | 772.931.841 |
| Profit net | 10.183.629 | 17.552.019 | 8.066.997 | 4.636.450 | 8.258.170 | 9.857.044 |
| Total active | 329.483.835 | 370.706.858 | 406.525.302 | 333.982.980 | 416.870.206 | 304.199.234 |
| Total datorii | 297.220.717 | 335.656.336 | 376.378.817 | 310.485.433 | 389.750.939 | 275.481.093 |
| Capitaluri proprii | 32.263.118 | 35.050.522 | 30.146.485 | 23.497.547 | 27.119.267 | 28.718.141 |
| Casa si conturi banci | 34.546.097 | 23.371.329 | 39.405.664 | 27.188.007 | 12.321.658 | 34.425.119 |
| Nr. angajati | 399 | 517 | 705 | 744 | 598 | 594 |
| Capital subscris | 12.007.500 | 12.007.500 | 12.007.500 | 12.007.500 | 12.007.500 | 12.007.500 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.