Duraziv SRL
Locație: Popesti Leordeni, Ilfov
Descriere:
Duraziv SRL este o companie din Popesti Leordeni, județul Ilfov, specializată în fabricarea altor articole din beton, ciment si ipsos. Înregistrată cu CUI 16012362 și număr de ordine în Registrul Comerțului J23/1969/2003, firma oferă servicii de calitate în domeniul său de activitate.
Sediul social se află la adresa Str. Fagului, Nr. 21, Popesti Leordeni. Pentru informații suplimentare sau colaborări, nu ezitați să ne contactați.
Analiza Financiara:
Rezumat: Duraziv SRL este un producator consolidat de materiale de constructii din beton si ciment, cu o cifra de afaceri de peste 152 milioane RON in 2024 si un profit net de aproape 11 milioane RON, confirmand pozitia solida pe piata materialelor de constructii din Romania.
Duraziv SRL, infiintata in 2003 in Popesti Leordeni, judetul Ilfov, activeaza in domeniul fabricarii articolelor din beton, ciment si ipsos (cod CAEN 2369), un sector strans legat de dinamica pietei constructiilor rezidentiale si industriale din Romania.
**Performanta operationala**
In exercitiul financiar 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 152.298.567 RON, sustinuta de venituri totale de 155.234.212 RON. Cheltuielile totale s-au ridicat la 142.146.258 RON, rezultand un profit net de 10.943.852 RON si o marja de profit net de 7,19%. Aceasta marja, desi modesta la prima vedere, este caracteristica industriei de productie a materialelor de constructii, unde costurile cu materiile prime, energia si forta de munca sunt semnificative. Cu 178 de angajati, compania genereaza o cifra de afaceri de aproximativ 855.000 RON per angajat, un indicator de productivitate ridicat pentru sectorul sau.
**Structura bilantiera si soliditate financiara**
Activele totale ale Duraziv SRL se ridica la 54.155.836 RON, cu o predominanta a activelor imobilizate (30.199.264 RON), reflectand investitii consistente in capacitati de productie. Activele circulante insumeaza 23.883.996 RON. Capitalurile proprii de 29.148.539 RON, fata de un capital subscris initial de 3.952.640 RON, demonstreaza acumulari semnificative de rezerve si profituri reportate de-a lungul celor peste doua decenii de activitate.
Rata de indatorare de 43,42% (datorii totale de 23.512.680 RON raportat la active totale) se situeaza la un nivel moderat si gestionabil, indicand o structura de finantare echilibrata intre capital propriu si datorii.
**Rentabilitate**
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 37,55% reprezinta cel mai puternic indicator al companiei, semnalând o eficienta remarcabila in utilizarea capitalului investit de actionari. Acest nivel depaseste cu mult media sectorului manufacturier romanesc si plaseaza Duraziv SRL in categoria companiilor cu performanta financiara superioara.
**Ingrijorare majora - Lichiditate**
Cel mai alarmant aspect al bilantului este nivelul numerarului si al conturilor bancare, care inregistreaza doar 40 RON la finalul anului 2024. Aceasta valoare aproape nula sugereaza fie o gestiune agresiva a trezoreriei (plasarea excedentului in instrumente pe termen scurt neinregistrate separat), fie o dependenta totala de linii de credit si fluxuri operative pentru onorarea obligatiilor curente. Acest element necesita o analiza detaliata a cash-flow-ului operational si a facilitatilor de credit disponibile.
**Concluzie**
Cu un scor financiar de 75 din 100, Duraziv SRL reprezinta o companie matura, profitabila si cu o baza solida de capitaluri proprii. Rentabilitatea ridicata si cifra de afaceri substantiala confirma pozitia de jucator relevant pe piata constructiilor din zona Bucuresti-Ilfov, cu rezerve clare de crestere si optimizare.
**Performanta operationala**
In exercitiul financiar 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 152.298.567 RON, sustinuta de venituri totale de 155.234.212 RON. Cheltuielile totale s-au ridicat la 142.146.258 RON, rezultand un profit net de 10.943.852 RON si o marja de profit net de 7,19%. Aceasta marja, desi modesta la prima vedere, este caracteristica industriei de productie a materialelor de constructii, unde costurile cu materiile prime, energia si forta de munca sunt semnificative. Cu 178 de angajati, compania genereaza o cifra de afaceri de aproximativ 855.000 RON per angajat, un indicator de productivitate ridicat pentru sectorul sau.
**Structura bilantiera si soliditate financiara**
Activele totale ale Duraziv SRL se ridica la 54.155.836 RON, cu o predominanta a activelor imobilizate (30.199.264 RON), reflectand investitii consistente in capacitati de productie. Activele circulante insumeaza 23.883.996 RON. Capitalurile proprii de 29.148.539 RON, fata de un capital subscris initial de 3.952.640 RON, demonstreaza acumulari semnificative de rezerve si profituri reportate de-a lungul celor peste doua decenii de activitate.
Rata de indatorare de 43,42% (datorii totale de 23.512.680 RON raportat la active totale) se situeaza la un nivel moderat si gestionabil, indicand o structura de finantare echilibrata intre capital propriu si datorii.
**Rentabilitate**
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 37,55% reprezinta cel mai puternic indicator al companiei, semnalând o eficienta remarcabila in utilizarea capitalului investit de actionari. Acest nivel depaseste cu mult media sectorului manufacturier romanesc si plaseaza Duraziv SRL in categoria companiilor cu performanta financiara superioara.
**Ingrijorare majora - Lichiditate**
Cel mai alarmant aspect al bilantului este nivelul numerarului si al conturilor bancare, care inregistreaza doar 40 RON la finalul anului 2024. Aceasta valoare aproape nula sugereaza fie o gestiune agresiva a trezoreriei (plasarea excedentului in instrumente pe termen scurt neinregistrate separat), fie o dependenta totala de linii de credit si fluxuri operative pentru onorarea obligatiilor curente. Acest element necesita o analiza detaliata a cash-flow-ului operational si a facilitatilor de credit disponibile.
**Concluzie**
Cu un scor financiar de 75 din 100, Duraziv SRL reprezinta o companie matura, profitabila si cu o baza solida de capitaluri proprii. Rentabilitatea ridicata si cifra de afaceri substantiala confirma pozitia de jucator relevant pe piata constructiilor din zona Bucuresti-Ilfov, cu rezerve clare de crestere si optimizare.
Puncte forte
- ROE de 37,55% - rentabilitate exceptie a capitalului propriu, semnificativ peste media sectorului manufacturier romanesc.
- Cifra de afaceri de peste 152 milioane RON si 178 de angajati confirma o scala operationala solida si o productivitate ridicata per angajat (~855.000 RON).
- Capitaluri proprii de 29,1 milioane RON, de aproape 7 ori mai mari decat capitalul subscris initial, reflectand doua decenii de acumulari si reinvestiri consistente.
- Rata de indatorare moderata de 43,42%, indicand o structura financiara echilibrata si capacitate de contractare a unor noi finantari daca piata o impune.
Factori de risc
- Numerar disponibil de doar 40 RON - un nivel practic nul care expune compania la risc sever de lichiditate imediata in caz de intrerupere a fluxurilor operative sau a liniilor de credit.
- Marja de profit neta de 7,19% lasa spatiu redus de manevra in fata presiunilor inflationale pe costuri cu energia, transportul si materiile prime, specific acestui sector.
- Dependenta de sectorul constructiilor - activitatea companiei este puternic corelata cu ciclurile pietei imobiliare, expunand-o la volatilitate in perioade de contractie economica.
Informatii Companie:
CUI: 16012362
Cod CAEN: 2369
Anul înființării: 2003
Contact:
Adresă: Str. Fagului, Nr. 21
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea altor articole din beton, ciment si ipsos
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 152.298.567 | 145.824.136 | 174.523.618 | 180.127.096 | 144.772.399 | 140.440.109 |
| Venituri totale | 155.234.212 | 145.109.374 | 175.419.797 | 182.331.232 | 145.221.719 | 140.659.009 |
| Cheltuieli totale | 142.146.258 | 129.451.717 | 168.084.130 | 174.434.698 | 135.561.523 | 131.265.801 |
| Profit net | 10.943.852 | 13.400.229 | 6.380.639 | 6.256.166 | 8.290.662 | 7.905.944 |
| Total active | 54.155.836 | 64.924.768 | 52.734.128 | 56.589.374 | 50.605.555 | 61.043.094 |
| Total datorii | 23.512.680 | 32.998.790 | 30.520.389 | 41.506.051 | 34.299.341 | 44.724.263 |
| Capitaluri proprii | 29.148.539 | 30.679.846 | 21.320.650 | 14.169.164 | 15.871.629 | 15.818.942 |
| Casa si conturi banci | 40 | 2.947 | 1.508 | 3.589.614 | 2.686.848 | 5.199.933 |
| Nr. angajati | 178 | 176 | 144 | 153 | 157 | 152 |
| Capital subscris | 3.952.640 | 3.952.640 | 3.952.640 | 2.585.600 | 2.585.600 | 2.585.600 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.