Dutch Truck Services Srl
Descoperă toate informațiile esențiale despre DUTCH TRUCK SERVICES SRL și Nr. Registrul Comerțului J03/971/2014. Sediul social se află pe Str. DEPOZIT...
Locație: Piteşti, Arges
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre DUTCH TRUCK SERVICES SRL și Nr. Registrul Comerțului J03/971/2014. Sediul social se află pe Str. DEPOZITELOR, nr. 20A, oferind acces rapid la servicii și suport. Alege DUTCH TRUCK SERVICES SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Dutch Truck Services SRL a avut in 2024 o activitate comerciala puternica, profitabila si bine sustinuta de lichiditate, cu o rentabilitate buna a capitalurilor proprii. Profilul financiar ramane insa sensibil la gradul ridicat de indatorare si la marja neta relativ redusa.
Dutch Truck Services SRL opereaza intr-un segment de distributie angro de piese si accesorii auto, unde volumul mare de vanzari si controlul capitalului de lucru sunt esentiale. Pentru 2024, compania raporteaza o cifra de afaceri de 234.332.036 RON si venituri totale de 238.880.022 RON, ceea ce confirma o baza comerciala solida si o activitate la scara relevanta pentru profilul sau. Diferenta dintre venituri totale si cifra de afaceri este limitata, ceea ce sugereaza ca performanta este sustinuta in principal de activitatea operationala, nu de surse exceptionale.
Profitul net de 5.648.821 RON indica o companie profitabila, iar raportat la dimensiunea veniturilor rezulta o marja neta de 2,41%, deja mentionata in date. Aceasta este o marja relativ redusa in termeni procentuali, dar compatibila cu specificul comertului angro, unde rotatia si volumul compenseaza adesea marjele mici. In acest context, capacitatea firmei de a transforma un rulaj foarte mare intr-un profit net pozitiv si consistent este un semnal bun privind disciplina comerciala si controlul costurilor. Totodata, ROE de 38,23% reflecta o rentabilitate ridicata a capitalurilor proprii, ceea ce arata ca resursele actionarilor au fost utilizate eficient in 2024.
Din perspectiva pozitiei financiare, activele totale sunt de 76.020.272 RON, dintre care activele circulante reprezinta 69.775.334 RON. Structura activelor este astfel puternic orientata spre zona curenta, specifica unei companii de distributie, iar numerarul si conturile de 17.210.841 RON ofera un tampon important de lichiditate. Nivelul redus al activelor imobilizate, de 3.007.706 RON, confirma un model de business care nu necesita investitii fixe foarte mari pentru a sustine operatiunile.
Principalul element de atentie vine din structura de finantare. Datoriile totale sunt de 57.259.584 RON, iar rata indatorarii este de 75,32%, un nivel ridicat care indica dependenta semnificativa de capital atras. Capitalurile proprii de 14.775.837 RON raman pozitive si ofera o baza patrimoniala functionala, dar raportul dintre datorii si capitaluri proprii arata ca echilibrul financiar trebuie monitorizat atent. Intr-un mediu cu presiune pe costuri, termene de plata sau cerere, o marja neta de 2,41% poate deveni sensibila la variatii chiar moderate.
Per ansamblu, Dutch Truck Services SRL prezinta in 2024 un profil de companie matura comercial, cu volum foarte bun al afacerilor, profitabilitate pozitiva si rentabilitate atractiva a capitalurilor proprii. Scorul financiar de 70/100 pare sustinut de combinatia dintre dimensiunea activitatii, profitul net obtinut si lichiditatea buna, dar este temperat de gradul ridicat de indatorare si de marja neta relativ restransa.
Profitul net de 5.648.821 RON indica o companie profitabila, iar raportat la dimensiunea veniturilor rezulta o marja neta de 2,41%, deja mentionata in date. Aceasta este o marja relativ redusa in termeni procentuali, dar compatibila cu specificul comertului angro, unde rotatia si volumul compenseaza adesea marjele mici. In acest context, capacitatea firmei de a transforma un rulaj foarte mare intr-un profit net pozitiv si consistent este un semnal bun privind disciplina comerciala si controlul costurilor. Totodata, ROE de 38,23% reflecta o rentabilitate ridicata a capitalurilor proprii, ceea ce arata ca resursele actionarilor au fost utilizate eficient in 2024.
Din perspectiva pozitiei financiare, activele totale sunt de 76.020.272 RON, dintre care activele circulante reprezinta 69.775.334 RON. Structura activelor este astfel puternic orientata spre zona curenta, specifica unei companii de distributie, iar numerarul si conturile de 17.210.841 RON ofera un tampon important de lichiditate. Nivelul redus al activelor imobilizate, de 3.007.706 RON, confirma un model de business care nu necesita investitii fixe foarte mari pentru a sustine operatiunile.
Principalul element de atentie vine din structura de finantare. Datoriile totale sunt de 57.259.584 RON, iar rata indatorarii este de 75,32%, un nivel ridicat care indica dependenta semnificativa de capital atras. Capitalurile proprii de 14.775.837 RON raman pozitive si ofera o baza patrimoniala functionala, dar raportul dintre datorii si capitaluri proprii arata ca echilibrul financiar trebuie monitorizat atent. Intr-un mediu cu presiune pe costuri, termene de plata sau cerere, o marja neta de 2,41% poate deveni sensibila la variatii chiar moderate.
Per ansamblu, Dutch Truck Services SRL prezinta in 2024 un profil de companie matura comercial, cu volum foarte bun al afacerilor, profitabilitate pozitiva si rentabilitate atractiva a capitalurilor proprii. Scorul financiar de 70/100 pare sustinut de combinatia dintre dimensiunea activitatii, profitul net obtinut si lichiditatea buna, dar este temperat de gradul ridicat de indatorare si de marja neta relativ restransa.
Puncte forte
- Volum foarte ridicat al activitatii, cu o cifra de afaceri de 234.332.036 RON si venituri totale de 238.880.022 RON.
- Compania este profitabila, cu profit net de 5.648.821 RON si ROE de 38,23%, ceea ce indica utilizarea eficienta a capitalurilor proprii.
- Lichiditatea este sustinuta de active circulante de 69.775.334 RON si numerar de 17.210.841 RON.
- Modelul operational este eficient in active fixe, activele imobilizate fiind de doar 3.007.706 RON raportat la amploarea businessului.
Factori de risc
- Rata indatorarii de 75,32% indica o dependenta ridicata de datorii si o presiune mai mare asupra echilibrului financiar.
- Marja neta de 2,41% este relativ redusa, ceea ce lasa compania mai expusa la cresterea cheltuielilor sau la comprimarea marjelor comerciale.
- Capitalurile proprii de 14.775.837 RON sunt considerabil sub nivelul datoriilor totale de 57.259.584 RON, ceea ce impune prudenta in monitorizarea structurii de finantare.
Informatii Companie:
CUI: 33427149
Cod CAEN: 4531
Anul înființării: 2014
Contact:
Adresă: Str. DEPOZITELOR, nr. 20A
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Comert cu ridicata de piese si accesorii pentru autovehicule
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 234.332.036 | 240.310.988 | 167.770.778 | 83.567.838 | 51.611.971 | 60.047.770 |
| Venituri totale | 238.880.022 | 243.543.924 | 173.245.577 | 84.251.795 | 51.963.665 | 60.321.056 |
| Cheltuieli totale | 232.364.083 | 232.296.382 | 164.963.786 | 81.606.715 | 51.187.735 | 59.399.554 |
| Profit net | 5.648.821 | 9.877.497 | 7.119.475 | 2.233.991 | 661.772 | 627.313 |
| Total active | 76.020.272 | 70.965.401 | 45.225.538 | 18.854.986 | 16.255.619 | 23.208.475 |
| Total datorii | 57.259.584 | 53.500.887 | 32.759.643 | 14.574.950 | 11.626.673 | 19.194.210 |
| Capitaluri proprii | 14.775.837 | 14.351.866 | 10.965.302 | 4.191.876 | 4.582.885 | 3.921.113 |
| Casa si conturi banci | 17.210.841 | 12.734.591 | 14.129.230 | 5.484.484 | 1.265.974 | 6.773.821 |
| Nr. angajati | 80 | 79 | 75 | 66 | 63 | 60 |
| Capital subscris | 1.112.600 | 1.112.600 | 1.112.600 | 1.112.600 | 1.112.600 | 1.112.600 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.