Ebm - Papst Automotive & Drives Romania S.r.l.
Descoperă toate informațiile esențiale despre EBM - PAPST AUTOMOTIVE & DRIVES ROMANIA S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J05/2870/2017. Sediul soc...
Locație: Oradea, Bihor
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre EBM - PAPST AUTOMOTIVE & DRIVES ROMANIA S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J05/2870/2017. Sediul social se află pe Calea BORSULUI, nr. 28 B, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0214024100. Alege EBM - PAPST AUTOMOTIVE & DRIVES ROMANIA S.R.L., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Ebm-Papst Automotive & Drives Romania S.r.l. este o companie industriala solida din Oradea, parte a grupului german ebm-papst, cu o cifra de afaceri de 344 milioane RON in 2024 si un profil financiar echilibrat, caracterizat prin capitalizare adecvata si rentabilitate moderata.
Ebm-Papst Automotive & Drives Romania S.r.l., infiintata in 2017 in Oradea, judetul Bihor, activeaza in domeniul fabricarii motoarelor, generatoarelor si transformatoarelor electrice (CAEN 2711). Compania face parte din grupul german ebm-papst, unul dintre liderii mondiali in domeniul motoarelor electrice si ventilatoarelor industriale, ceea ce ii confera un avantaj strategic semnificativ pe piata romaneasca.
In anul fiscal 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 344.091.455 RON, la care se adauga venituri totale de 365.373.758 RON - diferenta de aproximativ 21 milioane RON provenind din alte venituri operationale sau financiare. Cheltuielile totale de 349.861.520 RON au generat un profit net de 14.030.576 RON, rezultand o marja neta de profit de 4,08%. Aceasta marja este tipica pentru sectorul productiei industriale, unde volumele mari compenseaza marjele unitare reduse.
Din perspectiva bilantiera, activele totale de 142.083.085 RON sunt distribuite relativ echilibrat intre active imobilizate (55.246.738 RON, reprezentand 38,9% din total) si active circulante (86.637.548 RON, reprezentand 61,1%). Structura aceasta indica o companie cu o baza productiva solida, dar si cu suficienta flexibilitate operationala. Numerarul disponibil de 14.831.416 RON asigura o lichiditate confortabila pentru operatiunile curente.
Structura de capital este prudenta si bine gestionata. Capitalurile proprii de 73.413.854 RON depasesc datoriile totale de 67.035.372 RON, ceea ce inseamna ca peste jumatate din active sunt finantate din surse proprii. Rata de indatorare de 47,18% se situeaza sub pragul critic de 50%, indicand un nivel sustenabil al datoriilor. De remarcat este faptul ca, pornind de la un capital subscris de doar 14.088.900 RON, compania a acumulat capitaluri proprii de peste 73 milioane RON - un semn clar al reinvestirii profiturilor in dezvoltarea afacerii.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 19,11% este o valoare foarte buna, care depaseste semnificativ costul capitalului si demonstreaza eficienta cu care managementul utilizeaza resursele actionarilor. Aceasta performanta este cu atat mai notabila cu cat compania mentine o politica financiara conservatoare.
Cu 440 de angajati, productivitatea medie pe angajat se situeaza la aproximativ 782.000 RON cifra de afaceri per salariat, un nivel competitiv pentru industria productiei de echipamente electrice din Romania. Scorul financiar de 75 din 100 reflecta o companie sanatoasa, cu fundamente solide, dar cu potential de imbunatatire la capitolul marje de profitabilitate.
In ansamblu, Ebm-Papst Automotive & Drives Romania se pozitioneaza ca un jucator industrial de referinta in vestul Romaniei, beneficiind de expertiza si reteaua globala a grupului-mama german, cu perspective favorabile pe termen mediu si lung in contextul tranzitiei catre electrificare si mobilitate electrica.
In anul fiscal 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 344.091.455 RON, la care se adauga venituri totale de 365.373.758 RON - diferenta de aproximativ 21 milioane RON provenind din alte venituri operationale sau financiare. Cheltuielile totale de 349.861.520 RON au generat un profit net de 14.030.576 RON, rezultand o marja neta de profit de 4,08%. Aceasta marja este tipica pentru sectorul productiei industriale, unde volumele mari compenseaza marjele unitare reduse.
Din perspectiva bilantiera, activele totale de 142.083.085 RON sunt distribuite relativ echilibrat intre active imobilizate (55.246.738 RON, reprezentand 38,9% din total) si active circulante (86.637.548 RON, reprezentand 61,1%). Structura aceasta indica o companie cu o baza productiva solida, dar si cu suficienta flexibilitate operationala. Numerarul disponibil de 14.831.416 RON asigura o lichiditate confortabila pentru operatiunile curente.
Structura de capital este prudenta si bine gestionata. Capitalurile proprii de 73.413.854 RON depasesc datoriile totale de 67.035.372 RON, ceea ce inseamna ca peste jumatate din active sunt finantate din surse proprii. Rata de indatorare de 47,18% se situeaza sub pragul critic de 50%, indicand un nivel sustenabil al datoriilor. De remarcat este faptul ca, pornind de la un capital subscris de doar 14.088.900 RON, compania a acumulat capitaluri proprii de peste 73 milioane RON - un semn clar al reinvestirii profiturilor in dezvoltarea afacerii.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 19,11% este o valoare foarte buna, care depaseste semnificativ costul capitalului si demonstreaza eficienta cu care managementul utilizeaza resursele actionarilor. Aceasta performanta este cu atat mai notabila cu cat compania mentine o politica financiara conservatoare.
Cu 440 de angajati, productivitatea medie pe angajat se situeaza la aproximativ 782.000 RON cifra de afaceri per salariat, un nivel competitiv pentru industria productiei de echipamente electrice din Romania. Scorul financiar de 75 din 100 reflecta o companie sanatoasa, cu fundamente solide, dar cu potential de imbunatatire la capitolul marje de profitabilitate.
In ansamblu, Ebm-Papst Automotive & Drives Romania se pozitioneaza ca un jucator industrial de referinta in vestul Romaniei, beneficiind de expertiza si reteaua globala a grupului-mama german, cu perspective favorabile pe termen mediu si lung in contextul tranzitiei catre electrificare si mobilitate electrica.
Puncte forte
- Rentabilitate solida a capitalurilor proprii (ROE de 19,11%), ce demonstreaza utilizarea eficienta a resurselor si crearea consistenta de valoare pentru actionari.
- Structura financiara echilibrata, cu capitaluri proprii superioare datoriilor totale si o rata de indatorare sub 50%, oferind stabilitate si capacitate de absorbtie a socurilor economice.
- Apartenenta la grupul international ebm-papst, lider mondial in domeniul motoarelor electrice, asigurand acces la tehnologie de varf, know-how si o retea globala de distributie.
- Productivitate ridicata per angajat (circa 782.000 RON/salariat) si capacitate demonstrata de reinvestire a profiturilor, capitalurile proprii fiind de peste 5 ori mai mari decat capitalul initial subscris.
Factori de risc
- Marja neta de profit de doar 4,08% lasa un spatiu limitat de manevra in cazul cresterii costurilor cu materiile prime, energia sau forta de munca, factori volatili in contextul economic actual.
- Dependenta de grupul-mama si de comenzile interne ale grupului ebm-papst poate expune compania la decizii strategice externe, inclusiv relocarea productiei sau restructurari la nivel global.
- Expunerea la ciclicitatea sectorului automotive si industrial, unde incetinirile economice din Europa pot reduce semnificativ volumul comenzilor.
Informatii Companie:
CUI: 38458677
Cod CAEN: 2711
Anul înființării: 2017
Contact:
Adresă: Calea BORSULUI, nr. 28 B
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea motoarelor, generatoarelor si transformatoarelor electrice
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 344.091.455 | 349.935.217 | 304.804.187 | 272.322.946 | 236.593.411 | 120.105.353 |
| Venituri totale | 365.373.758 | 353.900.639 | 311.931.112 | 277.328.319 | 242.788.119 | 120.105.711 |
| Cheltuieli totale | 349.861.520 | 332.530.814 | 301.540.315 | 267.493.116 | 231.326.108 | 119.533.036 |
| Profit net | 14.030.576 | 18.810.103 | 8.576.756 | 8.529.527 | 9.638.560 | 169.729 |
| Total active | 142.083.085 | 108.655.724 | 114.990.324 | 94.238.533 | 82.160.724 | 85.566.179 |
| Total datorii | 67.035.372 | 48.798.113 | 74.014.728 | 62.046.605 | 58.505.365 | 71.419.923 |
| Capitaluri proprii | 73.413.854 | 59.383.278 | 40.573.175 | 32.184.886 | 23.655.359 | 14.014.256 |
| Casa si conturi banci | 14.831.416 | 20.446.689 | 9.927.381 | 17.731.502 | 11.399.579 | 12.792.083 |
| Nr. angajati | 440 | 377 | 384 | 400 | 325 | 233 |
| Capital subscris | 14.088.900 | 14.088.900 | 14.088.900 | 14.088.900 | 14.088.900 | 14.088.900 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.