Sari la continut

Eco-Metal Recycling SRL

Locație: Galati, Galati

Descriere:

Eco-Metal Recycling SRL - companie activă în sectorul recuperarea materialelor reciclabile sortate, cu sediul în Galati, Galati.

Informații de contact și identificare:
• Adresă: Str. Smirdan, Nr. 1
• CUI: 26538870
• Registrul Comerțului: J17/148/2010

Contactați-ne pentru servicii profesionale în domeniu!

Analiza Financiara:

Rezumat: Eco-Metal Recycling SRL a inregistrat o crestere impresionanta a cifrei de afaceri de 64% in 2024, insa profitabilitatea s-a erodat semnificativ, marja neta coborand la doar 0,62%, ceea ce impune masuri urgente de optimizare a costurilor pentru a sustine expansiunea comerciala pe termen lung.
Eco-Metal Recycling SRL, cu sediul in Galati, activeaza in domeniul recuperarii materialelor reciclabile sortate (CAEN 3832) si a inregistrat in exercitiul financiar 2024 o evolutie remarcabila din punct de vedere al volumului de activitate, insa cu semnale de alarma clare pe componenta de profitabilitate.

Cifra de afaceri a crescut spectaculos, de la 150.142.232 RON in 2023 la 246.279.804 RON in 2024, o expansiune de aproximativ 64% intr-un singur an. Aceasta crestere evidentiaza capacitatea companiei de a-si extinde activitatea comerciala si sugereaza o pozitie competitiva solida pe piata materialelor reciclabile din Romania. Cu toate acestea, cresterea veniturilor nu s-a tradus intr-o imbunatatire a profitabilitatii - dimpotriva, profitul net a scazut de la 2.918.377 RON la 1.515.665 RON, o contractie de circa 48%.

Marja de profit neta a coborat dramatic, de la 1,94% in 2023 la doar 0,62% in 2024. Aceasta evolutie indica faptul ca cheltuielile totale (245.296.150 RON) au crescut proportional mai rapid decat veniturile, erodand aproape complet rentabilitatea. In industriile cu marje reduse, cum este reciclarea, o marja sub 1% reprezinta un semnal de prudenta, lasand compania vulnerabila la orice fluctuatie de preturi sau costuri operationale.

Structura bilantiera arata active totale de 93.656.108 RON, din care activele circulante domina cu 80.120.660 RON - specifice unui business bazat pe stocuri si creante, cu un ciclu de conversie rapid. Numerarul disponibil a crescut semnificativ, de la 339.114 RON la 3.754.945 RON, ceea ce indica o imbunatatire a lichiditatii imediate si o gestiune mai buna a fluxurilor de numerar.

Gradul de indatorare ramane ridicat: datoriile totale de 73.245.525 RON reprezinta 78,21% din activele totale, in crestere usoara fata de 77,13% in 2023. Capitalurile proprii de 20.410.583 RON ofera o perna de siguranta relativ modesta raportat la dimensiunea operatiunilor. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) a scazut brusc de la 15,45% la 7,43%, confirmand presiunea pe eficienta utilizarii resurselor proprii.

Compania opereaza cu 82 de angajati, generand o productivitate extrem de ridicata - aproximativ 3.003.412 RON cifra de afaceri per angajat, una dintre cele mai mari din sector. Capitalul subscris de 2.000 RON este simbolic si reflecta structura tipica a multor SRL-uri romanesti infiintate anterior reformelor de capital minim.

In ansamblu, Eco-Metal Recycling SRL este o companie cu o activitate comerciala in expansiune rapida, bine pozitionata pe o piata in crestere structurala (economia circulara si reciclarea sunt prioritati europene), dar care trebuie sa gestioneze cu atentie marjele extrem de subtiri si nivelul ridicat al datoriilor pentru a-si asigura sustenabilitatea pe termen lung. Scorul financiar de 80/100 reflecta echilibrul dintre performanta operationala si riscurile financiare identificate.
Puncte forte
  • Crestere puternica a cifrei de afaceri cu 64% in 2024 (de la 150.142.232 RON la 246.279.804 RON), demonstrand capacitate solida de expansiune comerciala pe o piata in crestere.
  • Lichiditate imediata imbunatatita semnificativ - numerarul a crescut de peste 11 ori, de la 339.114 RON la 3.754.945 RON, indicand un management mai bun al fluxurilor de numerar.
  • Productivitate operationala excelenta - aproximativ 3.003.412 RON cifra de afaceri per angajat cu doar 82 de salariati, eficienta ridicata pentru sectorul de reciclare.
  • Pozitionare strategica avantajoasa in sectorul reciclarii materialelor (CAEN 3832), domeniu sustinut de reglementarile europene privind economia circulara si in expansiune continua.
Factori de risc
  • Marja de profit neta a scazut dramatic de la 1,94% la 0,62%, apropiindu-se de pragul de nerentabilitate - orice crestere a costurilor operationale sau scadere a preturilor materialelor reciclabile poate genera pierderi.
  • Grad de indatorare ridicat de 78,21% cu datorii totale de 73.245.525 RON, limitand capacitatea de finantare suplimentara si expunand compania la riscuri de refinantare in conditii de stres financiar.
  • ROE in scadere accentuata (de la 15,45% la 7,43%) - randamentul capitalului propriu s-a injumatatit, semnalul ca eficienta de ansamblu a afacerii s-a deteriorat in ciuda cresterii volumului de activitate.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 18.04.2026

Informatii Companie:

CUI: 26538870
Cod CAEN: 3832
Anul înființării: 2010

Contact:

Adresă: Str. Smirdan, Nr. 1
Telefon:
Fax: 0336401368

Date financiare:

Scor financiar:
80/100
Bun
Activitate: Recuperarea materialelor reciclabile sortate
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 246.279.804 150.142.232 166.093.310 159.756.406 69.157.664 52.022.119
Venituri totale 247.085.076 150.710.843 168.129.140 160.011.103 69.456.599 52.094.294
Cheltuieli totale 245.296.150 147.289.052 159.583.635 141.759.747 67.522.853 50.446.023
Profit net 1.515.665 2.918.377 7.214.946 15.440.723 1.673.851 1.351.141
Total active 93.656.108 82.633.637 60.741.931 55.427.462 27.377.547 16.779.143
Total datorii 73.245.525 63.738.719 44.183.772 39.984.249 20.479.271 11.554.718
Capitaluri proprii 20.410.583 18.894.918 16.558.159 15.443.213 6.898.276 5.224.425
Casa si conturi banci 3.754.945 339.114 2.633.046 10.602.062 6.874.858 326.840
Nr. angajati 82 78 64 50 47 48
Capital subscris 2.000 2.000 2.000 2.000 2.000 2.000
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Ciairent Prod SRL

Salubrizare și Deșeuri

Filipestii de Targ

Gurbediu Recycling S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Tinca

Elyremat S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Frumosu

Atti Reciclări S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Toplita

Byomay Reciclare S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Alexandru cel Bun

Gdi Electric Cab S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Babeni

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te