Sari la continut

Eden Capital Development SRL

Locație: Sector 6, Bucuresti

Descriere:

Căutați servicii de dezvoltare (promovare) imobiliara în Sector 6? Eden Capital Development SRL este alegerea potrivită! Cu o experiență solidă în domeniu și sediul în județul Bucuresti, compania noastră (CUI 25003037) vă stă la dispoziție.

Vizitați-ne la Str. Prelungirea Ghencea, Nr. 91e sau contactați-ne pentru mai multe detalii.

Analiza Financiara:

Rezumat: Eden Capital Development SRL inregistreaza o performanta financiara exceptionala in 2024, cu o crestere de 164,6% a cifrei de afaceri la 103.463.599 RON, un profit net de 61.415.965 RON si o marja de profitabilitate de 59,36%, sustinute de capitaluri proprii robuste de 237.665.267 RON si un ROE consistent de ~26%.
Eden Capital Development SRL este o companie de dezvoltare imobiliara cu sediul in Sectorul 6 al Bucurestiului, infiintata in 2009. Cu un scor financiar de 95/100, compania se remarca printr-o performanta financiara solida si o crestere accelerata in exercitiul financiar 2024.

**Performanta operationala 2024**

Cifra de afaceri a crescut spectaculos cu 164,6%, de la 39.105.314 RON in 2023 la 103.463.599 RON in 2024, indicand livrarea unor proiecte imobiliare semnificative. Venitul total a evoluat mai modest, de la 136.061.349 RON la 142.884.761 RON (+5%), in timp ce cheltuielile totale au ramas practic constante la circa 79 milioane RON - un semnal clar de eficienta operationala excelenta. Profitul net a crescut de la 55.523.829 RON la 61.415.965 RON (+10,6%), consolidand capitalurile proprii care au atins 237.665.267 RON.

Marja de profit neta de 59,36% in 2024, desi inferioara celei raportate in 2023 (141,99%), se explica structural: in 2023, cifra de afaceri era redusa (39,1 milioane RON), iar venitul total reflecta alte surse de venituri. Indicatorul din 2024 ramane totusi unul dintre cele mai ridicate din sectorul imobiliar romanesc.

**Structura bilantiera**

Activele totale au crescut cu 27,5%, de la 339.859.550 RON la 433.289.103 RON. Activele circulante au inregistrat cea mai dinamica evolutie (+43,2%), ajungand la 254.354.254 RON, reflectand stocurile de proiecte in derulare si creantele aferente vanzarilor. Activele imobilizate de 178.920.879 RON confirma un portofoliu consistent de investitii pe termen lung.

**Lichiditate si indatorare**

Un aspect care necesita monitorizare este nivelul redus al numerarului disponibil - doar 450.949 RON la finele anului 2024 - tipic pentru un dezvoltator imobiliar activ care reinvesteste permanent capitalul in proiecte. Datoriile totale au crescut cu 55% pana la 195.469.913 RON, iar rata de indatorare a avansat de la 37,09% la 45,11%. Desi aceasta tendinta de crestere a levierului financiar merita urmarita, nivelul ramane sub pragul critic de 50%, iar capitalurile proprii solide (237 milioane RON) ofera un tampon adecvat.

**Eficienta si rentabilitate**

Cu doar 35 de angajati (fata de 40 in 2023), compania genereaza un venit pe angajat de circa 2.956.000 RON, un indicator de productivitate remarcabil specific modelului de afaceri al unui developer imobiliar. Randamentul capitalurilor proprii (ROE) de 25,84% este practic identic cu cel din 2023 (25,99%), demonstrand o consistenta notabila a rentabilitatii in pofida cresterii bazei de capital propriu.

**Concluzie**

Eden Capital Development SRL prezinta fundamente financiare robuste si o traiectorie ascendenta clara. Cresterea accelerata a cifrei de afaceri, profitabilitatea ridicata si capitalurile proprii solide pozitioneaza compania favorabil in sectorul imobiliar bucurestean. Principalele aspecte de monitorizat sunt evolutia ratei de indatorare si nivelul redus al lichiditatii imediate - caracteristici structurale ale modelului de afaceri din domeniu.
Puncte forte
  • Crestere spectaculoasa a cifrei de afaceri cu 164,6% in 2024 (de la 39.105.314 RON la 103.463.599 RON), confirmand livrarea cu succes a unor proiecte imobiliare majore.
  • Marja de profit neta de 59,36% si ROE consistent de ~26% in ambii ani evidentiaza o profitabilitate superioara mediei sectoriale.
  • Capitaluri proprii solide de 237.665.267 RON (54,89% din totalul activelor), asigurand o baza financiara stabila si o expunere la risc controlata.
  • Eficienta operationala remarcabila: cheltuieli totale aproape stagnante (~79 milioane RON) in pofida dublarii cifrei de afaceri, cu doar 35 de angajati generand ~2.960.000 RON venit pe cap de salariat.
Factori de risc
  • Numerar disponibil extrem de redus (450.949 RON) raportat la dimensiunea companiei (active totale 433 milioane RON), expunand societatea la riscuri de lichiditate in cazul unor intarzieri in incasarea creantelor.
  • Cresterea accelerata a datoriilor totale cu 55% intr-un singur an (de la 126.052.177 RON la 195.469.913 RON) a ridicat rata de indatorare la 45,11%, in tendinta ascendenta fata de 37,09% in 2023.
  • Volatilitatea structurala a veniturilor din cifra de afaceri, specifica sectorului imobiliar, poate genera variatii majore de la un an la altul in functie de ritmul livrarilor (gap de 164% intre 2023 si 2024 ilustreaza aceasta caracteristica).
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 17.05.2026

Informatii Companie:

CUI: 25003037
Cod CAEN: 4110
Anul înființării: 2009

Contact:

Adresă: Str. Prelungirea Ghencea, Nr. 91e
Telefon:

Date financiare:

Scor financiar:
95/100
Bun
Activitate: Dezvoltare (promovare) imobiliara
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 103.463.599 39.105.314 31.226.502 83.022.254 149.904.735 175.736.652
Venituri totale 142.884.761 136.061.349 91.022.743 155.433.571 122.836.714 144.576.236
Cheltuieli totale 79.248.649 78.845.559 54.235.273 122.291.791 64.360.052 89.889.525
Profit net 61.415.965 55.523.829 36.117.117 29.853.629 49.368.752 45.902.497
Total active 433.289.103 339.859.550 281.024.118 271.491.635 283.712.396 273.155.901
Total datorii 195.469.913 126.052.177 98.468.519 54.329.233 91.205.006 127.784.204
Capitaluri proprii 237.665.267 213.656.468 182.363.035 217.014.771 192.355.717 145.220.359
Casa si conturi banci 450.949 380.109 1.449.434 20.545.167 2.799.742 8.700.441
Nr. angajati 35 40 35 30 39 40
Capital subscris 10.000.000 10.000.000 10.000.000 10.000.000 400 400
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Urban Invest SRL

Construcții De Clădiri

Brasov

Thaibau Construct SRL

Dezvoltare Imobiliară

Arad

Alerox Marcons S.R.L.

Construcții De Clădiri

Iclod

Sohho Investments S.R.L.

Dezvoltare Imobiliară

Cluj-Napoca

Nova General Construct S.R.L.

Construcții De Clădiri

Pascani

Andrei Construct Funerar S.R.L.

Construcții De Clădiri

Dumbrava Rosie

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te