Edificia Star Construct SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre EDIFICIA STAR CONSTRUCT SRL și Nr. Registrul Comerțului J40/11636/2013. Sediul social se află pe B-dul T...
Locație: Sector 3, Bucuresti
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre EDIFICIA STAR CONSTRUCT SRL și Nr. Registrul Comerțului J40/11636/2013. Sediul social se află pe B-dul THEODOR PALLADY, nr. 66, oferind acces rapid la servicii și suport. Alege EDIFICIA STAR CONSTRUCT SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Edificia Star Construct SRL este un dezvoltator imobiliar de top din Bucuresti, cu o performanta financiara exceptionala in 2024 - cifra de afaceri de 353 milioane RON, profit net de aproape 140 milioane RON si un scor financiar de 90/100, reflectand o companie solida, profitabila si bine capitalizata.
Edificia Star Construct SRL, infiintata in 2013 si cu sediul in Sectorul 3 din Bucuresti, activeaza in domeniul dezvoltarii imobiliare (CAEN 4110) si reprezinta un jucator important pe piata rezidentiala din capitala.
In anul fiscal 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 353.155.260 RON, sustinuta de venituri totale de 356.114.352 RON. Diferenta modesta dintre cele doua valori (sub 3 milioane RON din alte venituri) indica faptul ca activitatea principala de dezvoltare imobiliara genereaza aproape integral veniturile companiei, fara dependenta de surse atipice sau nerecurente.
Profitabilitatea este remarcabila. Profitul net de 139.904.456 RON corespunde unei marje nete de 39,62%, un nivel exceptional pentru sectorul constructiilor si dezvoltarii imobiliare, unde marjele tipice se situeaza intre 10-20%. Aceasta marja superioara sugereaza o combinatie de factori favorabili: preturi de vanzare competitive pe piata bucuresteana, management eficient al costurilor de constructie si, posibil, detinerea in proprietate a terenurilor dezvoltate, eliminand astfel o componenta majora de cost.
Structura bilantiera reflecta o companie solida si conservatoare din punct de vedere financiar. Activele totale de 681.038.184 RON sunt finantate preponderent din capitaluri proprii de 526.364.749 RON, rezultand o rata de indatorare de doar 22,68%. Acest nivel este deosebit de scazut pentru un dezvoltator imobiliar, sector in care levierul financiar ridicat este norma. Compania demonstreaza astfel ca poate finanta proiecte de anvergura fara sa se expuna excesiv la riscul de credit.
Randamentul capitalurilor proprii (ROE) de 26,58% confirma o utilizare eficienta a resurselor actionarilor, generand valoare semnificativa. Capitalul subscris de 34.001.520 RON a fost multiplicat de peste 15 ori in capitaluri proprii, evidentiind o acumulare consistenta de profit reinvestit de-a lungul anilor.
Structura activelor merita atentie: activele imobilizate de 386.449.620 RON (57% din total) reflecta probabil terenuri si proiecte in diferite stadii de dezvoltare, in timp ce activele circulante de 294.401.793 RON includ stocuri de unitati locative si creante. Numerarul disponibil de 15.963.189 RON, desi modest raportat la cifra de afaceri (4,5%), este tipic pentru dezvoltatorii imobiliari care reinvestesc agresiv in noi proiecte.
Cu doar 24 de angajati si o cifra de afaceri de peste 353 milioane RON, productivitatea pe angajat depaseste 14,7 milioane RON - un indicator care sugereaza un model de business bazat pe subcontractare extensiva a lucrarilor de constructie, compania concentrandu-se pe managementul proiectelor si comercializare.
Scorul financiar de 90 din 100 confirma pozitia de excelenta a companiei in peisajul economic romanesc.
In anul fiscal 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 353.155.260 RON, sustinuta de venituri totale de 356.114.352 RON. Diferenta modesta dintre cele doua valori (sub 3 milioane RON din alte venituri) indica faptul ca activitatea principala de dezvoltare imobiliara genereaza aproape integral veniturile companiei, fara dependenta de surse atipice sau nerecurente.
Profitabilitatea este remarcabila. Profitul net de 139.904.456 RON corespunde unei marje nete de 39,62%, un nivel exceptional pentru sectorul constructiilor si dezvoltarii imobiliare, unde marjele tipice se situeaza intre 10-20%. Aceasta marja superioara sugereaza o combinatie de factori favorabili: preturi de vanzare competitive pe piata bucuresteana, management eficient al costurilor de constructie si, posibil, detinerea in proprietate a terenurilor dezvoltate, eliminand astfel o componenta majora de cost.
Structura bilantiera reflecta o companie solida si conservatoare din punct de vedere financiar. Activele totale de 681.038.184 RON sunt finantate preponderent din capitaluri proprii de 526.364.749 RON, rezultand o rata de indatorare de doar 22,68%. Acest nivel este deosebit de scazut pentru un dezvoltator imobiliar, sector in care levierul financiar ridicat este norma. Compania demonstreaza astfel ca poate finanta proiecte de anvergura fara sa se expuna excesiv la riscul de credit.
Randamentul capitalurilor proprii (ROE) de 26,58% confirma o utilizare eficienta a resurselor actionarilor, generand valoare semnificativa. Capitalul subscris de 34.001.520 RON a fost multiplicat de peste 15 ori in capitaluri proprii, evidentiind o acumulare consistenta de profit reinvestit de-a lungul anilor.
Structura activelor merita atentie: activele imobilizate de 386.449.620 RON (57% din total) reflecta probabil terenuri si proiecte in diferite stadii de dezvoltare, in timp ce activele circulante de 294.401.793 RON includ stocuri de unitati locative si creante. Numerarul disponibil de 15.963.189 RON, desi modest raportat la cifra de afaceri (4,5%), este tipic pentru dezvoltatorii imobiliari care reinvestesc agresiv in noi proiecte.
Cu doar 24 de angajati si o cifra de afaceri de peste 353 milioane RON, productivitatea pe angajat depaseste 14,7 milioane RON - un indicator care sugereaza un model de business bazat pe subcontractare extensiva a lucrarilor de constructie, compania concentrandu-se pe managementul proiectelor si comercializare.
Scorul financiar de 90 din 100 confirma pozitia de excelenta a companiei in peisajul economic romanesc.
Puncte forte
- Marja de profit net exceptionala de 39,62%, semnificativ peste media sectorului imobiliar, indicand un control riguros al costurilor si o pozitionare premium pe piata.
- Rata de indatorare extrem de scazuta (22,68%) pentru un dezvoltator imobiliar, oferind independenta financiara si capacitate ampla de finantare a proiectelor viitoare.
- Randament al capitalurilor proprii (ROE) de 26,58%, demonstrand o eficienta remarcabila in generarea de valoare pentru actionari.
- Productivitate pe angajat de peste 14,7 milioane RON, reflectand un model operational eficient bazat pe externalizare strategica.
Factori de risc
- Dependenta puternica de piata imobiliara din Bucuresti - o corectie a preturilor sau o incetinire a cererii rezidentiare ar putea afecta semnificativ veniturile si profitabilitatea.
- Lichiditatea imediata relativ redusa (numerar de doar 15,9 milioane RON fata de datorii de 154,4 milioane RON), ceea ce ar putea genera presiune in cazul unor intarzieri in vanzarea unitatilor dezvoltate.
- Numarul foarte mic de angajati (24) implica dependenta ridicata de subcontractori si de personalul-cheie, creand vulnerabilitati operationale in cazul fluctuatiei de personal sau al problemelor cu furnizorii.
Informatii Companie:
CUI: 32264612
Cod CAEN: 4110
Anul înființării: 2013
Contact:
Adresă: B-dul Theodor Pallady, Nr. 66
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Dezvoltare (promovare) imobiliara
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 353.155.260 | 306.123.244 | 297.321.535 | 184.587.087 | 470.235 | 3.784 |
| Venituri totale | 356.114.352 | 399.925.831 | 300.425.131 | 218.607.278 | 67.555.216 | 34.544.738 |
| Cheltuieli totale | 196.189.402 | 244.218.029 | 147.552.235 | 118.487.086 | 69.988.927 | 35.467.009 |
| Profit net | 139.904.456 | 136.244.231 | 132.893.261 | 87.664.184 | -2.433.711 | -922.281 |
| Total active | 681.038.184 | 591.178.734 | 388.293.175 | 333.973.912 | 234.782.873 | 78.212.969 |
| Total datorii | 154.425.573 | 204.431.966 | 137.902.038 | 216.518.402 | 205.027.944 | 80.120.641 |
| Capitaluri proprii | 526.364.749 | 386.460.293 | 250.216.062 | 117.322.801 | 29.658.617 | -1.907.672 |
| Casa si conturi banci | 15.963.189 | 43.022.675 | 10.307.810 | 26.709.839 | 1.465.455 | 203.374 |
| Nr. angajati | 24 | 17 | 9 | 5 | 12 | 7 |
| Capital subscris | 34.001.520 | 34.001.520 | 34.001.520 | 34.001.520 | 34.001.520 | 1.520 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.