Egger Technologia SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre EGGER TECHNOLOGIA SRL și Nr. Registrul Comerțului J33/407/2009. Sediul social se află pe Str. AUSTRIEI,...
Locație: Radauti, Suceava
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre EGGER TECHNOLOGIA SRL și Nr. Registrul Comerțului J33/407/2009. Sediul social se află pe Str. AUSTRIEI, nr. 2, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0372438000 sau la fax 0372468000. Alege EGGER TECHNOLOGIA SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Egger Technologia SRL este o companie matura si profitabila din industria chimica, cu o structura financiara solida (capitaluri proprii de 89% din active) si productivitate remarcabila per angajat, dar cu un sold de numerar aproape inexistent care necesita atentie in gestionarea fluxului de trezorerie.
Egger Technologia SRL, cu sediul in Radauti, judetul Suceava, este o companie activa in sectorul chimiei organice de baza (CAEN 2014), infiintata in 2004. Cu un scor financiar de 80 din 100, compania demonstreaza o performanta solida in anul fiscal 2024.
Cifra de afaceri de 305.475.000 RON pozitioneaza Egger Technologia ca un jucator semnificativ in industria chimica romaneasca. Veniturile totale de 308.537.000 RON indica faptul ca activitatea operationala este sursa principala de venituri, veniturile non-operationale reprezentand doar aproximativ 3.063.000 RON.
Profitabilitatea companiei este stabila, cu un profit net de 16.429.000 RON si o marja de profit de 5,38%. Desi aceasta marja nu este spectaculoasa, ea este consistenta cu specificul industriei chimice, unde costurile materiilor prime si ale energiei sunt ridicate. Cheltuielile totale de 289.597.000 RON reflecta o structura de costuri bine controlata, lasand un raport venituri-cheltuieli favorabil.
Productivitatea per angajat este remarcabila: cu doar 45 de angajati, fiecare salariat genereaza in medie aproximativ 6.788.000 RON cifra de afaceri si circa 365.000 RON profit net. Aceste cifre sugereaza un grad ridicat de automatizare si eficienta operationala, tipic pentru industria chimica moderna.
Structura bilantiera este extrem de sanatoasa. Capitalurile proprii de 82.642.000 RON acopera 89% din activele totale de 92.770.000 RON, iar rata indatorarii de doar 10,52% indica o companie aproape lipsita de dependenta de finantare externa. Datoriile totale de 9.759.000 RON sunt modeste in raport cu dimensiunea afacerii. Lichiditatea curenta, calculata ca raport intre activele circulante (60.476.000 RON) si datoriile totale (9.759.000 RON), este de aproximativ 6,2 - o valoare excelenta care ofera o marja de siguranta confortabila.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 19,88% este un indicator puternic, demonstrand ca fiecare leu investit de actionari genereaza un randament substantial. Capitalul subscris de 15.000.000 RON a fost multiplicat de peste 5,5 ori in capitaluri proprii, semn al acumularii consistente de profituri reinvestite de-a lungul celor doua decenii de activitate.
Un element care atrage atentia este soldul de numerar extrem de redus - doar 5.810 RON - in conditiile in care activele circulante depasesc 60.000.000 RON. Aceasta sugereaza ca lichiditatile sunt concentrate in creante comerciale sau stocuri, ceea ce poate crea presiuni pe fluxul de numerar in perioade de incasari intarziate.
In concluzie, Egger Technologia SRL este o companie matura, profitabila si cu o structura financiara conservatoare, bine adaptata cerintelor industriei chimice. Scorul de 80/100 reflecta fidel aceasta pozitie solida.
Cifra de afaceri de 305.475.000 RON pozitioneaza Egger Technologia ca un jucator semnificativ in industria chimica romaneasca. Veniturile totale de 308.537.000 RON indica faptul ca activitatea operationala este sursa principala de venituri, veniturile non-operationale reprezentand doar aproximativ 3.063.000 RON.
Profitabilitatea companiei este stabila, cu un profit net de 16.429.000 RON si o marja de profit de 5,38%. Desi aceasta marja nu este spectaculoasa, ea este consistenta cu specificul industriei chimice, unde costurile materiilor prime si ale energiei sunt ridicate. Cheltuielile totale de 289.597.000 RON reflecta o structura de costuri bine controlata, lasand un raport venituri-cheltuieli favorabil.
Productivitatea per angajat este remarcabila: cu doar 45 de angajati, fiecare salariat genereaza in medie aproximativ 6.788.000 RON cifra de afaceri si circa 365.000 RON profit net. Aceste cifre sugereaza un grad ridicat de automatizare si eficienta operationala, tipic pentru industria chimica moderna.
Structura bilantiera este extrem de sanatoasa. Capitalurile proprii de 82.642.000 RON acopera 89% din activele totale de 92.770.000 RON, iar rata indatorarii de doar 10,52% indica o companie aproape lipsita de dependenta de finantare externa. Datoriile totale de 9.759.000 RON sunt modeste in raport cu dimensiunea afacerii. Lichiditatea curenta, calculata ca raport intre activele circulante (60.476.000 RON) si datoriile totale (9.759.000 RON), este de aproximativ 6,2 - o valoare excelenta care ofera o marja de siguranta confortabila.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 19,88% este un indicator puternic, demonstrand ca fiecare leu investit de actionari genereaza un randament substantial. Capitalul subscris de 15.000.000 RON a fost multiplicat de peste 5,5 ori in capitaluri proprii, semn al acumularii consistente de profituri reinvestite de-a lungul celor doua decenii de activitate.
Un element care atrage atentia este soldul de numerar extrem de redus - doar 5.810 RON - in conditiile in care activele circulante depasesc 60.000.000 RON. Aceasta sugereaza ca lichiditatile sunt concentrate in creante comerciale sau stocuri, ceea ce poate crea presiuni pe fluxul de numerar in perioade de incasari intarziate.
In concluzie, Egger Technologia SRL este o companie matura, profitabila si cu o structura financiara conservatoare, bine adaptata cerintelor industriei chimice. Scorul de 80/100 reflecta fidel aceasta pozitie solida.
Puncte forte
- Structura financiara extrem de solida, cu capitaluri proprii reprezentand 89% din active si o rata de indatorare de doar 10,52%, oferind independenta fata de creditori.
- Productivitate exceptionala per angajat - aproximativ 6.788.000 RON cifra de afaceri si 365.000 RON profit net per salariat, reflectand un grad ridicat de eficienta operationala.
- Rentabilitate atractiva a capitalurilor proprii (ROE de 19,88%), demonstrand utilizarea eficienta a resurselor actionarilor si capacitatea de generare consistenta de valoare.
- Lichiditate curenta foarte buna (raport de 6,2), oferind o marja ampla de siguranta pentru acoperirea obligatiilor pe termen scurt.
Factori de risc
- Soldul de numerar extrem de redus (5.810 RON) in raport cu dimensiunea afacerii poate genera vulnerabilitati in fluxul de trezorerie, mai ales in cazul unor intarzieri la incasarea creantelor comerciale.
- Concentrarea activitatii in sectorul chimiei organice expune compania la volatilitatea preturilor materiilor prime si la reglementari de mediu din ce in ce mai stricte.
- Marja de profit relativ modesta (5,38%) lasa un spatiu limitat de absorbtie a socurilor de cost, iar cresterea preturilor la energie sau materii prime ar putea eroda semnificativ profitabilitatea.
Informatii Companie:
CUI: 16427025
Cod CAEN: 2014
Anul înființării: 2004
Contact:
Adresă: Str. Austriei, Nr. 2
Telefon:
Fax: 0372468000
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea altor produse chimice organice, de baza
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 344.063.962 | 305.474.760 | 291.801.989 | 536.787.590 | 480.679.536 | 275.121.616 | 298.569.923 |
| Venituri totale | 346.889.615 | 308.537.481 | 293.368.718 | 538.625.999 | 487.290.289 | 276.214.233 | 299.473.343 |
| Cheltuieli totale | 328.003.441 | 289.597.277 | 272.301.893 | 495.203.709 | 439.228.158 | 259.066.035 | 284.286.726 |
| Profit net | 16.335.536 | 16.428.998 | 18.589.036 | 36.278.926 | 39.810.981 | 12.964.728 | 13.566.230 |
| Total active | 102.074.897 | 92.769.697 | 133.514.752 | 117.644.490 | 193.761.677 | 128.960.923 | 135.128.639 |
| Total datorii | 32.106.933 | 9.759.210 | 16.931.759 | 19.747.964 | 56.262.405 | 19.134.812 | 25.569.194 |
| Capitaluri proprii | 69.353.582 | 82.641.563 | 116.212.565 | 97.623.529 | 137.215.923 | 109.512.260 | 109.354.431 |
| Casa si conturi banci | 1.222 | 5.810 | 106.001 | 52.177 | 14.430 | 26.936 | 4.276.523 |
| Nr. angajati | 45 | 45 | 46 | 51 | 50 | 48 | 49 |
| Capital subscris | 15.000.010 | 15.000.010 | 15.000.010 | 15.000.010 | 90.871.330 | 90.871.330 | 90.871.330 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.