Elpreco SA
Descoperă toate informațiile esențiale despre ELPRECO SA și Nr. Registrul Comerțului J16/103/1991. Sediul social se află pe Calea SEVERINULUI, nr. 44,...
Locație: Craiova, Dolj
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre ELPRECO SA și Nr. Registrul Comerțului J16/103/1991. Sediul social se află pe Calea SEVERINULUI, nr. 44, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0251307700. Alege ELPRECO SA, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Elpreco SA din Craiova este o companie solida din industria materialelor de constructii, cu o cifra de afaceri de 224,4 milioane RON in 2024, un profit net de 16,8 milioane RON si un grad de indatorare extrem de scazut (14,46%), reflectand o gestiune financiara prudenta si o pozitie de piata consolidata dupa peste 30 de ani de activitate.
Elpreco SA, infiintata in 1992 in Craiova, judetul Dolj, este unul dintre producatorii importanti de prefabricate din beton din Romania, activand sub codul CAEN 2361 - Fabricarea produselor din beton pentru constructii. Cu un scor financiar de 80 din 100, compania demonstreaza o sanatate financiara peste medie.
In anul fiscal 2024, Elpreco SA a inregistrat o cifra de afaceri de 224.405.543 RON, cu venituri totale de 226.343.959 RON. Diferenta modesta dintre venituri totale si cifra de afaceri (aproximativ 1,9 milioane RON) indica faptul ca activitatea operationala de baza genereaza aproape integral veniturile companiei, fara o dependenta semnificativa de venituri financiare sau extraordinare.
Cheltuielile totale s-au ridicat la 208.828.796 RON, rezultand un profit net de 16.788.518 RON si o marja de profit de 7,48%. Aceasta marja este rezonabila pentru sectorul productiei de materiale de constructii, un domeniu caracterizat prin costuri ridicate cu materiile prime, energia si logistica. Profitul net demonstreaza capacitatea companiei de a-si gestiona eficient costurile operationale intr-un mediu competitiv.
Structura bilantiera a Elpreco SA evidentiaza o soliditate remarcabila. Activele totale de 206.021.508 RON sunt dominate de activele imobilizate (154.359.654 RON, reprezentand 74,9% din total), ceea ce este tipic pentru o companie industriala cu investitii semnificative in echipamente si capacitati de productie. Activele circulante de 51.444.125 RON asigura un nivel adecvat de lichiditate operationala, desi numerarul disponibil de 5.599.881 RON (2,7% din active) este relativ modest.
Elementul cel mai notabil al analizei este structura de finantare. Capitalurile proprii de 169.898.964 RON reprezinta 82,5% din totalul activelor, in timp ce datoriile totale sunt de doar 29.789.221 RON, rezultand o rata a indatorarii de 14,46%. Aceasta este o valoare excelenta, semnificativ sub pragurile de risc, si indica o companie care se finanteaza predominant din resurse proprii.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 9,88% este satisfacatoare, demonstrand ca actionarii obtin un randament decent al investitiei. Cu un capital subscris de 12.339.647 RON si capitaluri proprii de aproape 170 milioane RON, compania a acumulat rezerve considerabile de-a lungul celor peste 30 de ani de activitate.
Cu 322 de angajati, productivitatea medie per angajat se situeaza la aproximativ 697.000 RON cifra de afaceri, un indicator solid pentru sectorul industrial. Elpreco SA se pozitioneaza ca un jucator stabil si bine capitalizat pe piata constructiilor din Romania, beneficiind de cererea sustinuta din sectorul infrastructurii si al constructiilor rezidentiale.
In anul fiscal 2024, Elpreco SA a inregistrat o cifra de afaceri de 224.405.543 RON, cu venituri totale de 226.343.959 RON. Diferenta modesta dintre venituri totale si cifra de afaceri (aproximativ 1,9 milioane RON) indica faptul ca activitatea operationala de baza genereaza aproape integral veniturile companiei, fara o dependenta semnificativa de venituri financiare sau extraordinare.
Cheltuielile totale s-au ridicat la 208.828.796 RON, rezultand un profit net de 16.788.518 RON si o marja de profit de 7,48%. Aceasta marja este rezonabila pentru sectorul productiei de materiale de constructii, un domeniu caracterizat prin costuri ridicate cu materiile prime, energia si logistica. Profitul net demonstreaza capacitatea companiei de a-si gestiona eficient costurile operationale intr-un mediu competitiv.
Structura bilantiera a Elpreco SA evidentiaza o soliditate remarcabila. Activele totale de 206.021.508 RON sunt dominate de activele imobilizate (154.359.654 RON, reprezentand 74,9% din total), ceea ce este tipic pentru o companie industriala cu investitii semnificative in echipamente si capacitati de productie. Activele circulante de 51.444.125 RON asigura un nivel adecvat de lichiditate operationala, desi numerarul disponibil de 5.599.881 RON (2,7% din active) este relativ modest.
Elementul cel mai notabil al analizei este structura de finantare. Capitalurile proprii de 169.898.964 RON reprezinta 82,5% din totalul activelor, in timp ce datoriile totale sunt de doar 29.789.221 RON, rezultand o rata a indatorarii de 14,46%. Aceasta este o valoare excelenta, semnificativ sub pragurile de risc, si indica o companie care se finanteaza predominant din resurse proprii.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 9,88% este satisfacatoare, demonstrand ca actionarii obtin un randament decent al investitiei. Cu un capital subscris de 12.339.647 RON si capitaluri proprii de aproape 170 milioane RON, compania a acumulat rezerve considerabile de-a lungul celor peste 30 de ani de activitate.
Cu 322 de angajati, productivitatea medie per angajat se situeaza la aproximativ 697.000 RON cifra de afaceri, un indicator solid pentru sectorul industrial. Elpreco SA se pozitioneaza ca un jucator stabil si bine capitalizat pe piata constructiilor din Romania, beneficiind de cererea sustinuta din sectorul infrastructurii si al constructiilor rezidentiale.
Puncte forte
- Grad de indatorare extrem de scazut (14,46%) si capitaluri proprii de 169.898.964 RON, ceea ce asigura independenta financiara si capacitate de rezistenta la socuri economice.
- Profitabilitate constanta cu o marja neta de 7,48% si un profit de 16.788.518 RON, solida pentru sectorul industrial al materialelor de constructii.
- Baza de active imobilizate puternica (154.359.654 RON), reflectand investitii semnificative in capacitati de productie si echipamente moderne.
- Experienta de peste 30 de ani pe piata si productivitate ridicata per angajat (aproximativ 697.000 RON cifra de afaceri per salariat).
Factori de risc
- Lichiditatea imediata este relativ scazuta - numerarul de 5.599.881 RON reprezinta doar 2,7% din activele totale, ceea ce ar putea crea presiuni in cazul unor nevoi urgente de plata.
- Dependenta de ciclul constructiilor din Romania - orice incetinire a investitiilor in infrastructura sau a pietei imobiliare ar afecta direct cererea pentru produsele din beton.
- Concentrarea activelor in imobilizari (74,9%) reduce flexibilitatea financiara si expune compania la riscuri legate de deprecierea sau subutilizarea capacitatilor de productie.
Informatii Companie:
CUI: 2321635
Cod CAEN: 2361
Anul înființării: 1992
Contact:
Adresă: Calea Severinului, Nr. 44
Telefon:
Fax: 0251590225
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea produselor din beton pentru constructii
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 224.405.543 | 192.876.980 | 184.734.750 | 182.448.819 | 166.903.264 | 148.669.204 |
| Venituri totale | 226.343.959 | 198.761.907 | 191.512.117 | 185.248.599 | 170.232.552 | 151.924.122 |
| Cheltuieli totale | 208.828.796 | 181.359.647 | 166.122.136 | 159.451.641 | 148.298.507 | 137.801.867 |
| Profit net | 16.788.518 | 16.335.242 | 22.040.328 | 20.721.505 | 18.083.601 | 11.485.294 |
| Total active | 206.021.508 | 209.483.451 | 171.891.065 | 152.544.011 | 202.761.730 | 179.236.132 |
| Total datorii | 29.789.221 | 49.024.011 | 38.451.341 | 16.449.049 | 14.059.731 | 11.985.018 |
| Capitaluri proprii | 169.898.964 | 153.110.446 | 129.013.439 | 127.736.319 | 183.934.255 | 165.819.592 |
| Casa si conturi banci | 5.599.881 | 5.848.004 | 7.955.735 | 29.664.375 | 31.578.356 | 74.937.472 |
| Nr. angajati | 322 | 318 | 336 | 346 | 356 | 354 |
| Capital subscris | 12.339.647 | 12.339.647 | 12.339.647 | 12.339.647 | 66.014.658 | 12.339.647 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.