Elsid S.a.
Descoperă toate informațiile esențiale despre ELSID S.A. și Nr. Registrul Comerțului J23/2369/2016. Sediul social se află pe Str. NUFARULUI, nr. 15 H,...
Locație: Snagov, Ilfov
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre ELSID S.A. și Nr. Registrul Comerțului J23/2369/2016. Sediul social se află pe Str. NUFARULUI, nr. 15 H, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0245205200 sau la fax 0245205299. Alege ELSID S.A., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Elsid S.A. este o companie industriala matura cu o structura financiara solida si profitabilitate stabila, sustinuta de active substantiale si o rata de indatorare controlata. Principalele vulnerabilitati sunt lichiditatea imediata foarte scazuta si randamentul modest al capitalurilor proprii, care necesita atentie pentru consolidarea performantei pe termen mediu.
Elsid S.A. este o companie cu o lunga traditie industriala, fondata in 1992 in Snagov, judetul Ilfov, activand in domeniul fabricarii produselor din minerale nemetalice (cod CAEN 2399). Cu un scor financiar de 75/100, compania demonstreaza o pozitie consolidata pe piata, sustinuta de peste trei decenii de activitate continua.
**Performanta financiara 2024**
In exercitiul financiar 2024, Elsid S.A. a inregistrat o cifra de afaceri de 138.402.795 RON, in timp ce veniturile totale au atins 182.741.567 RON. Diferenta de aproximativ 44 milioane RON fata de cifra de afaceri provine din alte surse de venituri in afara activitatii de baza, ceea ce sugereaza o diversificare a surselor de incasari. Cheltuielile totale s-au ridicat la 169.764.205 RON, generand un profit net de 10.257.975 RON si o marja de profit de 7,41% - un nivel rezonabil pentru o companie din industria de productie.
**Structura activelor**
Totalul activelor companiei este de 494.785.114 RON, dominat semnificativ de activele imobilizate, care reprezinta 74,7% din total (369.469.701 RON). Aceasta structura este tipica industriilor de productie intensive in capital. Activele circulante insumeaza 125.166.885 RON, insa pozitia de lichiditate imediata ridica semne de intrebare - numerarul si conturile bancare totalizeaza doar 520.776 RON, adica mai putin de 0,1% din totalul activelor. Compania opereaza cu un nivel foarte redus de cash disponibil, ceea ce impune o gestionare atenta a fluxurilor de numerar.
**Soliditate financiara si indatorare**
Compania prezinta o structura financiara echilibrata: capitalurile proprii de 252.992.715 RON depasesc datoriile totale de 189.435.235 RON, confirmand solvabilitatea solida pe termen lung. Rata de indatorare de 38,29% se situeaza la un nivel moderat, indicand ca finantarea externa nu reprezinta o presiune excesiva. Capitalul subscris de 22.235.530 RON a fost amplificat substantial in timp prin capitalizarea profiturilor acumulate.
**Eficienta operationala si resurse umane**
Cu 172 de angajati, productivitatea per salariat se situeaza la aproximativ 804.667 RON cifra de afaceri per angajat - un nivel solid pentru sectorul industrial romanesc. ROE-ul de 4,05% este insa relativ modest, indicand ca randamentul capitalurilor proprii are spatiu de imbunatatire, posibil prin optimizarea marjelor operationale sau alocarea mai eficienta a capitalului angajat.
**Perspectiva generala**
Elsid S.A. este o companie matura, cu o baza solida de active si o structura financiara sanatoasa pe termen lung. Principalele provocari constau in gestionarea lichiditatii imediate - nivelul extrem de scazut al numerarului disponibil - si in cresterea eficientei capitalului propriu. Scorul de 75/100 reflecta corect profilul companiei: stabilitate industriala dovedita, rentabilitate moderata si risc financiar controlat.
**Performanta financiara 2024**
In exercitiul financiar 2024, Elsid S.A. a inregistrat o cifra de afaceri de 138.402.795 RON, in timp ce veniturile totale au atins 182.741.567 RON. Diferenta de aproximativ 44 milioane RON fata de cifra de afaceri provine din alte surse de venituri in afara activitatii de baza, ceea ce sugereaza o diversificare a surselor de incasari. Cheltuielile totale s-au ridicat la 169.764.205 RON, generand un profit net de 10.257.975 RON si o marja de profit de 7,41% - un nivel rezonabil pentru o companie din industria de productie.
**Structura activelor**
Totalul activelor companiei este de 494.785.114 RON, dominat semnificativ de activele imobilizate, care reprezinta 74,7% din total (369.469.701 RON). Aceasta structura este tipica industriilor de productie intensive in capital. Activele circulante insumeaza 125.166.885 RON, insa pozitia de lichiditate imediata ridica semne de intrebare - numerarul si conturile bancare totalizeaza doar 520.776 RON, adica mai putin de 0,1% din totalul activelor. Compania opereaza cu un nivel foarte redus de cash disponibil, ceea ce impune o gestionare atenta a fluxurilor de numerar.
**Soliditate financiara si indatorare**
Compania prezinta o structura financiara echilibrata: capitalurile proprii de 252.992.715 RON depasesc datoriile totale de 189.435.235 RON, confirmand solvabilitatea solida pe termen lung. Rata de indatorare de 38,29% se situeaza la un nivel moderat, indicand ca finantarea externa nu reprezinta o presiune excesiva. Capitalul subscris de 22.235.530 RON a fost amplificat substantial in timp prin capitalizarea profiturilor acumulate.
**Eficienta operationala si resurse umane**
Cu 172 de angajati, productivitatea per salariat se situeaza la aproximativ 804.667 RON cifra de afaceri per angajat - un nivel solid pentru sectorul industrial romanesc. ROE-ul de 4,05% este insa relativ modest, indicand ca randamentul capitalurilor proprii are spatiu de imbunatatire, posibil prin optimizarea marjelor operationale sau alocarea mai eficienta a capitalului angajat.
**Perspectiva generala**
Elsid S.A. este o companie matura, cu o baza solida de active si o structura financiara sanatoasa pe termen lung. Principalele provocari constau in gestionarea lichiditatii imediate - nivelul extrem de scazut al numerarului disponibil - si in cresterea eficientei capitalului propriu. Scorul de 75/100 reflecta corect profilul companiei: stabilitate industriala dovedita, rentabilitate moderata si risc financiar controlat.
Puncte forte
- Structura financiara solida - capitalurile proprii (252.992.715 RON) depasesc datoriile totale (189.435.235 RON), cu o rata de indatorare moderata de 38,29%, indicand solvabilitate pe termen lung.
- Profitabilitate stabila - profit net de 10.257.975 RON si marja de 7,41% intr-un sector industrial intensiv in capital, sustinute de venituri totale diversificate de 182.741.567 RON.
- Baza solida de active - active totale de 494.785.114 RON cu active imobilizate de 369.469.701 RON, reflectand investitii substantiale in capacitati de productie pe termen lung.
- Traditie si stabilitate - peste 30 de ani de activitate continua (din 1992), cu 172 de angajati si o productivitate de ~804.667 RON cifra de afaceri per salariat.
Factori de risc
- Lichiditate critica - numerarul disponibil (520.776 RON) este extrem de scazut in raport cu datoriile totale (189.435.235 RON), ceea ce expune compania la riscuri de cash flow in cazul unor plati urgente sau neasteptate.
- Randament modest al capitalului - ROE de 4,05% semnaleaza o eficienta redusa in utilizarea capitalurilor proprii, ceea ce poate descuraja investitorii si limiteaza capacitatea de autofinantare a cresterii.
- Concentrare in active imobilizate - 74,7% din active sunt imobilizate, reducand flexibilitatea financiara si capacitatea de adaptare rapida la schimbarile de piata sau nevoi de refinantare.
Informatii Companie:
CUI: 943038
Cod CAEN: 2399
Anul înființării: 1992
Contact:
Adresă: Str. Nufarului, Nr. 15 H
Telefon:
Fax: 0245205299
Date financiare:
Scor financiar:
Mediu
Activitate:
Fabricarea altor produse din minerale nemetalice, n.c.a.
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 138.402.795 | 180.874.433 | 249.885.743 | 298.343.522 | 102.785.080 | 137.847.062 |
| Venituri totale | 182.741.567 | 273.265.800 | 344.973.890 | 400.579.449 | 171.518.035 | 233.206.157 |
| Cheltuieli totale | 169.764.205 | 177.161.604 | 285.441.447 | 328.802.556 | 156.537.899 | 187.503.470 |
| Profit net | 10.257.975 | 81.065.002 | 51.057.042 | 60.931.019 | 12.355.980 | 37.412.981 |
| Total active | 494.785.114 | 520.165.262 | 566.776.928 | 592.250.390 | 585.578.466 | 628.290.020 |
| Total datorii | 189.435.235 | 218.546.052 | 285.758.066 | 357.555.887 | 356.789.188 | 407.124.039 |
| Capitaluri proprii | 252.992.715 | 244.529.363 | 219.196.332 | 168.139.290 | 157.501.352 | 145.145.372 |
| Casa si conturi banci | 520.776 | 3.188.457 | 12.929.763 | 14.425.818 | 5.375.454 | 30.879.672 |
| Nr. angajati | 172 | 181 | 209 | 190 | 169 | 194 |
| Capital subscris | 22.235.530 | 22.235.530 | 22.235.530 | 22.235.530 | 22.235.530 | 22.235.530 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.