Ericsson Antenna Technology România S.R.L.
Locație: Giroc, Timis
Descriere:
Bine ați venit la Ericsson Antenna Technology România S.R.L.! Suntem o companie din Giroc, județul Timis, cu activitate în domeniul fabricarea echipamentelor de comunicatii.
Cu sediul la DN 59, km 8+550m STANGA, vă așteptăm să colaborăm. Date oficiale: CUI 41179133, înregistrare J35/2296/2019.
Analiza Financiara:
Rezumat: Ericsson Antenna Technology România S.R.L. este o companie solida din sectorul telecomunicatiilor, cu o cifra de afaceri de aproape 300 milioane RON in 2024 si o structura financiara sanatoasa, dar cu marje de profitabilitate reduse care necesita atentie.
Ericsson Antenna Technology România S.R.L., infiintata in 2019 in Giroc, judetul Timis, activeaza in fabricarea echipamentelor de comunicatii (CAEN 2630), fiind parte a grupului suedez Ericsson, unul dintre liderii mondiali in infrastructura de telecomunicatii.
In anul 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 299.646.587 RON, ceea ce o plaseaza in categoria marilor producatori industriali din Romania. Veniturile totale de 306.451.588 RON includ si alte surse de venituri in valoare de aproximativ 6.800.000 RON, in afara activitatii principale. Cu 493 de angajati, productivitatea medie pe angajat se situeaza la aproximativ 607.800 RON cifra de afaceri per salariat, un nivel rezonabil pentru sectorul de fabricatie de echipamente tehnologice.
Din perspectiva profitabilitatii, compania inregistreaza un profit net de 3.976.911 RON, ceea ce se traduce intr-o marja de profit de doar 1,33%. Aceasta marja extrem de subtire indica faptul ca diferenta dintre veniturile totale (306.451.588 RON) si cheltuielile totale (299.566.594 RON) este minima, lasand un spatiu foarte restrans pentru absorbtia unor eventuale socuri de costuri. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 2,72% este, de asemenea, sub nivelul asteptarilor pentru o companie de aceasta dimensiune, sugerand ca resursele investite nu genereaza randamente atractive.
Pe de alta parte, structura bilantiera a companiei este una solida. Activele totale de 203.517.448 RON sunt finantate preponderent din capitaluri proprii de 146.273.976 RON, in timp ce datoriile totale de 52.294.311 RON reprezinta o rata a indatorarii de doar 25,70%. Aceasta este o valoare excelenta, cu mult sub pragurile de risc, indicand o independenta financiara ridicata si o capacitate buna de a face fata obligatiilor.
Structura activelor este dominata de activele circulante (181.290.490 RON, reprezentand 89% din total), in timp ce activele imobilizate de 21.434.025 RON au o pondere relativ scazuta. Numerarul disponibil de 7.949.872 RON ofera un tampon de lichiditate, desi raportat la dimensiunea operatiunilor, acesta acopera cheltuielile companiei pentru mai putin de 10 zile.
Scorul financiar de 80 din 100 reflecta o companie cu fundamente solide din punct de vedere al solvabilitatii si structurii capitalului, dar cu performante de profitabilitate care trag media in jos. Capitalul subscris de 98.244.200 RON demonstreaza angajamentul actionarilor fata de dezvoltarea pe termen lung a operatiunilor din Romania. Compania beneficiaza clar de sprijinul grupului Ericsson, ceea ce ii confera stabilitate, dar in acelasi timp ridica intrebari privind dependenta de strategia globala a grupului.
In anul 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 299.646.587 RON, ceea ce o plaseaza in categoria marilor producatori industriali din Romania. Veniturile totale de 306.451.588 RON includ si alte surse de venituri in valoare de aproximativ 6.800.000 RON, in afara activitatii principale. Cu 493 de angajati, productivitatea medie pe angajat se situeaza la aproximativ 607.800 RON cifra de afaceri per salariat, un nivel rezonabil pentru sectorul de fabricatie de echipamente tehnologice.
Din perspectiva profitabilitatii, compania inregistreaza un profit net de 3.976.911 RON, ceea ce se traduce intr-o marja de profit de doar 1,33%. Aceasta marja extrem de subtire indica faptul ca diferenta dintre veniturile totale (306.451.588 RON) si cheltuielile totale (299.566.594 RON) este minima, lasand un spatiu foarte restrans pentru absorbtia unor eventuale socuri de costuri. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 2,72% este, de asemenea, sub nivelul asteptarilor pentru o companie de aceasta dimensiune, sugerand ca resursele investite nu genereaza randamente atractive.
Pe de alta parte, structura bilantiera a companiei este una solida. Activele totale de 203.517.448 RON sunt finantate preponderent din capitaluri proprii de 146.273.976 RON, in timp ce datoriile totale de 52.294.311 RON reprezinta o rata a indatorarii de doar 25,70%. Aceasta este o valoare excelenta, cu mult sub pragurile de risc, indicand o independenta financiara ridicata si o capacitate buna de a face fata obligatiilor.
Structura activelor este dominata de activele circulante (181.290.490 RON, reprezentand 89% din total), in timp ce activele imobilizate de 21.434.025 RON au o pondere relativ scazuta. Numerarul disponibil de 7.949.872 RON ofera un tampon de lichiditate, desi raportat la dimensiunea operatiunilor, acesta acopera cheltuielile companiei pentru mai putin de 10 zile.
Scorul financiar de 80 din 100 reflecta o companie cu fundamente solide din punct de vedere al solvabilitatii si structurii capitalului, dar cu performante de profitabilitate care trag media in jos. Capitalul subscris de 98.244.200 RON demonstreaza angajamentul actionarilor fata de dezvoltarea pe termen lung a operatiunilor din Romania. Compania beneficiaza clar de sprijinul grupului Ericsson, ceea ce ii confera stabilitate, dar in acelasi timp ridica intrebari privind dependenta de strategia globala a grupului.
Puncte forte
- Structura financiara foarte solida, cu o rata a indatorarii de doar 25,70% si capitaluri proprii de 146.273.976 RON, asigurand independenta financiara ridicata.
- Cifra de afaceri de aproape 300 milioane RON si 493 angajati confirma pozitia de jucator important in fabricarea echipamentelor de telecomunicatii din Romania.
- Activele circulante de 181.290.490 RON (89% din total) ofera o lichiditate excelenta si flexibilitate operationala.
- Apartenenta la grupul Ericsson ofera acces la tehnologie de varf, piete internationale si stabilitate strategica pe termen lung.
Factori de risc
- Marja de profit de doar 1,33% si ROE de 2,72% sunt valori fragile - orice crestere neprevazuta a costurilor (materii prime, energie, salarii) poate transforma rapid profitul in pierdere.
- Dependenta de strategia globala a grupului Ericsson implica riscul ca deciziile de restructurare sau relocare a productiei sa afecteze direct operatiunile din Romania.
- Numerarul disponibil de 7.949.872 RON acopera sub 10 zile de cheltuieli operationale, ceea ce limiteaza capacitatea de reactie in cazul unor intreruperi ale fluxului de numerar.
Informatii Companie:
CUI: 41179133
Cod CAEN: 2630
Anul înființării: 2019
Contact:
Adresă: DN 59, km 8+550m STANGA
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea echipamentelor de comunicatii
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 299.646.587 | 384.728.162 | 565.697.250 | 620.992.829 | 474.201.051 | 19.690.652 |
| Venituri totale | 306.451.588 | 381.571.327 | 571.317.105 | 627.018.211 | 504.297.716 | 73.077.127 |
| Cheltuieli totale | 299.566.594 | 376.623.034 | 553.290.825 | 604.066.625 | 471.744.926 | 85.683.557 |
| Profit net | 3.976.911 | -4.727.975 | 14.938.346 | 20.748.264 | 27.196.994 | -14.102.764 |
| Total active | 203.517.448 | 233.525.982 | 318.820.556 | 263.779.077 | 340.973.234 | 182.749.766 |
| Total datorii | 52.294.311 | 79.252.498 | 170.956.038 | 128.855.031 | 327.833.904 | 196.807.430 |
| Capitaluri proprii | 146.273.976 | 142.297.065 | 147.025.040 | 132.086.695 | 13.139.330 | -14.057.664 |
| Casa si conturi banci | 7.949.872 | 7.168.798 | 14.242.235 | 11.952.782 | 12.477.830 | 7.660.674 |
| Nr. angajati | 493 | 903 | 1211 | 1169 | 1302 | 1703 |
| Capital subscris | 98.244.200 | 98.244.200 | 98.244.200 | 98.244.200 | 45.100 | 45.100 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.