Euro Tehno Group Srl
Descoperă toate informațiile esențiale despre EURO TEHNO GROUP SRL și Nr. Registrul Comerțului J03/185/2001. Sediul social se află pe B-dul PETROCHIMI...
Locație: Piteşti, Arges
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre EURO TEHNO GROUP SRL și Nr. Registrul Comerțului J03/185/2001. Sediul social se află pe B-dul PETROCHIMISTILOR, nr. 34, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0248607400 sau la fax 0248607413. Alege EURO TEHNO GROUP SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Euro Tehno Group SRL este un dealer auto de anvergura din Pitești, cu o cifra de afaceri de peste 204 milioane RON in 2024, demonstrand o pozitie financiara solida si o capacitate operationala bine consolidata pe piata auto din Romania.
Euro Tehno Group SRL, infiintata in 2001 si cu sediul in Pitești, judetul Arges, activeaza in domeniul comertului cu autoturisme si autovehicule usoare (CAEN 4511). Cu o experienta de peste doua decenii pe piata, compania a atins in 2024 o cifra de afaceri de 204.764.638 RON, plasand-o in categoria dealerilor auto de talie mare din Romania.
Din perspectiva profitabilitatii, compania inregistreaza un profit net de 5.208.667 RON, rezultand o marja neta de 2,54%. Aceasta marja este caracteristica sectorului de distributie auto, unde volumele mari de vanzari compenseaza marjele unitare reduse. Veniturile totale de 210.480.216 RON depasesc cifra de afaceri cu aproximativ 5,7 milioane RON, indicand venituri suplimentare din servicii conexe sau financiare.
Structura activelor reflecta o companie echilibrata: activele totale de 77.604.851 RON sunt impartite relativ egal intre active imobilizate (35.931.939 RON - 46,3%) si active circulante (41.518.764 RON - 53,5%). Numerarul disponibil de 21.584.416 RON reprezinta o lichiditate excelenta, acoperind aproape 77% din datoriile totale, semn al unei gestiuni prudente a trezoreriei.
Capitalizarea companiei este robusta: capitalurile proprii de 48.988.233 RON depasesc semnificativ datoriile totale de 28.097.171 RON. Rata de indatorare de 36,21% se situeaza la un nivel confortabil, indicand un risc financiar scazut si o capacitate buna de absorbtie a eventualelor soc-uri economice. Capitalul subscris de 5.000.000 RON, raportat la capitalurile proprii acumulate, reflecta reinvestirea constanta a profiturilor de-a lungul anilor.
Randamentul capitalului propriu (ROE) de 10,63% este acceptabil pentru sectorul auto, depasind rata inflatiei si oferind o remunerare rezonabila a investitiei actionarilor. Cu 139 de angajati, productivitatea pe salariat raportat la cifra de afaceri depaseste 1,47 milioane RON, un indicator solid pentru aceasta industrie.
Scorul financiar de 75/100 confirma imaginea unei companii cu fundamente solide: lichiditate buna, indatorare moderata si o prezenta stabila pe piata. Principala provocare ramane marjele reduse specifice distributiei auto, care fac profitabilitatea sensibila la variatiile volumului de vanzari si la politicile comerciale ale producatorilor.
Din perspectiva profitabilitatii, compania inregistreaza un profit net de 5.208.667 RON, rezultand o marja neta de 2,54%. Aceasta marja este caracteristica sectorului de distributie auto, unde volumele mari de vanzari compenseaza marjele unitare reduse. Veniturile totale de 210.480.216 RON depasesc cifra de afaceri cu aproximativ 5,7 milioane RON, indicand venituri suplimentare din servicii conexe sau financiare.
Structura activelor reflecta o companie echilibrata: activele totale de 77.604.851 RON sunt impartite relativ egal intre active imobilizate (35.931.939 RON - 46,3%) si active circulante (41.518.764 RON - 53,5%). Numerarul disponibil de 21.584.416 RON reprezinta o lichiditate excelenta, acoperind aproape 77% din datoriile totale, semn al unei gestiuni prudente a trezoreriei.
Capitalizarea companiei este robusta: capitalurile proprii de 48.988.233 RON depasesc semnificativ datoriile totale de 28.097.171 RON. Rata de indatorare de 36,21% se situeaza la un nivel confortabil, indicand un risc financiar scazut si o capacitate buna de absorbtie a eventualelor soc-uri economice. Capitalul subscris de 5.000.000 RON, raportat la capitalurile proprii acumulate, reflecta reinvestirea constanta a profiturilor de-a lungul anilor.
Randamentul capitalului propriu (ROE) de 10,63% este acceptabil pentru sectorul auto, depasind rata inflatiei si oferind o remunerare rezonabila a investitiei actionarilor. Cu 139 de angajati, productivitatea pe salariat raportat la cifra de afaceri depaseste 1,47 milioane RON, un indicator solid pentru aceasta industrie.
Scorul financiar de 75/100 confirma imaginea unei companii cu fundamente solide: lichiditate buna, indatorare moderata si o prezenta stabila pe piata. Principala provocare ramane marjele reduse specifice distributiei auto, care fac profitabilitatea sensibila la variatiile volumului de vanzari si la politicile comerciale ale producatorilor.
Puncte forte
- Lichiditate excelenta - numerarul de 21.584.416 RON acopera 77% din datoriile totale, asigurand o rezilienta financiara ridicata in fata obligatiilor pe termen scurt.
- Structura financiara echilibrata cu rata de indatorare de doar 36,21% si capitaluri proprii de 48.988.233 RON, reflectand o politica de finantare prudenta si sustenabila.
- Prezenta consolidata pe piata - 24 de ani de activitate continua in sectorul auto, cu o cifra de afaceri de peste 204 milioane RON ce atesta o retea comerciala bine dezvoltata.
- Productivitate ridicata a fortei de munca - cifra de afaceri de peste 1,47 milioane RON per angajat, superioara mediei sectorului de distributie auto din Romania.
Factori de risc
- Marja de profit neta de 2,54% este vulnerabila la fluctuatiile cursului valutar, modificarile taxelor de import si presiunile concurentiale din piata auto, putand eroda rapid profitabilitatea la scaderea volumelor.
- Dependenta de politicile comerciale ale producatorilor auto si de evolutia pietei autoturismelor noi, expusa tranzitiei catre mobilitatea electrica si potentialelor schimbari legislative privind emisiile CO2.
- Concentrarea geografica in zona Pitesti - Arges limiteaza diversificarea riscului regional si expune compania la fluctuatiile economice locale legate de industria auto din zona (Ford, furnizori Tier 1).
Informatii Companie:
CUI: 13807976
Cod CAEN: 4511
Anul înființării: 2001
Contact:
Adresă: B-dul PETROCHIMISTILOR, nr. 34
Telefon:
Fax: 0248607413
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Comert cu autoturisme si autovehicule usoare (sub 3,5 tone)
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 204.764.638 | 224.880.495 | 149.410.765 | 164.630.949 | 135.084.969 | 177.603.588 |
| Venituri totale | 210.480.216 | 230.507.715 | 157.915.173 | 173.405.022 | 143.017.066 | 188.429.266 |
| Cheltuieli totale | 204.536.015 | 217.063.603 | 150.595.678 | 168.735.808 | 139.473.234 | 177.603.506 |
| Profit net | 5.208.667 | 11.806.824 | 6.459.891 | 4.078.324 | 3.360.355 | 9.247.307 |
| Total active | 77.604.851 | 71.478.382 | 68.796.817 | 56.522.680 | 51.455.397 | 46.947.751 |
| Total datorii | 28.097.171 | 25.207.920 | 34.246.294 | 28.713.767 | 27.824.555 | 24.639.461 |
| Capitaluri proprii | 48.988.233 | 45.649.131 | 33.842.308 | 27.540.416 | 23.462.091 | 22.091.736 |
| Casa si conturi banci | 21.584.416 | 22.620.076 | 11.590.205 | 6.750.596 | 2.262.544 | 4.282.333 |
| Nr. angajati | 139 | 153 | 145 | 146 | 132 | 130 |
| Capital subscris | 5.000.000 | 5.000.000 | 5.000.000 | 5.000.000 | 5.000.000 | 5.000.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.