Eurocar Service Teleorman SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre EUROCAR SERVICE TELEORMAN SRL și Nr. Registrul Comerțului J34/802/1994. Sediul social se află pe Str. BU...
Locație: Alexandria, Teleorman
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre EUROCAR SERVICE TELEORMAN SRL și Nr. Registrul Comerțului J34/802/1994. Sediul social se află pe Str. BUCURESTI, nr. 187, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0247317095 sau la fax 318016. Alege EUROCAR SERVICE TELEORMAN SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Eurocar Service Teleorman SRL este un dealer auto regional profitabil, cu o cifra de afaceri impresionanta de 114,5 milioane RON si o marja neta de 7,59%, insa structura financiara puternic indatorata (85,84%) reprezinta principala vulnerabilitate care justifica scorul moderat de 60/100.
Eurocar Service Teleorman SRL este o companie cu o prezenta solida pe piata auto din Romania, avand o activitate continua de 29 de ani din 1995. Cu sediul in Alexandria, judetul Teleorman, compania opereaza in domeniul comertului cu autoturisme si autovehicule usoare (CAEN 4511), pozitionandu-se ca un jucator regional important.
**Performanta operationala**
Cifra de afaceri inregistrata in 2024 depaseste 114,5 milioane RON, un rezultat remarcabil pentru un dealer auto regional. Veniturile totale de 115,2 milioane RON depasesc cheltuielile totale de 105,1 milioane RON, generand un profit net de 8,69 milioane RON. Marja de profit de 7,59% este considerata solida in sectorul comertului auto, un domeniu caracterizat traditional prin marje reduse si volume mari. Cu 83 de angajati, productivitatea per salariat se ridica la aproximativ 1,38 milioane RON cifra de afaceri, un indicator eficient pentru acest tip de activitate.
**Structura activelor**
Activele totale de 64,7 milioane RON sunt dominate covarsitor de activele circulante (60,5 milioane RON - 93,4% din total), structura tipica pentru dealerii auto care mentin stocuri mari de vehicule. Activele imobilizate de doar 4,2 milioane RON sugereaza ca societatea opereaza preponderent in spatii inchiriate sau concesionate. Numerarul disponibil de 6,4 milioane RON asigura o rezerva de lichiditate rezonabila pentru operatiunile curente.
**Situatia financiara si gradul de indatorare**
Principala zona de atentie o reprezinta gradul ridicat de indatorare: datoriile totale de 55,5 milioane RON reprezinta 85,84% din activele totale. Capitalurile proprii de 9,16 milioane RON sunt mici in raport cu dimensiunea operatiunilor, ceea ce explica partial ROE-ul exceptional de 94,85% - un randament al capitalului propriu rar intalnit, dar care reflecta efectul de levier financiar, nu neaparat o eficienta intrinseca extraordinara. Capitalul subscris initial de doar 327.850 RON indica ca fondul de rulment si capitalul operational s-au constituit in timp din profituri reinvestite.
**Evaluare globala**
Scorul financiar de 60/100 reflecta echilibrul tensionat dintre profitabilitate buna si structura financiara agresiva. Compania genereaza profituri consistente si are o reputatie de 3 decenii pe piata, dar vulnerabilitatea la modificarile de dobanda sau la contractia creditului furnizor reprezinta un risc structural care limiteaza nota globala.
**Performanta operationala**
Cifra de afaceri inregistrata in 2024 depaseste 114,5 milioane RON, un rezultat remarcabil pentru un dealer auto regional. Veniturile totale de 115,2 milioane RON depasesc cheltuielile totale de 105,1 milioane RON, generand un profit net de 8,69 milioane RON. Marja de profit de 7,59% este considerata solida in sectorul comertului auto, un domeniu caracterizat traditional prin marje reduse si volume mari. Cu 83 de angajati, productivitatea per salariat se ridica la aproximativ 1,38 milioane RON cifra de afaceri, un indicator eficient pentru acest tip de activitate.
**Structura activelor**
Activele totale de 64,7 milioane RON sunt dominate covarsitor de activele circulante (60,5 milioane RON - 93,4% din total), structura tipica pentru dealerii auto care mentin stocuri mari de vehicule. Activele imobilizate de doar 4,2 milioane RON sugereaza ca societatea opereaza preponderent in spatii inchiriate sau concesionate. Numerarul disponibil de 6,4 milioane RON asigura o rezerva de lichiditate rezonabila pentru operatiunile curente.
**Situatia financiara si gradul de indatorare**
Principala zona de atentie o reprezinta gradul ridicat de indatorare: datoriile totale de 55,5 milioane RON reprezinta 85,84% din activele totale. Capitalurile proprii de 9,16 milioane RON sunt mici in raport cu dimensiunea operatiunilor, ceea ce explica partial ROE-ul exceptional de 94,85% - un randament al capitalului propriu rar intalnit, dar care reflecta efectul de levier financiar, nu neaparat o eficienta intrinseca extraordinara. Capitalul subscris initial de doar 327.850 RON indica ca fondul de rulment si capitalul operational s-au constituit in timp din profituri reinvestite.
**Evaluare globala**
Scorul financiar de 60/100 reflecta echilibrul tensionat dintre profitabilitate buna si structura financiara agresiva. Compania genereaza profituri consistente si are o reputatie de 3 decenii pe piata, dar vulnerabilitatea la modificarile de dobanda sau la contractia creditului furnizor reprezinta un risc structural care limiteaza nota globala.
Puncte forte
- Cifra de afaceri de peste 114 milioane RON demonstreaza o pozitie dominanta pe piata regionala auto, sustinuta de 29 de ani de activitate neintrerupta.
- Marja de profit neta de 7,59% este superioara mediei sectorului de comert auto, reflectand un management eficient al costurilor si o politica comerciala solida.
- ROE de 94,85% indica o utilizare extrem de eficienta a capitalului propriu investit de actionari, generand randamente ridicate.
- Activele circulante de 60,5 milioane RON asigura o acoperire adecvata a datoriilor totale, mentinand lichiditatea operationala a companiei.
Factori de risc
- Rata de indatorare de 85,84% este semnificativ peste pragul de prudenta, expunand compania la riscuri majore in cazul cresterii dobanzilor sau restrangerii liniilor de credit furnizor.
- Capitalurile proprii reduse (9,16 milioane RON) in raport cu volumul operatiunilor (114 milioane RON cifra de afaceri) lasa o marja de siguranta financiara ingusta in scenarii adverse.
- Concentrarea geografica in Alexandria - Teleorman limiteaza diversificarea si expune compania la riscul contractiei pietei auto regionale.
Informatii Companie:
CUI: 7213707
Cod CAEN: 4511
Anul înființării: 1995
Contact:
Adresă: Str. Bucuresti, Nr. 187
Telefon:
Fax: 318016
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Comert cu autoturisme si autovehicule usoare (sub 3,5 tone)
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 114.594.751 | 93.072.826 | 78.646.410 | 63.389.583 | 53.446.787 | 64.625.468 |
| Venituri totale | 115.177.444 | 93.805.256 | 78.874.483 | 64.460.025 | 53.998.511 | 64.913.235 |
| Cheltuieli totale | 105.126.932 | 84.651.054 | 72.675.857 | 59.678.995 | 51.363.437 | 61.840.608 |
| Profit net | 8.693.247 | 7.908.281 | 5.363.377 | 4.113.718 | 2.283.617 | 2.631.750 |
| Total active | 64.707.659 | 47.371.433 | 39.557.486 | 34.613.651 | 34.006.066 | 38.228.912 |
| Total datorii | 55.542.761 | 36.944.375 | 31.753.563 | 28.059.387 | 29.281.903 | 33.156.616 |
| Capitaluri proprii | 9.164.898 | 10.427.058 | 7.803.923 | 6.554.264 | 4.724.163 | 5.072.296 |
| Casa si conturi banci | 6.427.713 | 8.695.369 | 6.081.485 | 10.047.374 | 14.651.866 | 6.681.832 |
| Nr. angajati | 83 | 76 | 73 | 71 | 67 | 86 |
| Capital subscris | 327.850 | 327.850 | 327.850 | 327.850 | 327.850 | 327.850 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.