Eurogenetic S.R.L.
Descoperă toate informațiile esențiale despre EUROGENETIC S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J28/824/1994. Sediul social se află pe Str. N. BALCESCU,...
Locație: Bals, Olt
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre EUROGENETIC S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J28/824/1994. Sediul social se află pe Str. N. BALCESCU, nr. 19, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0249450340 sau la fax 0251522876. Alege EUROGENETIC S.R.L., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Eurogenetic S.R.L. este un operator matur si solid din sectorul distributiei de carburanti, cu o cifra de afaceri de 193.210.303 RON in 2024, profitabilitate pozitiva si un grad de indatorare redus, care atesta o gestiune financiara prudenta dupa 30 de ani de activitate.
Eurogenetic S.R.L., fondata in 1994 in Bals, judetul Olt, activeaza in comertul cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule (CAEN 4730) si a acumulat in trei decenii o pozitie solida pe piata regionala. Scorul financiar de 80/100 confirma stabilitatea generala a companiei.
**Performanta operationala**
In exercitiul financiar 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 193.210.303 RON, ceea ce o plaseaza in categoria operatorilor de talie medie-mare din sectorul carburantilor. Veniturile totale au atins 200.150.910 RON, iar cheltuielile totale s-au ridicat la 193.470.232 RON, generand un profit net de 5.744.400 RON. Marja de profit net de 2,97% este caracteristica sectorului de distributie a carburantilor, unde volumele mari compenseaza marjele reduse - o realitate structurala a acestei industrii la nivel global.
Cu 146 de angajati, compania gestioneaza un volum operational semnificativ, cifra de afaceri per angajat depasind 1.323.000 RON - un indicator al eficientei operationale ridicate pentru profilul de activitate.
**Structura bilantiera**
Activele totale insumeaza 60.933.480 RON, din care activele imobilizate reprezinta 38.213.696 RON (aproximativ 63% din total). Aceasta pondere ridicata a imobilizarilor reflecta investitiile substantiale in infrastructura - statii de distributie, rezervoare, echipamente - specifice acestui tip de activitate.
Capitalurile proprii de 49.173.871 RON, fata de un capital subscris initial de doar 200.000 RON, demonstreaza reinvestirea profiturilor de-a lungul anilor si consolidarea consistenta a bazei financiare. Rata indatorarii de 19,30% este remarcabil de scazuta, datoriile totale de 11.759.609 RON reprezentand o fractiune minima din activele companiei.
Randamentul capitalurilor proprii (ROE) de 11,68% indica o utilizare eficienta a resurselor proprii, valoare pozitiva pentru un sector cu marje operationale restranse.
**Punct de atentie - pozitia de numerar**
Un element ce necesita monitorizare atenta este pozitia negativa a numerarului si conturilor bancare de -6.877.654 RON. Aceasta valoare sugereaza utilizarea unor linii de credit sau a unui descoperit de cont bancar pentru finantarea ciclului operational - practica comuna in distributia de carburanti, unde platile catre furnizori sunt anticipate fata de incasarile de la clienti. Cu toate acestea, nivelul negativ al lichiditatilor imediate poate crea presiuni in cazul unor fluctuatii bruste de piata.
**Concluzie**
Eurogenetic S.R.L. reprezinta o companie matura, cu fundamente financiare solide si un nivel de indatorare confortabil de scazut. Profitabilitatea, desi modesta procentual, este consistenta cu profilul sectorial. Principalul risc ramane expunerea la volatilitatea preturilor carburantilor si dependenta de un singur segment de activitate.
**Performanta operationala**
In exercitiul financiar 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 193.210.303 RON, ceea ce o plaseaza in categoria operatorilor de talie medie-mare din sectorul carburantilor. Veniturile totale au atins 200.150.910 RON, iar cheltuielile totale s-au ridicat la 193.470.232 RON, generand un profit net de 5.744.400 RON. Marja de profit net de 2,97% este caracteristica sectorului de distributie a carburantilor, unde volumele mari compenseaza marjele reduse - o realitate structurala a acestei industrii la nivel global.
Cu 146 de angajati, compania gestioneaza un volum operational semnificativ, cifra de afaceri per angajat depasind 1.323.000 RON - un indicator al eficientei operationale ridicate pentru profilul de activitate.
**Structura bilantiera**
Activele totale insumeaza 60.933.480 RON, din care activele imobilizate reprezinta 38.213.696 RON (aproximativ 63% din total). Aceasta pondere ridicata a imobilizarilor reflecta investitiile substantiale in infrastructura - statii de distributie, rezervoare, echipamente - specifice acestui tip de activitate.
Capitalurile proprii de 49.173.871 RON, fata de un capital subscris initial de doar 200.000 RON, demonstreaza reinvestirea profiturilor de-a lungul anilor si consolidarea consistenta a bazei financiare. Rata indatorarii de 19,30% este remarcabil de scazuta, datoriile totale de 11.759.609 RON reprezentand o fractiune minima din activele companiei.
Randamentul capitalurilor proprii (ROE) de 11,68% indica o utilizare eficienta a resurselor proprii, valoare pozitiva pentru un sector cu marje operationale restranse.
**Punct de atentie - pozitia de numerar**
Un element ce necesita monitorizare atenta este pozitia negativa a numerarului si conturilor bancare de -6.877.654 RON. Aceasta valoare sugereaza utilizarea unor linii de credit sau a unui descoperit de cont bancar pentru finantarea ciclului operational - practica comuna in distributia de carburanti, unde platile catre furnizori sunt anticipate fata de incasarile de la clienti. Cu toate acestea, nivelul negativ al lichiditatilor imediate poate crea presiuni in cazul unor fluctuatii bruste de piata.
**Concluzie**
Eurogenetic S.R.L. reprezinta o companie matura, cu fundamente financiare solide si un nivel de indatorare confortabil de scazut. Profitabilitatea, desi modesta procentual, este consistenta cu profilul sectorial. Principalul risc ramane expunerea la volatilitatea preturilor carburantilor si dependenta de un singur segment de activitate.
Puncte forte
- Grad de indatorare foarte scazut (19,30%) si capitaluri proprii puternice de 49.173.871 RON, reflectand 30 de ani de reinvestire si disciplina financiara.
- Cifra de afaceri de 193.210.303 RON cu 146 angajati indica o eficienta operationala ridicata, depasind 1.300.000 RON venituri per angajat.
- ROE de 11,68% demonstreaza o valorificare eficienta a capitalului propriu, performanta notabila pentru un sector cu marje structurale reduse.
- Longevitate si stabilitate - 30 de ani de activitate continua consolideaza increderea partenerilor comerciali si pozitia competitiva regionala.
Factori de risc
- Pozitia negativa a numerarului (-6.877.654 RON) semnaleaza o dependenta de finantare pe termen scurt, ceea ce poate crea vulnerabilitati in conditii de stres de lichiditate.
- Marja de profit de 2,97% lasa putin spatiu de manevra in fata cresterii costurilor de achizitie sau a presiunilor concurentiale, compania fiind sensibila la fluctuatiile pretului carburantilor.
- Concentrarea activitatii intr-un singur segment (CAEN 4730) expune compania la riscuri sectoriale specifice: legislatie privind combustibilii fosili, tranzitia energetica si modificari fiscale.
Informatii Companie:
CUI: 6218633
Cod CAEN: 4730
Anul înființării: 1994
Contact:
Adresă: Str. N. Balcescu, Nr. 19
Telefon:
Fax: 0251522876
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Comert cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule in magazine specializate
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 193.210.303 | 204.341.595 | 201.752.778 | 111.709.283 | 95.822.847 | 143.020.658 |
| Venituri totale | 200.150.910 | 214.958.891 | 210.662.585 | 118.775.496 | 100.924.899 | 153.637.613 |
| Cheltuieli totale | 193.470.232 | 200.279.728 | 196.223.905 | 110.942.036 | 93.828.300 | 142.135.743 |
| Profit net | 5.744.400 | 13.546.274 | 13.002.643 | 7.317.757 | 6.562.348 | 10.167.823 |
| Total active | 60.933.480 | 81.488.768 | 66.735.127 | 55.097.667 | 50.708.757 | 47.833.831 |
| Total datorii | 11.759.609 | 14.077.806 | 11.788.948 | 6.270.348 | 8.125.935 | 5.261.941 |
| Capitaluri proprii | 49.173.871 | 67.410.962 | 54.946.179 | 48.827.319 | 42.582.822 | 42.571.890 |
| Casa si conturi banci | -6.877.654 | 10.635.188 | 4.902.386 | 581.537 | 3.049.125 | 2.936.167 |
| Nr. angajati | 146 | 177 | 160 | 153 | 156 | 166 |
| Capital subscris | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.