Europack Media SRL
Locație: Constanta, Constanta
Descriere:
În inima localității Constanta din județul Constanta, Europack Media SRL oferă servicii profesionale în sectorul fabricarea sapunurilor, detergentilor si a produselor de intretinere. Firma noastră, identificată prin CUI 23970937, este dedicată excelenței în domeniul său.
Ne găsiți la B-dul I. C. Bratianu, Nr. 45. Așteptăm cu interes colaborarea cu dumneavoastră!
Analiza Financiara:
Rezumat: Europack Media SRL a inregistrat in 2024 o crestere robusta a cifrei de afaceri de 30%, ajungand la 110.823.505 RON, cu un profit net de 9.484.347 RON si o reducere semnificativa a gradului de indatorare de la 38,74% la 30,20%, confirmand o traiectorie financiara solida si o gestionare prudenta a resurselor.
Europack Media SRL, cu sediul in Constanta si activa in productia de sapunuri, detergenti si produse de intretinere (CAEN 2041), a inregistrat in 2024 rezultate financiare remarcabile, consolidandu-si pozitia pe piata cu un scor financiar de 85 din 100.
**Evolutia cifrei de afaceri si a veniturilor**
Cel mai important indicator al anului 2024 este cresterea cifrei de afaceri cu aproximativ 30%, de la 85.251.329 RON in 2023 la 110.823.505 RON - o evolutie care plaseaza compania in randul operatorilor cu dinamica semnificativa din sectorul sau. Veniturile totale au urmat un trend similar, ajungand la 112.197.466 RON fata de 86.170.896 RON in perioada anterioara.
**Profitabilitate si marje**
Profitul net a crescut de la 8.348.247 RON la 9.484.347 RON, o majorare de aproximativ 13,6%. Totusi, marja de profit net a scazut usor de la 9,79% la 8,56%, indicand ca ritmul de crestere al cheltuielilor totale (de la 77.299.055 RON la 101.195.807 RON, adica +30,9%) a depasit marginal dinamica veniturilor. Aceasta compresie a marjei este un semnal de urmarit in urmatoarele exercitii financiare, dar nu reprezinta un motiv de ingrijorare in contextul actual al extinderii operationale.
**Structura bilantiera si gradul de indatorare**
Compania a inregistrat progrese notabile in ceea ce priveste sanatatea bilantiera. Capitalurile proprii au crescut de la 24.572.047 RON la 32.556.394 RON (+32,5%), reflectand acumularea organica a profiturilor. Concomitent, datoriile totale s-au redus de la 15.541.276 RON la 14.087.234 RON, determinand imbunatatirea ratei de indatorare de la 38,74% la 30,20% - un nivel confortabil pentru un operator industrial de aceasta dimensiune.
Activele circulante au crescut semnificativ, de la 24.815.661 RON la 32.886.945 RON, sprijinite de o pozitie de numerar aproape dubla: 4.871.702 RON fata de 2.877.965 RON in 2023. Aceasta lichiditate ridicata ofera companiei marja de siguranta necesara pentru investitii sau pentru acoperirea obligatiilor pe termen scurt.
**Randamentul capitalurilor proprii (ROE)**
ROE-ul de 29,13% in 2024, desi usor mai mic decat 33,97% in 2023, ramane la un nivel excelent, confirmand ca Europack Media SRL genereaza valoare substantiala pentru actionari. Scaderea este partial explicata prin cresterea mai rapida a capitalurilor proprii comparativ cu profitul net - un semn pozitiv de consolidare a bazei de capital.
**Resurse umane**
Numarul de angajati a crescut de la 148 la 174, o majorare de 17,6%, corelata cu expansiunea activitatii. Productivitatea medie per angajat a crescut, cifra de afaceri medie depasind 637.000 RON in 2024 fata de aproximativ 576.000 RON in 2023.
**Concluzie**
Europack Media SRL demonstreaza in 2024 profilul unei companii mature, cu crestere organica sustinuta, bilant sanatos si lichiditate imbunatatita semnificativ. Principala provocare ramane mentinerea marjelor de profit in contextul unui ritm alert de crestere a costurilor operationale.
**Evolutia cifrei de afaceri si a veniturilor**
Cel mai important indicator al anului 2024 este cresterea cifrei de afaceri cu aproximativ 30%, de la 85.251.329 RON in 2023 la 110.823.505 RON - o evolutie care plaseaza compania in randul operatorilor cu dinamica semnificativa din sectorul sau. Veniturile totale au urmat un trend similar, ajungand la 112.197.466 RON fata de 86.170.896 RON in perioada anterioara.
**Profitabilitate si marje**
Profitul net a crescut de la 8.348.247 RON la 9.484.347 RON, o majorare de aproximativ 13,6%. Totusi, marja de profit net a scazut usor de la 9,79% la 8,56%, indicand ca ritmul de crestere al cheltuielilor totale (de la 77.299.055 RON la 101.195.807 RON, adica +30,9%) a depasit marginal dinamica veniturilor. Aceasta compresie a marjei este un semnal de urmarit in urmatoarele exercitii financiare, dar nu reprezinta un motiv de ingrijorare in contextul actual al extinderii operationale.
**Structura bilantiera si gradul de indatorare**
Compania a inregistrat progrese notabile in ceea ce priveste sanatatea bilantiera. Capitalurile proprii au crescut de la 24.572.047 RON la 32.556.394 RON (+32,5%), reflectand acumularea organica a profiturilor. Concomitent, datoriile totale s-au redus de la 15.541.276 RON la 14.087.234 RON, determinand imbunatatirea ratei de indatorare de la 38,74% la 30,20% - un nivel confortabil pentru un operator industrial de aceasta dimensiune.
Activele circulante au crescut semnificativ, de la 24.815.661 RON la 32.886.945 RON, sprijinite de o pozitie de numerar aproape dubla: 4.871.702 RON fata de 2.877.965 RON in 2023. Aceasta lichiditate ridicata ofera companiei marja de siguranta necesara pentru investitii sau pentru acoperirea obligatiilor pe termen scurt.
**Randamentul capitalurilor proprii (ROE)**
ROE-ul de 29,13% in 2024, desi usor mai mic decat 33,97% in 2023, ramane la un nivel excelent, confirmand ca Europack Media SRL genereaza valoare substantiala pentru actionari. Scaderea este partial explicata prin cresterea mai rapida a capitalurilor proprii comparativ cu profitul net - un semn pozitiv de consolidare a bazei de capital.
**Resurse umane**
Numarul de angajati a crescut de la 148 la 174, o majorare de 17,6%, corelata cu expansiunea activitatii. Productivitatea medie per angajat a crescut, cifra de afaceri medie depasind 637.000 RON in 2024 fata de aproximativ 576.000 RON in 2023.
**Concluzie**
Europack Media SRL demonstreaza in 2024 profilul unei companii mature, cu crestere organica sustinuta, bilant sanatos si lichiditate imbunatatita semnificativ. Principala provocare ramane mentinerea marjelor de profit in contextul unui ritm alert de crestere a costurilor operationale.
Puncte forte
- Crestere accelerata a cifrei de afaceri cu 30% in 2024, de la 85.251.329 RON la 110.823.505 RON, demonstrand o expansiune comerciala solida pe piata produselor de intretinere.
- Structura financiara imbunatatita cu capitaluri proprii de 32.556.394 RON si rata de indatorare redusa la 30,20%, in scadere de la 38,74% in 2023, reflectand dezindatorare organica.
- Lichiditate in crestere semnificativa - numerarul a crescut cu 69%, de la 2.877.965 RON la 4.871.702 RON, oferind un buffer solid pentru operatiuni si investitii.
- ROE de 29,13% si profit net de 9.484.347 RON confirma o profitabilitate sustinuta si generarea consistenta de valoare pentru actionari.
Factori de risc
- Compresia marjei de profit net de la 9,79% la 8,56% semnaleaza ca ritmul de crestere al cheltuielilor totale (+30,9%) a depasit cresterea veniturilor (+30,2%), un trend care poate afecta rentabilitatea daca se accentueaza.
- Concentrarea activitatii intr-un singur segment (CAEN 2041 - fabricarea detergentilor) expune compania la volatilitatea preturilor materiilor prime si la presiunile concurentiale din sectorul bunurilor de larg consum.
- Capitalul subscris de 1.200 RON, neschimbat, reprezinta un decalaj semnificativ fata de dimensiunea reala a afacerii, aspect care poate limita credibilitatea in relatia cu parteneri financiari sau institutionali.
Informatii Companie:
CUI: 23970937
Cod CAEN: 2041
Anul înființării: 2008
Contact:
Adresă: B-dul I. C. Bratianu, Nr. 45
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea sapunurilor, detergentilor si a produselor de intretinere
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 110.823.505 | 85.251.329 | 75.854.161 | 66.998.376 | 70.299.317 | 38.360.280 |
| Venituri totale | 112.197.466 | 86.170.896 | 75.956.006 | 67.704.060 | 71.950.437 | 38.402.743 |
| Cheltuieli totale | 101.195.807 | 77.299.055 | 67.126.155 | 59.382.942 | 53.715.107 | 35.096.198 |
| Profit net | 9.484.347 | 8.348.247 | 7.766.034 | 7.349.840 | 15.900.352 | 2.908.934 |
| Total active | 46.643.628 | 40.113.323 | 33.975.887 | 30.760.218 | 33.098.256 | 16.687.633 |
| Total datorii | 14.087.234 | 15.541.276 | 13.747.356 | 13.443.633 | 15.307.421 | 11.795.170 |
| Capitaluri proprii | 32.556.394 | 24.572.047 | 20.223.801 | 17.287.766 | 17.737.927 | 4.651.600 |
| Casa si conturi banci | 4.871.702 | 2.877.965 | 3.562.095 | 3.271.574 | 2.203.088 | 341.150 |
| Nr. angajati | 174 | 148 | 122 | 128 | 123 | 79 |
| Capital subscris | 1.200 | 1.200 | 1.200 | 1.200 | 1.200 | 1.200 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.