Eurospeed SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre EUROSPEED SRL și Nr. Registrul Comerțului J33/241/2000. Sediul social se află pe Str. HUMORULUI, nr. 81,...
Locație: Scheia, Suceava
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre EUROSPEED SRL și Nr. Registrul Comerțului J33/241/2000. Sediul social se află pe Str. HUMORULUI, nr. 81, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0330780005 sau la fax 0330780780. Alege EUROSPEED SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Eurospeed SRL este un dealer auto consolidat din Suceava, cu o cifra de afaceri de peste 304 milioane RON in 2024 si o rentabilitate a capitalurilor proprii exceptionala de aproape 35%, desi opereaza cu un nivel ridicat de indatorare si o rezerva de numerar extrem de redusa.
Eurospeed SRL, infiintata in anul 2000 in Scheia, judetul Suceava, activeaza in comertul cu autovehicule (CAEN 4519) si s-a impus ca un jucator important pe piata auto din nord-estul Romaniei. Cu un scor financiar de 70 din 100, compania prezinta un profil mixt - performanta operationala solida, dar cu vulnerabilitati structurale care merita atentie.
In anul fiscal 2024, Eurospeed a inregistrat o cifra de afaceri de 304.228.005 RON, sustinuta de venituri totale de 306.031.615 RON. Diferenta de aproximativ 1,8 milioane RON intre veniturile totale si cifra de afaceri indica surse secundare de venit modeste, ceea ce arata ca nucleul afacerii ramane comertul auto. Cheltuielile totale de 283.659.456 RON au generat un profit net de 18.617.109 RON, echivalent cu o marja neta de 6,12%. Pentru industria auto - cunoscuta pentru marje traditionale reduse - acest nivel este acceptabil, desi nu ofera un tampon confortabil in fata eventualelor socuri economice.
Structura bilantiera releva o companie cu active totale de 144.184.700 RON, din care activele circulante reprezinta 99.617.600 RON (69% din total), in timp ce activele imobilizate se situeaza la 43.897.610 RON. Preponderenta activelor circulante este tipica pentru un dealer auto, reflectand stocurile de autovehicule destinate vanzarii. Totusi, numerarul disponibil de doar 347.833 RON este alarmant de scazut - reprezinta sub 0,25% din totalul activelor si acopera cheltuielile curente ale companiei pentru mai putin de o jumatate de zi. Aceasta situatie sugereaza o dependenta puternica de linii de credit pentru finantarea operatiunilor zilnice.
Pe partea pasivelor, datoriile totale de 90.971.890 RON genereaza o rata a indatorarii de 63,09%, ceea ce plaseaza compania intr-o zona de risc moderat-ridicat. Capitalurile proprii de 53.212.810 RON, raportate la capitalul subscris de doar 3.000.000 RON, arata ca firma a acumulat profituri reinvestite semnificative de-a lungul celor 26 de ani de activitate.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 34,99% este remarcabila si indica o eficienta deosebita in utilizarea resurselor actionarilor. Acest nivel de ROE este partial amplificat de efectul de levier financiar - cu cat compania se finanteaza mai mult din datorii, cu atat ROE-ul creste, dar si riscul.
Productivitatea fortei de munca este notabila: cei 123 de angajati genereaza o cifra de afaceri medie de aproximativ 2.473.000 RON per salariat, un nivel competitiv pentru sectorul de distributie auto. Aceasta eficienta sugereaza procese operationale bine optimizate si o echipa restransa dar performanta.
In anul fiscal 2024, Eurospeed a inregistrat o cifra de afaceri de 304.228.005 RON, sustinuta de venituri totale de 306.031.615 RON. Diferenta de aproximativ 1,8 milioane RON intre veniturile totale si cifra de afaceri indica surse secundare de venit modeste, ceea ce arata ca nucleul afacerii ramane comertul auto. Cheltuielile totale de 283.659.456 RON au generat un profit net de 18.617.109 RON, echivalent cu o marja neta de 6,12%. Pentru industria auto - cunoscuta pentru marje traditionale reduse - acest nivel este acceptabil, desi nu ofera un tampon confortabil in fata eventualelor socuri economice.
Structura bilantiera releva o companie cu active totale de 144.184.700 RON, din care activele circulante reprezinta 99.617.600 RON (69% din total), in timp ce activele imobilizate se situeaza la 43.897.610 RON. Preponderenta activelor circulante este tipica pentru un dealer auto, reflectand stocurile de autovehicule destinate vanzarii. Totusi, numerarul disponibil de doar 347.833 RON este alarmant de scazut - reprezinta sub 0,25% din totalul activelor si acopera cheltuielile curente ale companiei pentru mai putin de o jumatate de zi. Aceasta situatie sugereaza o dependenta puternica de linii de credit pentru finantarea operatiunilor zilnice.
Pe partea pasivelor, datoriile totale de 90.971.890 RON genereaza o rata a indatorarii de 63,09%, ceea ce plaseaza compania intr-o zona de risc moderat-ridicat. Capitalurile proprii de 53.212.810 RON, raportate la capitalul subscris de doar 3.000.000 RON, arata ca firma a acumulat profituri reinvestite semnificative de-a lungul celor 26 de ani de activitate.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 34,99% este remarcabila si indica o eficienta deosebita in utilizarea resurselor actionarilor. Acest nivel de ROE este partial amplificat de efectul de levier financiar - cu cat compania se finanteaza mai mult din datorii, cu atat ROE-ul creste, dar si riscul.
Productivitatea fortei de munca este notabila: cei 123 de angajati genereaza o cifra de afaceri medie de aproximativ 2.473.000 RON per salariat, un nivel competitiv pentru sectorul de distributie auto. Aceasta eficienta sugereaza procese operationale bine optimizate si o echipa restransa dar performanta.
Puncte forte
- Rentabilitate exceptionala a capitalurilor proprii (ROE de 34,99%), ce reflecta o utilizare foarte eficienta a resurselor investite de actionari.
- Cifra de afaceri robusta de peste 304 milioane RON, ce pozitioneaza compania printre dealerii auto importanti la nivel regional.
- Productivitate ridicata per angajat - aproximativ 2,47 milioane RON cifra de afaceri per salariat, indicand o structura organizationala eficienta.
- Experienta de 26 de ani pe piata si acumulare consistenta de capitaluri proprii (53,2 milioane RON fata de capitalul initial de 3 milioane RON).
Factori de risc
- Lichiditate imediata critica - numerarul de doar 347.833 RON este neglijabil raportat la dimensiunea afacerii, expunand compania la riscuri severe in cazul intreruperii liniilor de credit.
- Grad de indatorare ridicat (63,09%) care, corelat cu marjele reduse specifice industriei auto (6,12%), lasa un spatiu minim de manevra in perioade de incetinire economica sau de crestere a dobanzilor.
- Dependenta de ciclul economic auto - comertul cu autovehicule este puternic corelat cu increderea consumatorilor si accesul la finantare, facand veniturile vulnerabile la recesiuni.
Informatii Companie:
CUI: 13069275
Cod CAEN: 4519
Anul înființării: 2000
Contact:
Adresă: Str. Humorului, Nr. 81
Telefon:
Fax: 0330780780
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Comert cu alte autovehicule
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 310.284.567 | 304.228.005 | 300.087.988 | 279.782.836 | 156.321.840 | 118.715.379 | 230.434.661 |
| Venituri totale | 312.377.660 | 306.031.615 | 302.665.962 | 282.311.112 | 157.242.968 | 119.541.686 | 231.486.391 |
| Cheltuieli totale | 291.588.180 | 283.659.456 | 278.383.131 | 264.889.639 | 149.022.434 | 113.104.175 | 220.068.954 |
| Profit net | 16.878.150 | 18.617.109 | 21.499.495 | 15.073.779 | 7.126.202 | 5.543.477 | 9.866.557 |
| Total active | 117.460.173 | 144.184.700 | 97.767.730 | 106.135.709 | 52.057.085 | 45.258.888 | 62.439.167 |
| Total datorii | 63.553.824 | 90.971.890 | 52.422.284 | 74.711.173 | 24.064.588 | 19.652.593 | 39.370.560 |
| Capitaluri proprii | 53.906.349 | 53.212.810 | 45.345.446 | 31.424.536 | 27.992.497 | 25.606.295 | 23.068.607 |
| Casa si conturi banci | 2.037.820 | 347.833 | 380.047 | 1.808.500 | 1.577.232 | 1.125.420 | 2.570.992 |
| Nr. angajati | 133 | 123 | 119 | 105 | 98 | 109 | 113 |
| Capital subscris | 3.000.000 | 3.000.000 | 3.000.000 | 3.000.000 | 3.000.000 | 3.000.000 | 3.000.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.