Sari la continut

Evolor S.r.l.

Descoperă toate informațiile esențiale despre EVOLOR S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J38/999/1993. Sediul social se află pe Str. Depozitelor, nr. 5...

Locație: Mihăeşti, Vâlcea

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre EVOLOR S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J38/999/1993. Sediul social se află pe Str. Depozitelor, nr. 5, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0720530485. Alege EVOLOR S.R.L., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: Evolor S.R.L. este un producator traditional de vopsele cu venituri in crestere, insa compania se confrunta in 2024 cu o pierdere neta de 3.608.539 RON si o rata de indatorare critica de 97,32%, care ii ameninta stabilitatea financiara si capacitatea de refinantare pe termen mediu.
Evolor S.R.L. este un producator roman cu traditie de peste 30 de ani in industria vopselelor, lacurilor si masticurilor (CAEN 2030), avand sediul in Mihaesti, judetul Valcea. Infiintata in 1993, compania are in prezent 155 de angajati si reprezinta un jucator consacrat in sectorul manufacturier chimic din Romania.

**Evolutia cifrei de afaceri si profitabilitate**

In 2024, cifra de afaceri a crescut cu aproximativ 6,1% fata de 2023, ajungand la 102.074.233 RON (de la 96.209.238 RON). Aceasta dinamica comerciala pozitiva nu s-a reflectat insa in rezultatul financiar final: cheltuielile totale au crescut cu aproape 10,1% (de la 96.481.864 RON la 106.175.774 RON), depasind veniturile totale de 102.976.663 RON si generand o pierdere neta de 3.608.539 RON. Marja de profit a coborat la -3,54% in 2024, fata de +0,53% in 2023, cand compania inregistrase un profit modest de 508.037 RON. Aceasta inversare a profitabilitatii indica o presiune semnificativa pe costurile operationale, probabil amplificata de scumpirea materiilor prime, energiei sau a fortei de munca.

**Structura bilantiera si solvabilitate**

Activele totale ale companiei sunt de 117.567.018 RON, din care activele imobilizate reprezinta 80.885.815 RON (aproximativ 68,8%), reflectand o infrastructura de productie consistenta. Numerarul disponibil a crescut semnificativ, de la 7.707.335 RON in 2023 la 12.125.778 RON in 2024 - un semnal pozitiv din perspectiva lichiditatii pe termen scurt.

Principala ingrijorare provine insa din structura de finantare: datoriile totale au ajuns la 114.418.522 RON, reprezentand 97,32% din activele totale. Capitalurile proprii s-au diminuat dramatic, de la 6.182.386 RON (2023) la doar 2.573.846 RON (2024), ca efect direct al pierderii inregistrate. La acest ritm, continuarea pierderilor ar putea genera un capital propriu negativ, cu consecinte grave asupra capacitatii de finantare si a increderii creditorilor. ROE-ul negativ de -140,20% confirma aceasta deteriorare accelerata.

**Personal si capacitate operationala**

Numarul de angajati a crescut de la 132 in 2023 la 155 in 2024 (+17,4%), sugerand o intentie de expansiune a capacitatii de productie. Aceasta crestere a fortei de munca, coroborata cu majorarea cheltuielilor totale, reprezinta unul dintre factorii care au contribuit la depasirea veniturilor de catre costuri.

**Concluzie**

Evolor S.R.L. traverseaza o perioada de presiune financiara acuta: desi veniturile cresc, costurile le depasesc, capitalurile proprii se erodeaza rapid, iar rata de indatorare de 97,32% plaseaza compania intr-o zona de vulnerabilitate structurala. Scorul financiar de 40/100 este justificat. Prioritatea imediata a managementului ar trebui sa fie controlul riguros al costurilor si restructurarea datoriilor pentru a preveni o criza de solvabilitate.
Puncte forte
  • Crestere sustinuta a cifrei de afaceri de 6,1% in 2024 (102 milioane RON), demonstrand o capacitate comerciala solida si pozitie competitiva pe piata vopselelor si lacurilor.
  • Lichiditate imediata imbunatatita semnificativ - numerarul disponibil a crescut cu 57% fata de 2023, de la 7.707.335 RON la 12.125.778 RON, asigurand capacitatea de plata pe termen scurt.
  • Baza industriala solida cu active imobilizate de 80.885.815 RON, construita in peste 30 de ani de activitate, reprezentand o bariera de intrare importanta pentru competitori.
  • Vechime si experienta de piata - prezenta continua din 1993 confera companiei relatii comerciale si know-how operational consolidat in industria chimica romaneasca.
Factori de risc
  • Rata de indatorare critica de 97,32% - datoriile de 114.418.522 RON depasesc cu mult capitalurile proprii de numai 2.573.846 RON, plasand compania intr-o zona de risc de insolventa la orice deteriorare suplimentara a rezultatelor.
  • Cheltuielile totale au crescut cu 10,1% in timp ce veniturile au crescut doar cu 6,1%, indicand o pierdere a controlului asupra costurilor operationale care, daca persista, va eroda complet capitalul propriu ramas.
  • Continuarea pierderilor in 2025 ar putea genera capital propriu negativ, limitand accesul la finantare bancara si afectand relatiile cu furnizorii si creditorii actuali.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 16.05.2026

Informatii Companie:

CUI: 4701754
Cod CAEN: 2030
Anul înființării: 1993

Contact:

Adresă: Str. Depozitelor, nr. 5
Telefon:

Date financiare:

Scor financiar:
40/100
Mediu
Activitate: Fabricarea vopselelor, lacurilor, cernelii tipografice si masticurilor
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 102.074.233 96.209.238 77.029.926 64.316.091 56.453.513 48.484.750
Venituri totale 102.976.663 98.234.272 81.720.851 67.945.596 62.952.027 57.068.037
Cheltuieli totale 106.175.774 96.481.864 73.871.627 58.959.637 48.921.277 47.542.647
Profit net -3.608.539 508.037 6.915.078 7.772.971 12.106.898 7.970.825
Total active 117.567.018 118.439.382 107.282.095 37.810.343 38.577.538 35.533.974
Total datorii 114.418.522 111.389.027 104.800.670 26.333.477 22.265.758 24.415.892
Capitaluri proprii 2.573.846 6.182.386 2.215.232 11.231.601 16.153.466 10.871.292
Casa si conturi banci 12.125.778 7.707.335 10.466.225 368.985 3.450.597 2.994.435
Nr. angajati 155 132 117 116 116 115
Capital subscris 119.590 119.590 119.590 103.560 103.560 103.560
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Lavanda Marlene SRL

Produse Chimice

Dor Marunt

Leader Group SRL

Produse Chimice

Ipatele

Andrei Prod S.R.L.

Produse Chimice

Lapusnicel

Turcliv Service S.R.L.

Produse Chimice

Calnic

Tami Com '96 S.R.L.

Produse Chimice

Bragadiru

Savonarium SRL

Produse Chimice

Ghimes-Faget

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te