Exigent Property Investment S.R.L.
Descoperă toate informațiile esențiale despre EXIGENT PROPERTY INVESTMENT S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J23/2408/2023. Sediul social se află pe S...
Locație: Cernica, Ilfov
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre EXIGENT PROPERTY INVESTMENT S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J23/2408/2023. Sediul social se află pe Str. LIBERTATII, nr. 1, oferind acces rapid la servicii și suport. Alege EXIGENT PROPERTY INVESTMENT S.R.L., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Exigent Property Investment S.R.L. este un dezvoltator imobiliar exceptional, cu o cifra de afaceri de 387,9 milioane RON in 2024 si un profit net de 95,5 milioane RON, demonstrand o performanta financiara remarcabila pentru o companie cu doar 16 angajati si 5 ani de activitate.
Exigent Property Investment S.R.L., infiintata in 2019 in Cernica, judetul Ilfov, activeaza in domeniul dezvoltarii imobiliare (CAEN 4110) si a reusit sa se impuna ca un jucator de referinta pe piata rezidentiala din zona Bucuresti-Ilfov intr-un timp remarcabil de scurt.
Performanta financiara in 2024 este impresionanta. Cifra de afaceri de 387.866.878 RON reflecta un volum semnificativ de tranzactii imobiliare, iar veniturile totale de 447.109.209 RON indica si existenta unor surse complementare de venituri, probabil din reevaluari de active sau activitati conexe. Profitul net de 95.461.242 RON, corespunzand unei marje de profit de 24,61%, este considerabil peste media sectorului de dezvoltare imobiliara din Romania, unde marjele tipice se situeaza intre 10-15%.
Structura bilantiera evidentiaza o companie solida si bine capitalizata. Capitalurile proprii de 138.301.641 RON reprezinta 72% din totalul activelor de 192.214.071 RON, ceea ce indica o autonomie financiara excelenta. Rata indatorarii de doar 28,05% este remarcabil de scazuta pentru sectorul imobiliar, unde levierul financiar ridicat este norma. Datoriile totale de 53.912.430 RON sunt usor de gestionat raportat la capacitatea de generare a profitului.
Lichiditatea companiei este de asemenea exemplara. Numerarul si conturile curente de 61.540.613 RON depasesc datoriile totale, oferind o pozitie de negociere puternica si capacitatea de a finanta noi proiecte din resurse proprii. Activele circulante de 166.929.153 RON - probabil stocuri de apartamente si terenuri in curs de dezvoltare - domina bilantul, ceea ce este tipic pentru un dezvoltator imobiliar activ.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 69,02% este exceptional de ridicata, cu atat mai remarcabila cu cat compania opereaza cu un levier financiar redus. Aceasta performanta sugereaza o executie operationala de inalta calitate si o pozitionare strategica foarte buna pe piata.
Un aspect notabil este eficienta operationala: cu doar 16 angajati, compania genereaza venituri de peste 24 milioane RON per angajat si un profit de aproape 6 milioane RON per angajat, ceea ce indica un model de afaceri foarte eficient, bazat probabil pe externalizarea lucrarilor de constructii si concentrarea pe managementul proiectelor.
Scorul financiar de 90 din 100 confirma soliditatea generala a companiei. Traiectoria de crestere de la infiintarea in 2019 pana la aproape 388 milioane RON cifra de afaceri in 2024 este una accelerata, specifica dezvoltatorilor care au identificat corect cererea de pe piata imobiliara din zona metropolitana a Bucurestiului.
In concluzie, Exigent Property Investment este o companie cu fundamente financiare solide, profitabilitate ridicata si o structura de capital conservatoare, pozitionata favorabil pentru continuarea expansiunii pe piata imobiliara romaneasca.
Performanta financiara in 2024 este impresionanta. Cifra de afaceri de 387.866.878 RON reflecta un volum semnificativ de tranzactii imobiliare, iar veniturile totale de 447.109.209 RON indica si existenta unor surse complementare de venituri, probabil din reevaluari de active sau activitati conexe. Profitul net de 95.461.242 RON, corespunzand unei marje de profit de 24,61%, este considerabil peste media sectorului de dezvoltare imobiliara din Romania, unde marjele tipice se situeaza intre 10-15%.
Structura bilantiera evidentiaza o companie solida si bine capitalizata. Capitalurile proprii de 138.301.641 RON reprezinta 72% din totalul activelor de 192.214.071 RON, ceea ce indica o autonomie financiara excelenta. Rata indatorarii de doar 28,05% este remarcabil de scazuta pentru sectorul imobiliar, unde levierul financiar ridicat este norma. Datoriile totale de 53.912.430 RON sunt usor de gestionat raportat la capacitatea de generare a profitului.
Lichiditatea companiei este de asemenea exemplara. Numerarul si conturile curente de 61.540.613 RON depasesc datoriile totale, oferind o pozitie de negociere puternica si capacitatea de a finanta noi proiecte din resurse proprii. Activele circulante de 166.929.153 RON - probabil stocuri de apartamente si terenuri in curs de dezvoltare - domina bilantul, ceea ce este tipic pentru un dezvoltator imobiliar activ.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 69,02% este exceptional de ridicata, cu atat mai remarcabila cu cat compania opereaza cu un levier financiar redus. Aceasta performanta sugereaza o executie operationala de inalta calitate si o pozitionare strategica foarte buna pe piata.
Un aspect notabil este eficienta operationala: cu doar 16 angajati, compania genereaza venituri de peste 24 milioane RON per angajat si un profit de aproape 6 milioane RON per angajat, ceea ce indica un model de afaceri foarte eficient, bazat probabil pe externalizarea lucrarilor de constructii si concentrarea pe managementul proiectelor.
Scorul financiar de 90 din 100 confirma soliditatea generala a companiei. Traiectoria de crestere de la infiintarea in 2019 pana la aproape 388 milioane RON cifra de afaceri in 2024 este una accelerata, specifica dezvoltatorilor care au identificat corect cererea de pe piata imobiliara din zona metropolitana a Bucurestiului.
In concluzie, Exigent Property Investment este o companie cu fundamente financiare solide, profitabilitate ridicata si o structura de capital conservatoare, pozitionata favorabil pentru continuarea expansiunii pe piata imobiliara romaneasca.
Puncte forte
- Profitabilitate excelenta - marja de profit de 24,61% si ROE de 69,02%, semnificativ peste media sectorului imobiliar romanesc.
- Structura financiara solida - rata indatorarii de doar 28,05% si capitaluri proprii care acopera 72% din active, oferind independenta fata de finantarea externa.
- Lichiditate exceptionala - numerarul de 61.540.613 RON depaseste datoriile totale, eliminand riscul de lichiditate si permitand finantarea proiectelor din resurse proprii.
- Eficienta operationala remarcabila - cifra de afaceri de aproape 388 milioane RON generata cu doar 16 angajati, indicand un model de business extrem de eficient.
Factori de risc
- Dependenta de ciclul imobiliar - sectorul de dezvoltare imobiliara este sensibil la fluctuatiile ratelor dobanzilor, la modificarile legislative si la evolutia cererii, iar o eventuala corectie a pietei ar putea afecta semnificativ veniturile.
- Concentrare geografica si dimensiune redusa a echipei - operarea cu doar 16 angajati in zona Ilfov implica riscuri de concentrare si dependenta de personal-cheie, iar scalarea rapida ar putea genera presiuni organizationale.
- Capital social simbolic de 300 RON - desi capitalurile proprii acumulate sunt substantiale, capitalul subscris minim poate ridica semne de intrebare in relatia cu partenerii financiari si institutionali.
Informatii Companie:
CUI: 42041855
Cod CAEN: 4110
Anul înființării: 2019
Contact:
Adresă: Str. Libertatii, Nr. 1
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Dezvoltare (promovare) imobiliara
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 387.866.878 | 172.664.527 | 0 | 0 | 0 |
| Venituri totale | 447.109.209 | 431.733.519 | 85.985.229 | 479.360 | 0 |
| Cheltuieli totale | 338.713.787 | 376.939.957 | 86.607.215 | 258.021 | 2.044 |
| Profit net | 95.461.242 | 47.123.801 | -621.986 | 213.941 | -2.044 |
| Total active | 192.214.071 | 556.018.596 | 175.854.770 | 81.515.939 | 784 |
| Total datorii | 53.912.430 | 509.283.566 | 176.264.859 | 81.303.742 | 2.528 |
| Capitaluri proprii | 138.301.641 | 46.735.030 | -410.089 | 212.197 | -1.744 |
| Casa si conturi banci | 61.540.613 | 197.582.062 | 884.696 | 71.559.722 | 442 |
| Nr. angajati | 16 | 6 | 0 | 0 | 0 |
| Capital subscris | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.