Eximprod Engineering S.a.
Descoperă toate informațiile esențiale despre EXIMPROD ENGINEERING S.A. și Nr. Registrul Comerțului J10/2289/1994. Sediul social se află pe Str. Trans...
Locație: Buzau, Buzau
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre EXIMPROD ENGINEERING S.A. și Nr. Registrul Comerțului J10/2289/1994. Sediul social se află pe Str. Transilvaniei, nr. 1, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0238710242 sau la fax 710384. Alege EXIMPROD ENGINEERING S.A., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Eximprod Engineering S.A. este o companie de inginerie matura si profitabila, cu o cifra de afaceri de 215.045.794 RON in 2024 si un profit net de 27.566.387 RON, demonstrand o eficienta operationala solida dupa 30 de ani de activitate.
Eximprod Engineering S.A. (CUI 6482146), infiintata in 1994 la Buzau, activeaza in domeniul ingineriei si consultantei tehnice (CAEN 7112) si se incadreaza in categoria companiilor mature cu o pozitie consolidata pe piata de profil din Romania.
**Performanta financiara generala**
In exercitiul financiar 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 215.045.794 RON si venituri totale de 257.007.812 RON, diferenta de aproximativ 42 de milioane de lei provenind din alte surse de venit decat activitatea de baza. Cheltuielile totale s-au ridicat la 225.214.512 RON, rezultand un profit net de 27.566.387 RON. Marja de profit neta de 12,82% este remarcabila pentru sectorul de servicii tehnice si reflecta o gestiune eficienta a costurilor operationale.
**Eficienta si rentabilitate**
Randamentul capitalurilor proprii (ROE) de 50,89% reprezinta unul dintre cei mai importanti indicatori pozitivi ai companiei. Acesta semnaleaza ca fiecare leu investit de actionari genereaza un profit substantial, ceea ce plaseaza Eximprod Engineering in randul companiilor cu rentabilitate ridicata din domeniu. Cu 92 de angajati si o cifra de afaceri de peste 215 milioane de lei, productivitatea per angajat depaseste 2.337.000 RON, un nivel exceptional pentru o companie de inginerie din Romania.
**Structura bilantiera**
Activele totale ale companiei insuma 194.843.727 RON, din care activele circulante reprezinta covarsitoarea majoritate - 181.241.681 RON (93% din total). Activele imobilizate sunt extrem de reduse, de numai 12.256.678 RON, ceea ce indica un model de business orientat catre servicii intelectuale si consultanta, cu investitii minime in infrastructura fizica. Numerarul disponibil este de 13.481.774 RON, asigurand o lichiditate imediata rezonabila.
**Structura datoriilor si solvabilitate**
Datoriile totale de 121.493.823 RON reprezinta 62,35% din totalul activelor, o rata de indatorare semnificativa dar gestionabila in contextul rentabilitatii ridicate. Capitalurile proprii se cifreaza la 54.173.075 RON, de aproape 3,5 ori mai mari decat capitalul social subscris de 15.300.000 RON, indicand acumularea consistenta de rezerve si profit reinvestit de-a lungul anilor de activitate.
**Concluzie**
Cu un scor financiar de 75 din 100 si o experienta de 30 de ani pe piata, Eximprod Engineering S.A. se prezinta ca un jucator stabil si profitabil in sectorul ingineriei romanesti. Provocarile principale raman managementul nivelului de indatorare si dependenta pronuntata de activele circulante, care o expun la riscuri de lichiditate in cazul unor fluctuatii majore ale contractelor.
**Performanta financiara generala**
In exercitiul financiar 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 215.045.794 RON si venituri totale de 257.007.812 RON, diferenta de aproximativ 42 de milioane de lei provenind din alte surse de venit decat activitatea de baza. Cheltuielile totale s-au ridicat la 225.214.512 RON, rezultand un profit net de 27.566.387 RON. Marja de profit neta de 12,82% este remarcabila pentru sectorul de servicii tehnice si reflecta o gestiune eficienta a costurilor operationale.
**Eficienta si rentabilitate**
Randamentul capitalurilor proprii (ROE) de 50,89% reprezinta unul dintre cei mai importanti indicatori pozitivi ai companiei. Acesta semnaleaza ca fiecare leu investit de actionari genereaza un profit substantial, ceea ce plaseaza Eximprod Engineering in randul companiilor cu rentabilitate ridicata din domeniu. Cu 92 de angajati si o cifra de afaceri de peste 215 milioane de lei, productivitatea per angajat depaseste 2.337.000 RON, un nivel exceptional pentru o companie de inginerie din Romania.
**Structura bilantiera**
Activele totale ale companiei insuma 194.843.727 RON, din care activele circulante reprezinta covarsitoarea majoritate - 181.241.681 RON (93% din total). Activele imobilizate sunt extrem de reduse, de numai 12.256.678 RON, ceea ce indica un model de business orientat catre servicii intelectuale si consultanta, cu investitii minime in infrastructura fizica. Numerarul disponibil este de 13.481.774 RON, asigurand o lichiditate imediata rezonabila.
**Structura datoriilor si solvabilitate**
Datoriile totale de 121.493.823 RON reprezinta 62,35% din totalul activelor, o rata de indatorare semnificativa dar gestionabila in contextul rentabilitatii ridicate. Capitalurile proprii se cifreaza la 54.173.075 RON, de aproape 3,5 ori mai mari decat capitalul social subscris de 15.300.000 RON, indicand acumularea consistenta de rezerve si profit reinvestit de-a lungul anilor de activitate.
**Concluzie**
Cu un scor financiar de 75 din 100 si o experienta de 30 de ani pe piata, Eximprod Engineering S.A. se prezinta ca un jucator stabil si profitabil in sectorul ingineriei romanesti. Provocarile principale raman managementul nivelului de indatorare si dependenta pronuntata de activele circulante, care o expun la riscuri de lichiditate in cazul unor fluctuatii majore ale contractelor.
Puncte forte
- ROE de 50,89% si marja de profit de 12,82% reflecta o rentabilitate exceptionala pentru sectorul de inginerie si consultanta tehnica.
- Productivitate ridicata per angajat - peste 2.337.000 RON cifra de afaceri pentru fiecare din cei 92 de salariati, indicand un model de business eficient bazat pe expertiza tehnica.
- Companie cu 30 de ani de activitate continua, cu capitaluri proprii de 54.173.075 RON - de 3,5 ori mai mari decat capitalul social initial, dovada a unei gestionari prudente pe termen lung.
- Profit net de 27.566.387 RON generat dintr-o cifra de afaceri solida, demonstrand capacitatea de a transforma volumul de munca in valoare financiara reala.
Factori de risc
- Rata de indatorare de 62,35% este ridicata si poate limita flexibilitatea financiara a companiei in situatii de contractie a pietei sau intarzieri la incasare.
- Concentrarea a 93% din active in active circulante expune compania la riscuri de lichiditate in cazul pierderii unor contracte majore sau al deteriorarii conditiilor de plata de la clienti.
- Diferenta semnificativa dintre veniturile totale (257 milioane RON) si cifra de afaceri (215 milioane RON) sugereaza o dependenta de venituri non-operationale, a caror continuitate nu este garantata.
Informatii Companie:
CUI: 6482146
Cod CAEN: 7112
Anul înființării: 1994
Contact:
Adresă: Str. Transilvaniei, nr. 1
Telefon:
Fax: 710384
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Activitati de inginerie si consultanta tehnica legate de acestea
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 215.045.794 | 171.764.226 | 55.548.435 | 89.716.754 | 30.273.695 | 31.703.540 |
| Venituri totale | 257.007.812 | 170.302.035 | 62.288.247 | 90.289.265 | 30.870.898 | 32.577.879 |
| Cheltuieli totale | 225.214.512 | 143.742.044 | 56.733.037 | 76.248.218 | 28.337.536 | 29.099.794 |
| Profit net | 27.566.387 | 22.255.181 | 4.758.295 | 12.139.896 | 2.146.645 | 3.096.639 |
| Total active | 194.843.727 | 111.468.734 | 72.801.625 | 67.003.513 | 51.687.193 | 44.188.730 |
| Total datorii | 121.493.823 | 54.173.921 | 40.478.854 | 25.297.939 | 23.938.990 | 5.070.930 |
| Capitaluri proprii | 54.173.075 | 47.056.688 | 29.746.298 | 38.145.898 | 26.259.435 | 37.391.354 |
| Casa si conturi banci | 13.481.774 | 8.940.983 | 371.883 | 2.362.061 | 10.817.429 | 6.597.628 |
| Nr. angajati | 92 | 74 | 62 | 54 | 50 | 63 |
| Capital subscris | 15.300.000 | 15.250.000 | 15.250.000 | 15.250.000 | 15.250.000 | 25.250.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.