Sari la continut

Eximprod Power Systems S.a.

Descoperă toate informațiile esențiale despre EXIMPROD POWER SYSTEMS S.A. și Nr. Registrul Comerțului J10/104/2013. Sediul social se află pe Str. Tran...

Locație: Buzau, Buzau

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre EXIMPROD POWER SYSTEMS S.A. și Nr. Registrul Comerțului J10/104/2013. Sediul social se află pe Str. Transilvaniei, nr. 1, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0238710242. Alege EXIMPROD POWER SYSTEMS S.A., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: Eximprod Power Systems S.A. este o companie profitabila si bine consolidata, cu o rentabilitate a capitalurilor proprii exceptionale de 38,87% si o marja de profit neta solida de 14,01%, inregistrand in 2024 un profit net de 25.792.156 RON la o cifra de afaceri de 184.099.681 RON. Principalul risc identificat este rata de indatorare de 57,27%, care necesita monitorizare atenta in contextul unui mediu macroeconomic incert.
Eximprod Power Systems S.A. este o companie romaneasca cu sediul in Buzau, activa din 2001 in domeniul fabricarii aparatelor de distributie si control al electricitatii (CAEN 2712). Cu un scor financiar de 80 din 100, compania se pozitioneaza ca un jucator solid si matur in sectorul sau de activitate.

**Performanta operationala**

In 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 184.099.681 RON, sustinuta de venituri totale de 192.251.171 RON. Cheltuielile totale s-au ridicat la 163.273.567 RON, rezultand un profit net de 25.792.156 RON. Marja de profit neta de 14,01% este remarcabila pentru industria de productie electrica, indicand o gestiune eficienta a costurilor si o putere de negociere buna atat cu furnizorii, cat si cu clientii.

**Structura bilantiera**

Activele totale ale companiei insumeaza 159.247.206 RON, din care activele circulante reprezinta 119.750.021 RON - adica aproximativ 75% din total. Aceasta proportie relativ mare a activelor circulante fata de cele imobilizate (39.191.189 RON) sugereaza un model de business orientat spre rulaj rapid al stocurilor si creantelor, specific unui producator cu activitate intensa. Numerarul si conturile bancare totalizeaza 4.926.177 RON, un nivel moderat care merita monitorizat in contextul unui volum ridicat de activitate.

**Finantare si indatorare**

Capitalurile proprii se ridica la 66.361.029 RON, fata de datorii totale de 91.203.382 RON. Rata de indatorare de 57,27% se situeaza la un nivel mediu spre ridicat, insa acceptabil pentru o companie de productie cu necesar de capital de lucru semnificativ. Capitalul subscris de 22.644.000 RON reflecta baza initiala de finantare, iar diferenta pana la valoarea capitalurilor proprii reprezinta acumularea de profit de-a lungul anilor de activitate - un semn al reinvestirii sustenabile.

**Eficienta si rentabilitate**

Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 38,87% este un indicator exceptional, demonstrand ca fiecare leu investit de actionari genereaza un randament foarte ridicat. Aceasta valoare plaseza compania in categoria firmelor cu performanta financiara superioara mediei sectoriale. Cu 198 de angajati si o cifra de afaceri de peste 184 milioane RON, productivitatea per angajat depaseste 929.000 RON - un nivel competitiv la nivel national.

**Concluzie**

Eximprod Power Systems S.A. demonstreaza o sanatate financiara robusta, combinand profitabilitate ridicata cu o structura de active echilibrata. Compania beneficiaza de contextul favorabil al investitiilor in infrastructura energetica si digitalizare, sectoare in plina expansiune la nivel european. Monitorizarea nivelului de indatorare si a lichiditatii imediate raman prioritati pentru consolidarea pozitiei pe termen mediu.
Puncte forte
  • ROE exceptional de 38,87%, indicand o utilizare foarte eficienta a capitalului actionarilor si o rentabilitate superioara mediei industriei de productie.
  • Marja de profit neta de 14,01% este solida pentru sectorul manufacturier, reflectand control riguros al costurilor si pozitie competitiva pe piata.
  • Cifra de afaceri de peste 184 milioane RON si productivitate per angajat de aproximativ 929.000 RON demonstreaza scalabilitate operationala ridicata cu 198 de angajati.
  • Vechimea de peste 23 de ani (infiintata in 2001) si scorul financiar de 80/100 confirma stabilitatea si credibilitatea companiei in sectorul aparatelor electrice.
Factori de risc
  • Rata de indatorare de 57,27% indica o dependenta moderata spre ridicata de finantare externa, ceea ce expune compania la riscuri de refinantare in cazul unei cresteri a dobanzilor sau al unei contractii a creditului bancar.
  • Nivelul scazut al numerarului imediat disponibil (4.926.177 RON raportat la datorii totale de 91 milioane RON) sugereaza o lichiditate imediata limitata, care ar putea crea presiune in cazul unor plati neprevazute sau intarzieri la incasari.
  • Concentrarea activitatii intr-un singur cod CAEN dintr-un sector reglementat si dependent de investitii publice si private in energie electrica expune compania la volatilitatea ciclurilor de investitii din industrie.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 04.04.2026

Informatii Companie:

CUI: 14157812
Cod CAEN: 2712
Anul înființării: 2001

Contact:

Adresă: Str. Transilvaniei, nr. 1
Telefon:

Date financiare:

Scor financiar:
85/100
Bun
Activitate: Fabricarea aparatelor de distributie si control al electricitatii
Indicator 2025 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 256.656.398 184.099.681 169.403.077 100.531.060 98.348.139 89.282.669 73.794.195
Venituri totale 257.965.823 192.251.171 172.848.701 101.725.267 98.463.012 91.815.582 74.861.338
Cheltuieli totale 218.785.560 163.273.567 152.010.999 95.730.213 93.881.891 89.129.171 74.153.092
Profit net 34.178.315 25.792.156 17.403.697 5.138.987 3.891.140 2.263.466 665.457
Total active 212.497.799 159.247.206 143.768.554 113.209.362 93.043.846 91.755.641 74.145.411
Total datorii 131.486.311 91.203.382 78.692.560 64.648.656 50.155.558 52.742.869 21.756.346
Capitaluri proprii 79.539.344 66.361.029 63.518.873 46.615.176 41.976.188 38.367.972 51.992.207
Casa si conturi banci 896.247 4.926.177 464.471 547.062 334.287 1.082.404 602.738
Nr. angajati 196 198 177 175 186 202 225
Capital subscris 22.644.000 22.644.000 22.594.000 22.594.000 22.594.000 22.594.000 22.000.000
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Logos Elektronik SRL

Echipamente Electrice

Radesti

Electromobigam SRL

Echipamente Electrice

Smardan

Nordelectronica East SRL

Echipamente Electrice

Arad

Contac Solutions Eu S.R.L.

Echipamente Electrice

Arad

Fiberapp S.R.L.

Echipamente Electrice

Satu Mare

A & D Prod Asamblări SRL

Echipamente Electrice

Arad

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te