Sari la continut

Expressline SRL

Descoperă toate informațiile esențiale despre EXPRESSLINE SRL și Nr. Registrul Comerțului J35/174/2001. Sediul social se află pe -, nr. -, oferind acc...

Locație: Ghiroda, Timis

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre EXPRESSLINE SRL și Nr. Registrul Comerțului J35/174/2001. Sediul social se află pe -, nr. -, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0256499738. Alege EXPRESSLINE SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: Expressline SRL este un distribuitor auto matur si operational eficient, cu cifra de afaceri impresionanta de 129,9 milioane RON, insa profitabilitatea extrem de redusa (0,88%) si gradul ridicat de indatorare (82,81%) reprezinta vulnerabilitati structurale ce justifica scorul financiar moderat de 60/100.
Expressline SRL este o companie cu vechime considerabila in domeniul comertului auto, activand neintrerupt din 2001 in Ghiroda, judetul Timis. Cu o cifra de afaceri de 129.920.122 RON in 2024, compania se pozitioneaza ca un jucator semnificativ pe piata auto regionala din vestul Romaniei, inregistrand venituri totale de 136.914.378 RON.

Din perspectiva profitabilitatii, Expressline SRL a obtinut un profit net de 1.140.059 RON, corespunzator unei marje de profit de doar 0,88%. Aceasta marja extrem de redusa este, in parte, specifica sectorului de distributie auto (CAEN 4511), unde volumele mari de vanzari coexista cu adaosuri comerciale mici. Cu toate acestea, diferenta minima dintre veniturile totale (136.914.378 RON) si cheltuielile totale (135.561.316 RON) lasa practic zero spatiu pentru eventuale socuri de costuri sau scaderi ale vanzarilor.

Structura activelor reflecta profilul unui distribuitor auto: activele circulante domina bilantul cu 39.179.525 RON (84% din totalul de 46.618.668 RON), reprezentand preponderent stocuri de vehicule si creante comerciale. Activele imobilizate sunt modeste la 7.431.970 RON, ceea ce indica un model de business bazat pe capital de lucru, nu pe infrastructura proprie. Numerarul disponibil de 3.026.709 RON asigura o lichiditate imediata acceptabila, dar relativ scazuta raportat la obligatiile totale.

Cel mai ingrijorator indicator ramane rata indatorarii de 82,81%, cu datorii totale de 38.605.020 RON fata de capitaluri proprii de doar 6.908.692 RON. Aceasta structura financiara puternic leverata (capital subscris de numai 638.740 RON) indica o dependenta ridicata de finantare externa, cel mai probabil linii de credit pentru stocuri si credit furnizor - practica uzuala in industria auto, dar care creste vulnerabilitatea la variatii ale dobanzilor sau la restrictionarea creditului.

Randamentul capitalurilor proprii (ROE) de 16,50% este un semnal pozitiv, aratand ca profitul generat, desi mic in valoare absoluta, este eficient raportat la capitalul actionarilor. Productivitatea per angajat este remarcabila: cu 41 de salariati, fiecare genereaza in medie circa 3.168.296 RON cifra de afaceri anuala, specific eficientei operationale din distributia auto. Scorul financiar de 60/100 confirma o companie stabila, dar cu marje de imbunatatire semnificative pe zona de structura financiara si profitabilitate.
Puncte forte
  • Prezenta solida pe piata - 23 de ani de activitate continua (din 2001) si o cifra de afaceri de peste 129 milioane RON demonstreaza rezilienta si pozitionare stabila in distributia auto din vestul Romaniei.
  • Productivitate ridicata per angajat - cu 41 de salariati, compania genereaza circa 3.168.000 RON cifra de afaceri per salariat, indicand procese operationale eficiente specifice unui distribuitor auto matur.
  • ROE pozitiv de 16,50% - capitalurile proprii sunt fructificate eficient, semn ca managementul genereaza randamente reale pentru actionari chiar si in conditii de marje reduse.
  • Structura de active orientata spre operatiuni - predominanta activelor circulante (84% din total) reflecta un model de business flexibil, orientat spre rulaj rapid de stocuri si incasare rapida a creantelor.
Factori de risc
  • Marja de profit extrem de fragila (0,88%) - o crestere de doar 1% a costurilor sau o scadere similara a vanzarilor ar putea transforma profitul in pierdere, lasand compania fara amortizor financiar.
  • Grad de indatorare ridicat (82,81%) - datoriile totale de 38,6 milioane RON depasesc de peste 5 ori capitalurile proprii, crescand vulnerabilitatea la cresterea dobanzilor, restrângerea liniilor de credit sau intarzieri in incasari.
  • Capitalizare redusa (capital subscris 638.740 RON) - baza de capital propriu este disproportionat de mica fata de volumul operatiunilor, limitand capacitatea de absorbtie a pierderilor neasteptate si de finantare a cresterii organice.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 26.04.2026

Informatii Companie:

CUI: 13720224
Cod CAEN: 4511
Anul înființării: 2001

Contact:

Telefon:

Date financiare:

Scor financiar:
70/100
Bun
Activitate: Comert cu autoturisme si autovehicule usoare (sub 3,5 tone)
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 129.920.122 113.176.722 86.972.591 73.463.296 53.141.866 64.691.449
Venituri totale 136.914.378 117.251.281 89.840.634 76.568.004 55.227.953 66.276.390
Cheltuieli totale 135.561.316 113.669.288 86.451.679 73.988.391 55.478.190 66.847.496
Profit net 1.140.059 2.973.338 2.846.497 2.579.613 -250.237 -571.106
Total active 46.618.668 42.895.471 29.783.876 19.316.002 21.079.689 22.688.789
Total datorii 38.605.020 34.232.752 24.322.413 22.693.203 27.734.124 29.289.635
Capitaluri proprii 6.908.692 5.767.294 2.793.955 -5.733.675 -7.556.554 -7.306.317
Casa si conturi banci 3.026.709 4.348.649 3.593.763 1.748.975 753.930 1.108.932
Nr. angajati 41 42 46 40 48 49
Capital subscris 638.740 638.740 638.740 637.740 637.740 637.740
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Auto-Vasiloschi SRL

Comerț și Reparații Auto

Marginea

Top Auto DMV SRL

Comerț și Reparații Auto

Dej

Ast Auto Detailing și Cosmetică S.R.L.

Comerț și Reparații Auto

Bodesti

Zetalex S.R.L.

Comerț și Reparații Auto

Radaseni

Paun Service SRL

Comerț și Reparații Auto

Dragomiresti

Auto Painting Miu SRL

Comerț și Reparații Auto

Titesti

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te