Farmec SA
Descoperă toate informațiile esențiale despre FARMEC SA și Nr. Registrul Comerțului J12/14/1991. Sediul social se află pe Str. HENRI BARBUSSE, nr. 16,...
Locație: Cluj-Napoca, Cluj
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre FARMEC SA și Nr. Registrul Comerțului J12/14/1991. Sediul social se află pe Str. HENRI BARBUSSE, nr. 16, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0264432543 sau la fax 0264432543. Alege FARMEC SA, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Farmec SA afiseaza in 2024 o pozitie financiara solida, cu profitabilitate buna, capitalizare puternica si indatorare moderata. Principalul aspect de urmarit ramane lichiditatea imediata, avand in vedere nivelul redus al numerarului fata de amploarea operatiunilor.
Farmec SA, companie cu traditie din Cluj-Napoca, activa in fabricarea parfumurilor si a produselor cosmetice, prezinta in 2024 un profil financiar solid, sustinut de dimensiunea operatiunilor si de o pozitie patrimoniala echilibrata. La o cifra de afaceri de 403.496.654 lei si venituri totale de 422.713.050 lei, compania a generat un profit net de 26.641.539 lei, ceea ce confirma o activitate profitabila si o capacitate buna de monetizare a operatiunilor.
Marja neta de profit de 6,60% indica un nivel sanatos de rentabilitate pentru un business de productie si distributie, sugerand ca societatea reuseste sa isi acopere costurile operationale si sa retina un rezultat net relevant din vanzari. Diferenta dintre veniturile totale si cheltuielile totale, respectiv 31.239.794 lei, arata un spatiu confortabil de profitabilitate la nivel agregat. In acelasi timp, scorul financiar de 80/100 este coerent cu imaginea unei companii stabile, bine asezate din perspectiva financiara.
Bilantul evidentiaza o baza patrimoniala puternica. Activele totale se ridica la 270.378.943 lei, dintre care 123.047.618 lei sunt active imobilizate si 146.430.307 lei active circulante. Structura este echilibrata, ceea ce sugereaza atat investitii consistente in baza operationala, cat si resurse pentru sustinerea activitatii curente. Capitalurile proprii de 194.809.592 lei acopera confortabil datoriile totale de 75.113.411 lei, iar rata indatorarii de 27,78% confirma un nivel moderat al leverage-ului financiar.
Rentabilitatea capitalurilor proprii, de 13,68%, este un indicator bun si arata ca firma utilizeaza eficient resursele actionarilor pentru a genera profit. Raportat la capitalul subscris de 6.246.485 lei, nivelul capitalurilor proprii este foarte ridicat, ceea ce reflecta acumularea de valoare in companie de-a lungul timpului.
Un punct care merita urmarit este lichiditatea imediata. Desi activele circulante sunt consistente, numerarul si conturile insumeaza doar 3.758.365 lei, un nivel relativ redus comparativ cu dimensiunea afacerii si cu datoriile totale. Aceasta situatie nu indica automat o problema, dar sugereaza o dependenta mai mare de rotatia stocurilor, a creantelor sau a fluxurilor operationale curente.
Per ansamblu, Farmec SA se prezinta in 2024 ca o companie profitabila, bine capitalizata si cu un grad de indatorare controlat. Profilul financiar este unul robust, cu o baza patrimoniala solida si o capacitate buna de generare a profitului, chiar daca pozitia de numerar impune monitorizare atenta.
Marja neta de profit de 6,60% indica un nivel sanatos de rentabilitate pentru un business de productie si distributie, sugerand ca societatea reuseste sa isi acopere costurile operationale si sa retina un rezultat net relevant din vanzari. Diferenta dintre veniturile totale si cheltuielile totale, respectiv 31.239.794 lei, arata un spatiu confortabil de profitabilitate la nivel agregat. In acelasi timp, scorul financiar de 80/100 este coerent cu imaginea unei companii stabile, bine asezate din perspectiva financiara.
Bilantul evidentiaza o baza patrimoniala puternica. Activele totale se ridica la 270.378.943 lei, dintre care 123.047.618 lei sunt active imobilizate si 146.430.307 lei active circulante. Structura este echilibrata, ceea ce sugereaza atat investitii consistente in baza operationala, cat si resurse pentru sustinerea activitatii curente. Capitalurile proprii de 194.809.592 lei acopera confortabil datoriile totale de 75.113.411 lei, iar rata indatorarii de 27,78% confirma un nivel moderat al leverage-ului financiar.
Rentabilitatea capitalurilor proprii, de 13,68%, este un indicator bun si arata ca firma utilizeaza eficient resursele actionarilor pentru a genera profit. Raportat la capitalul subscris de 6.246.485 lei, nivelul capitalurilor proprii este foarte ridicat, ceea ce reflecta acumularea de valoare in companie de-a lungul timpului.
Un punct care merita urmarit este lichiditatea imediata. Desi activele circulante sunt consistente, numerarul si conturile insumeaza doar 3.758.365 lei, un nivel relativ redus comparativ cu dimensiunea afacerii si cu datoriile totale. Aceasta situatie nu indica automat o problema, dar sugereaza o dependenta mai mare de rotatia stocurilor, a creantelor sau a fluxurilor operationale curente.
Per ansamblu, Farmec SA se prezinta in 2024 ca o companie profitabila, bine capitalizata si cu un grad de indatorare controlat. Profilul financiar este unul robust, cu o baza patrimoniala solida si o capacitate buna de generare a profitului, chiar daca pozitia de numerar impune monitorizare atenta.
Puncte forte
- Profit net de 26.641.539 lei si marja neta de 6,60%, ceea ce indica o activitate profitabila si eficienta operationala rezonabila.
- Capitalurile proprii de 194.809.592 lei depasesc clar datoriile totale de 75.113.411 lei, sustinand o structura financiara solida.
- Rata indatorarii de 27,78% arata un nivel moderat al datoriilor si un risc financiar bine controlat.
- ROE de 13,68% indica o utilizare eficienta a capitalului propriu in generarea de profit.
Factori de risc
- Numerarul de 3.758.365 lei este redus raportat la dimensiunea afacerii, ceea ce poate limita flexibilitatea pe termen scurt.
- Profitabilitatea exista, dar marja de 6,60% lasa un spatiu moderat in fata unor eventuale cresteri de costuri.
- Compania are 728 angajati, iar o baza operationala de aceasta dimensiune presupune presiune constanta asupra costurilor fixe.
Informatii Companie:
CUI: 199150
Cod CAEN: 2042
Anul înființării: 1992
Contact:
Adresă: Str. Henri Barbusse, Nr. 16
Telefon:
Fax: 0264432543
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea parfumurilor si a produselor cosmetice (de toaleta)
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 403.496.654 | 358.274.568 | 298.962.604 | 284.600.857 | 287.935.337 | 262.422.160 |
| Venituri totale | 422.713.050 | 375.244.469 | 316.511.171 | 296.789.836 | 302.993.177 | 273.218.671 |
| Cheltuieli totale | 391.473.256 | 344.632.626 | 305.623.459 | 283.057.628 | 275.345.075 | 256.451.863 |
| Profit net | 26.641.539 | 25.995.795 | 9.099.756 | 11.682.142 | 23.784.567 | 14.236.561 |
| Total active | 270.378.943 | 257.218.267 | 239.551.844 | 189.522.151 | 199.808.869 | 182.690.824 |
| Total datorii | 75.113.411 | 64.781.292 | 60.732.510 | 52.595.920 | 51.167.244 | 43.909.131 |
| Capitaluri proprii | 194.809.592 | 192.085.498 | 178.399.740 | 136.628.243 | 147.946.101 | 138.161.534 |
| Casa si conturi banci | 3.758.365 | 12.814.462 | 5.904.331 | 10.967.913 | 12.853.098 | 9.475.717 |
| Nr. angajati | 728 | 685 | 679 | 731 | 739 | 720 |
| Capital subscris | 6.246.485 | 6.246.485 | 6.246.485 | 6.246.485 | 6.246.485 | 6.246.485 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.