Fritzmeier Engineering Srl
Descoperă toate informațiile esențiale despre FRITZMEIER ENGINEERING SRL și Nr. Registrul Comerțului J32/596/2002. Sediul social se află pe Str. TURDA...
Locație: Sibiu, Sibiu
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre FRITZMEIER ENGINEERING SRL și Nr. Registrul Comerțului J32/596/2002. Sediul social se află pe Str. TURDA, nr. 14, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 440088. Alege FRITZMEIER ENGINEERING SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Fritzmeier Engineering Srl este o companie solida din industria auto, cu sediul in Sibiu, care a inregistrat in 2024 o cifra de afaceri de peste 213 milioane RON si un profit net de aproape 31 milioane RON, sustinute de o structura financiara exceptionala cu datorii minime si capitaluri proprii robuste.
Fritzmeier Engineering Srl, infiintata in 2002, activeaza in domeniul fabricarii de piese si accesorii pentru autovehicule (CAEN 2932) si reprezinta un exemplu de companie industriala performanta din judetul Sibiu. Cu un scor financiar de 85 din 100, compania demonstreaza o sanatate financiara peste medie in raport cu sectorul sau de activitate.
In anul fiscal 2024, compania a realizat o cifra de afaceri de 213.834.736 RON, generand venituri totale de 213.572.867 RON. Cheltuielile totale s-au ridicat la 178.818.167 RON, ceea ce a condus la un profit net de 30.812.729 RON. Marja de profit de 14,41% este remarcabila pentru sectorul manufacturier, unde marjele tipice se situeaza intre 5% si 10%. Aceasta indica o eficienta operationala superioara si un control riguros al costurilor.
Din perspectiva bilantiera, compania dispune de active totale de 154.441.715 RON, din care activele imobilizate reprezinta 64.496.350 RON, iar activele circulante 89.270.991 RON. Raportul dintre activele circulante si cele imobilizate (aproximativ 1,38:1) sugereaza un echilibru sanatos intre investitiile pe termen lung si resursele operationale curente.
Structura financiara este unul dintre cele mai puternice puncte ale companiei. Capitalurile proprii de 142.092.180 RON reprezinta aproximativ 92% din totalul activelor, iar rata indatorarii de doar 6,21% este extraordinar de scazuta. Datoriile totale de 9.589.393 RON sunt de aproape 10 ori mai mici decat activele circulante, rezultand o rata de lichiditate curenta de aproximativ 9,3 - un nivel exceptional care ofera companiei o rezistenta financiara deosebita in fata socurilor economice.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 21,69% indica o utilizare eficienta a resurselor actionarilor, generand un randament atractiv in raport cu capitalul investit. Acest nivel de ROE este competitiv atat la nivel national, cat si in comparatie cu standardele europene din industria auto.
Cu 387 de angajati, productivitatea per capita se ridica la aproximativ 552.500 RON cifra de afaceri per angajat si circa 79.600 RON profit net per angajat - valori solide care confirma eficienta operationala a companiei.
Numerarul disponibil de 8.726.480 RON, desi reprezinta doar 5,6% din totalul activelor, este suficient in contextul nivelului extrem de redus al datoriilor. Capitalul social subscris de doar 1.000 RON, contrastat cu capitalurile proprii de peste 142 milioane RON, reflecta o politica consecventa de reinvestire a profiturilor acumulate de-a lungul celor peste doua decenii de activitate.
In concluzie, Fritzmeier Engineering Srl se prezinta ca o companie financiar solida, bine capitalizata si profitabila, cu riscuri financiare minime si o pozitie competitiva puternica in sectorul componentelor auto din Romania.
In anul fiscal 2024, compania a realizat o cifra de afaceri de 213.834.736 RON, generand venituri totale de 213.572.867 RON. Cheltuielile totale s-au ridicat la 178.818.167 RON, ceea ce a condus la un profit net de 30.812.729 RON. Marja de profit de 14,41% este remarcabila pentru sectorul manufacturier, unde marjele tipice se situeaza intre 5% si 10%. Aceasta indica o eficienta operationala superioara si un control riguros al costurilor.
Din perspectiva bilantiera, compania dispune de active totale de 154.441.715 RON, din care activele imobilizate reprezinta 64.496.350 RON, iar activele circulante 89.270.991 RON. Raportul dintre activele circulante si cele imobilizate (aproximativ 1,38:1) sugereaza un echilibru sanatos intre investitiile pe termen lung si resursele operationale curente.
Structura financiara este unul dintre cele mai puternice puncte ale companiei. Capitalurile proprii de 142.092.180 RON reprezinta aproximativ 92% din totalul activelor, iar rata indatorarii de doar 6,21% este extraordinar de scazuta. Datoriile totale de 9.589.393 RON sunt de aproape 10 ori mai mici decat activele circulante, rezultand o rata de lichiditate curenta de aproximativ 9,3 - un nivel exceptional care ofera companiei o rezistenta financiara deosebita in fata socurilor economice.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 21,69% indica o utilizare eficienta a resurselor actionarilor, generand un randament atractiv in raport cu capitalul investit. Acest nivel de ROE este competitiv atat la nivel national, cat si in comparatie cu standardele europene din industria auto.
Cu 387 de angajati, productivitatea per capita se ridica la aproximativ 552.500 RON cifra de afaceri per angajat si circa 79.600 RON profit net per angajat - valori solide care confirma eficienta operationala a companiei.
Numerarul disponibil de 8.726.480 RON, desi reprezinta doar 5,6% din totalul activelor, este suficient in contextul nivelului extrem de redus al datoriilor. Capitalul social subscris de doar 1.000 RON, contrastat cu capitalurile proprii de peste 142 milioane RON, reflecta o politica consecventa de reinvestire a profiturilor acumulate de-a lungul celor peste doua decenii de activitate.
In concluzie, Fritzmeier Engineering Srl se prezinta ca o companie financiar solida, bine capitalizata si profitabila, cu riscuri financiare minime si o pozitie competitiva puternica in sectorul componentelor auto din Romania.
Puncte forte
- Structura financiara exceptionala cu o rata a indatorarii de doar 6,21% si capitaluri proprii care acopera 92% din active, oferind o rezistenta remarcabila la socuri economice.
- Profitabilitate superioara sectorului, cu o marja de profit net de 14,41% si un ROE de 21,69%, semnificativ peste media industriei manufacturiere.
- Lichiditate curenta de aproximativ 9,3, cu active circulante de peste 89 milioane RON fata de datorii totale sub 10 milioane RON.
- Peste doua decenii de activitate continua (din 2002) cu o politica solida de reinvestire a profiturilor, reflectata in capitalurile proprii de 142 milioane RON.
Factori de risc
- Dependenta de sectorul auto, care este ciclic si expus riscurilor legate de tranzitia catre vehicule electrice, reglementari de mediu si perturbari ale lanturilor de aprovizionare.
- Concentrarea geografica intr-o singura locatie (Sibiu) expune compania la riscuri locale legate de forta de munca si infrastructura.
- Nivelul relativ modest al numerarului disponibil (8,7 milioane RON, respectiv 5,6% din active) ar putea limita capacitatea de reactie rapida la oportunitati de investitii sau achizitii strategice.
Informatii Companie:
CUI: 14811355
Cod CAEN: 2932
Anul înființării: 2002
Contact:
Adresă: Str. TURDA, nr. 14
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea altor piese si accesorii pentru autovehicule
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 213.834.736 | 234.639.224 | 175.537.152 | 124.548.403 | 97.503.795 | 106.336.907 |
| Venituri totale | 213.572.867 | 235.949.849 | 178.146.976 | 139.030.576 | 100.432.628 | 107.780.639 |
| Cheltuieli totale | 178.818.167 | 208.648.821 | 172.325.739 | 131.912.349 | 98.374.388 | 96.001.063 |
| Profit net | 30.812.729 | 22.188.340 | 4.030.728 | 5.178.925 | 1.747.988 | 10.146.478 |
| Total active | 154.441.715 | 129.878.379 | 122.284.842 | 114.195.532 | 92.036.292 | 80.919.192 |
| Total datorii | 9.589.393 | 15.907.123 | 32.762.548 | 31.283.750 | 14.633.175 | 5.264.063 |
| Capitaluri proprii | 142.092.180 | 111.759.832 | 86.602.620 | 82.564.044 | 77.403.117 | 75.655.129 |
| Casa si conturi banci | 8.726.480 | 14.755.945 | 2.098.759 | 545.322 | 1.140.987 | 1.345.379 |
| Nr. angajati | 387 | 430 | 380 | 379 | 322 | 306 |
| Capital subscris | 1.000 | 1.000 | 1.000 | 1.000 | 1.000 | 1.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.