Game World Romania SRL
Locație: Sector 5, Bucuresti
Descriere:
Game World Romania SRL
Domeniu de activitate: activitati de jocuri de noroc si pariuri
Locație: Sector 5, Bucuresti
Adresă: B-dul Tudor Vladimirescu, Nr. 29a
Identificare fiscală: CUI 20899859 | Registrul Comerțului: J40/1866/2007
Vă invităm să descoperiți serviciile noastre!
Analiza Financiara:
Rezumat: Game World Romania SRL a inregistrat in 2024 o performanta financiara remarcabila, cu o crestere a cifrei de afaceri de aproape 58% si o dublare a profitului net fata de anul anterior, consolidandu-se ca unul dintre cei mai dinamici operatori din sectorul jocurilor de noroc din Romania.
Game World Romania SRL (CUI: 20899859), cu sediul in Sectorul 5, Bucuresti, activeaza din 2007 in domeniul jocurilor de noroc si pariurilor (cod CAEN 9200) si a incheiat exercitiul financiar 2024 cu rezultate care depasesc semnificativ performantele anului precedent.
**Evolutia veniturilor si a profitabilitatii**
Cifra de afaceri a avansat de la 145.947.912 RON in 2023 la 230.153.102 RON in 2024, o crestere de 57,7% intr-un singur an. Veniturile totale au urmat acelasi trend, ajungand la 232.784.776 RON (+57,3%). Mai semnificativa este evolutia profitului net, care s-a dublat - de la 13.220.050 RON la 29.296.830 RON, reprezentand o crestere de 121,6%. Aceasta dinamica arata ca societatea nu a crescut doar in volum, ci a reusit sa imbunatateasca substantial eficienta operationala.
Marja de profit net a crescut de la 9,06% la 12,73%, confirmand ca majorarea costurilor (cheltuielile totale au avansat de la 131.140.861 RON la 196.237.309 RON, adica +49,6%) a fost proportional mai mica decat cresterea veniturilor. Cu alte cuvinte, compania a obtinut o parghie operationala pozitiva.
**Structura bilantiera si sanatatea financiara**
Activele totale au crescut de la 53.001.511 RON la 64.855.920 RON (+22,4%), in timp ce datoriile totale s-au redus de la 15.940.231 RON la 14.528.905 RON (-8,9%). Aceasta combinatie a condus la o imbunatatire substantiala a ratei de indatorare, care a coborat de la 30,08% la 22,40% - un nivel foarte sanatos pentru sectorul de activitate.
Capitalurile proprii au crescut de la 36.276.258 RON la 49.212.388 RON (+35,7%), partial si prin majorarea capitalului subscris de la 200.000 RON la 1.200.000 RON (de 6 ori). Aceasta majorare sugereaza o decizie strategica de consolidare a bazei de capital.
**Lichiditate si randament**
Numerarul si conturile bancare totalizau la sfarsitul anului 2024 suma de 18.033.661 RON, reprezentand aproximativ 70% din activele circulante totale de 25.533.779 RON. Raportul dintre activele circulante si datoriile totale este de 1,76, indicand o lichiditate confortabila si capacitatea de a-si onora obligatiile pe termen scurt fara dificultati.
Randamentul capitalurilor proprii (ROE) a atins 59,53% in 2024, in crestere majora fata de 36,44% in 2023 - un indicator exceptional care reflecta capacitatea managementului de a genera valoare pentru actionari.
**Evolutia fortei de munca**
Numarul de angajati a crescut de la 290 la 359 (+23,8%), in concordanta cu extinderea activitatii. Aceasta evolutie sugereaza o expansiune controlata, probabil prin deschiderea de noi locatii sau consolidarea retelei existente.
**Concluzie**
Cu un scor financiar de 95/100 si indicatori in crestere pe toate dimensiunile analizate, Game World Romania SRL se prezinta ca o companie solida, profitabila si in plina expansiune, cu o structura financiara echilibrata si un management eficient al resurselor.
**Evolutia veniturilor si a profitabilitatii**
Cifra de afaceri a avansat de la 145.947.912 RON in 2023 la 230.153.102 RON in 2024, o crestere de 57,7% intr-un singur an. Veniturile totale au urmat acelasi trend, ajungand la 232.784.776 RON (+57,3%). Mai semnificativa este evolutia profitului net, care s-a dublat - de la 13.220.050 RON la 29.296.830 RON, reprezentand o crestere de 121,6%. Aceasta dinamica arata ca societatea nu a crescut doar in volum, ci a reusit sa imbunatateasca substantial eficienta operationala.
Marja de profit net a crescut de la 9,06% la 12,73%, confirmand ca majorarea costurilor (cheltuielile totale au avansat de la 131.140.861 RON la 196.237.309 RON, adica +49,6%) a fost proportional mai mica decat cresterea veniturilor. Cu alte cuvinte, compania a obtinut o parghie operationala pozitiva.
**Structura bilantiera si sanatatea financiara**
Activele totale au crescut de la 53.001.511 RON la 64.855.920 RON (+22,4%), in timp ce datoriile totale s-au redus de la 15.940.231 RON la 14.528.905 RON (-8,9%). Aceasta combinatie a condus la o imbunatatire substantiala a ratei de indatorare, care a coborat de la 30,08% la 22,40% - un nivel foarte sanatos pentru sectorul de activitate.
Capitalurile proprii au crescut de la 36.276.258 RON la 49.212.388 RON (+35,7%), partial si prin majorarea capitalului subscris de la 200.000 RON la 1.200.000 RON (de 6 ori). Aceasta majorare sugereaza o decizie strategica de consolidare a bazei de capital.
**Lichiditate si randament**
Numerarul si conturile bancare totalizau la sfarsitul anului 2024 suma de 18.033.661 RON, reprezentand aproximativ 70% din activele circulante totale de 25.533.779 RON. Raportul dintre activele circulante si datoriile totale este de 1,76, indicand o lichiditate confortabila si capacitatea de a-si onora obligatiile pe termen scurt fara dificultati.
Randamentul capitalurilor proprii (ROE) a atins 59,53% in 2024, in crestere majora fata de 36,44% in 2023 - un indicator exceptional care reflecta capacitatea managementului de a genera valoare pentru actionari.
**Evolutia fortei de munca**
Numarul de angajati a crescut de la 290 la 359 (+23,8%), in concordanta cu extinderea activitatii. Aceasta evolutie sugereaza o expansiune controlata, probabil prin deschiderea de noi locatii sau consolidarea retelei existente.
**Concluzie**
Cu un scor financiar de 95/100 si indicatori in crestere pe toate dimensiunile analizate, Game World Romania SRL se prezinta ca o companie solida, profitabila si in plina expansiune, cu o structura financiara echilibrata si un management eficient al resurselor.
Puncte forte
- Crestere exploziva a cifrei de afaceri (+57,7%) si profit net aproape dublat (+121,6%) intr-un singur an, demonstrand o expansiune sustinuta si eficienta operationala in continua imbunatatire.
- ROE exceptional de 59,53% in 2024 (fata de 36,44% in 2023), indicand o utilizare extrem de eficienta a capitalului propriu si o capacitate ridicata de generare a valorii pentru actionari.
- Bilant financiar sanatos cu rata de indatorare scazuta (22,40%) si in scadere, datorii totale reduse si lichiditate ridicata - numerarul de 18.033.661 RON reprezinta ~70% din activele circulante.
- Majorarea capitalului subscris de 6 ori (de la 200.000 RON la 1.200.000 RON) reflecta o decizie strategica de consolidare si sustinere a cresterii viitoare.
Factori de risc
- Expunere regulatorie ridicata - sectorul jocurilor de noroc este supus unor reglementari stricte si in continua evolutie la nivel national si european, modificarile legislative putand afecta semnificativ modelul de business.
- Cresterea rapida a fortei de munca (+23,8%) si a operatiunilor poate genera presiuni asupra capacitatii de management si control intern, cu riscul de diluare a eficientei daca expansiunea nu este atent coordonata.
- Dependenta de un singur domeniu de activitate (jocuri de noroc) expune compania la riscuri de concentrare - orice schimbare majora a pietei sau a preferintelor consumatorilor poate impacta direct intreaga activitate.
Informatii Companie:
CUI: 20899859
Cod CAEN: 9200
Anul înființării: 2007
Contact:
Adresă: B-dul Tudor Vladimirescu, Nr. 29a
Telefon:
Fax: 0213277509
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Activitati de jocuri de noroc si pariuri
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 230.153.102 | 145.947.912 | 143.000.784 | 112.449.050 | 69.106.632 | 129.395.470 |
| Venituri totale | 232.784.776 | 148.032.510 | 144.824.384 | 115.033.834 | 73.241.905 | 130.601.228 |
| Cheltuieli totale | 196.237.309 | 131.140.861 | 122.565.732 | 97.701.280 | 66.062.836 | 95.292.827 |
| Profit net | 29.296.830 | 13.220.050 | 17.954.360 | 12.970.399 | 5.676.189 | 28.955.159 |
| Total active | 64.855.920 | 53.001.511 | 34.437.878 | 39.355.799 | 42.091.058 | 42.865.396 |
| Total datorii | 14.528.905 | 15.940.231 | 8.636.041 | 19.783.598 | 35.562.793 | 13.212.495 |
| Capitaluri proprii | 49.212.388 | 36.276.258 | 25.056.208 | 18.887.736 | 5.917.337 | 29.196.307 |
| Casa si conturi banci | 18.033.661 | 15.532.380 | 10.478.117 | 21.294.115 | 11.098.366 | 10.271.921 |
| Nr. angajati | 359 | 290 | 371 | 219 | 190 | 266 |
| Capital subscris | 1.200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.