Garrett Motion Romania S.R.L.
Locație: Sector 6, Bucuresti
Descriere:
Căutați servicii de fabricarea altor piese si accesorii pentru autovehicule si pentru motoare de autovehicule în Sector 6? Garrett Motion Romania S.R.L. este alegerea potrivită! Cu o experiență solidă în domeniu și sediul în județul Bucuresti, compania noastră (CUI 9472341) vă stă la dispoziție.
Vizitați-ne la B-dul Iuliu Maniu, Nr. 244a sau contactați-ne pentru mai multe detalii.
Analiza Financiara:
Rezumat: Garrett Motion Romania S.R.L. este o companie manufacturiera matura, cu o pozitie financiara solida si o capitalizare robusta, desi 2024 a adus o usoara contractie a cifrei de afaceri si a profitabilitatii fata de anul precedent.
Garrett Motion Romania S.R.L. activeaza de peste 27 de ani pe piata romaneasca, specializandu-se in fabricarea de piese si accesorii pentru autovehicule (CAEN 2932), cu sediul in Sectorul 6 al Capitalei. Cu un scor financiar de 80 din 100 si 603 angajati, compania se incadreaza in categoria intreprinderilor mari cu o prezenta industriala solida.
In anul 2024, cifra de afaceri a inregistrat o scadere de aproximativ 5,7% fata de 2023, de la 232.787.816 RON la 219.465.970 RON. Aceasta evolutie negativa reflecta tendintele mai largi din industria auto europeana, marcata de incetinirea productiei si tranzitia catre vehiculele electrice. Veniturile totale au scazut proportional, de la 240.131.066 RON la 223.666.287 RON, in timp ce profitul net s-a redus de la 21.274.682 RON la 19.777.788 RON - o scadere de aproximativ 7%.
Cu toate acestea, marja de profit s-a mentinut remarcabil de stabila, coborand usor de la 9,14% la 9,01%, ceea ce demonstreaza ca managementul costurilor a compensat eficient pierderea de venituri. Cheltuielile totale au scazut de la 215.594.187 RON la 203.329.962 RON, reflectand o disciplina operationala buna.
Pe partea bilantiera, imaginea este una pozitiva. Activele totale au crescut usor, de la 276.681.624 RON la 283.783.149 RON, cu o recompozitie notabila: activele circulante au crescut cu aproximativ 17,6% (de la 94.773.666 RON la 111.443.531 RON), in timp ce activele imobilizate s-au redus usor, sugerand o posibila depreciere sau dezinvestitie in active fixe.
Cel mai important indicator al sanatatii financiare ramane evolutia capitalurilor proprii, care au crescut cu 10,3% - de la 192.173.987 RON la 211.951.774 RON - pe fondul reducerii semnificative a datoriilor totale cu aproximativ 15%, de la 82.705.196 RON la 70.330.415 RON. Drept urmare, rata de indatorare s-a imbunatatit substantial, de la 29,89% la 24,78%, plasand compania intr-o zona confortabila de solvabilitate.
Un semnal de atentie il reprezinta soldul zero la numerar si conturi bancare in ambii ani analizati, ceea ce ridica semne de intrebare privind lichiditatea imediata, desi acest aspect poate fi explicat prin practici de cash-pooling la nivel de grup (Garrett Motion este parte a unui grup international). ROE-ul a scazut de la 11,07% la 9,33%, partial ca efect al cresterii bazei capitalurilor proprii, dar si al profitului mai mic.
In ansamblu, Garrett Motion Romania S.R.L. prezinta o structura financiara echilibrata, cu un grad redus de indatorare si o profitabilitate constanta, intr-un context sectorial dificil.
In anul 2024, cifra de afaceri a inregistrat o scadere de aproximativ 5,7% fata de 2023, de la 232.787.816 RON la 219.465.970 RON. Aceasta evolutie negativa reflecta tendintele mai largi din industria auto europeana, marcata de incetinirea productiei si tranzitia catre vehiculele electrice. Veniturile totale au scazut proportional, de la 240.131.066 RON la 223.666.287 RON, in timp ce profitul net s-a redus de la 21.274.682 RON la 19.777.788 RON - o scadere de aproximativ 7%.
Cu toate acestea, marja de profit s-a mentinut remarcabil de stabila, coborand usor de la 9,14% la 9,01%, ceea ce demonstreaza ca managementul costurilor a compensat eficient pierderea de venituri. Cheltuielile totale au scazut de la 215.594.187 RON la 203.329.962 RON, reflectand o disciplina operationala buna.
Pe partea bilantiera, imaginea este una pozitiva. Activele totale au crescut usor, de la 276.681.624 RON la 283.783.149 RON, cu o recompozitie notabila: activele circulante au crescut cu aproximativ 17,6% (de la 94.773.666 RON la 111.443.531 RON), in timp ce activele imobilizate s-au redus usor, sugerand o posibila depreciere sau dezinvestitie in active fixe.
Cel mai important indicator al sanatatii financiare ramane evolutia capitalurilor proprii, care au crescut cu 10,3% - de la 192.173.987 RON la 211.951.774 RON - pe fondul reducerii semnificative a datoriilor totale cu aproximativ 15%, de la 82.705.196 RON la 70.330.415 RON. Drept urmare, rata de indatorare s-a imbunatatit substantial, de la 29,89% la 24,78%, plasand compania intr-o zona confortabila de solvabilitate.
Un semnal de atentie il reprezinta soldul zero la numerar si conturi bancare in ambii ani analizati, ceea ce ridica semne de intrebare privind lichiditatea imediata, desi acest aspect poate fi explicat prin practici de cash-pooling la nivel de grup (Garrett Motion este parte a unui grup international). ROE-ul a scazut de la 11,07% la 9,33%, partial ca efect al cresterii bazei capitalurilor proprii, dar si al profitului mai mic.
In ansamblu, Garrett Motion Romania S.R.L. prezinta o structura financiara echilibrata, cu un grad redus de indatorare si o profitabilitate constanta, intr-un context sectorial dificil.
Puncte forte
- Capitalizare solida si solvabilitate in crestere - capitalurile proprii au depasit 211.951.774 RON, iar rata de indatorare a scazut la 24,78%, reflectand o structura financiara echilibrata si sustenabila.
- Disciplina in gestionarea costurilor - marja de profit s-a mentinut stabila la circa 9% in pofida scaderii cifrei de afaceri, demonstrand eficienta operationala.
- Stabilitate si experienta pe piata - prezenta neintrerupta de 27 de ani si un colectiv stabil de 603 angajati reprezinta un avantaj competitiv solid in industria manufacturiera.
- Reducerea semnificativa a datoriilor - datoriile totale au scazut cu ~15% intr-un singur an, imbunatatind profilul de risc financiar al companiei.
Factori de risc
- Contractia cifrei de afaceri cu 5,7% in 2024 semnaleaza o posibila pierdere de comenzi sau presiune pe preturi, intr-o industrie auto europeana aflata in transformare structurala catre electromobilitate.
- Soldul zero la numerar si conturi bancare ridica semne de intrebare privind lichiditatea imediata, chiar daca acest aspect poate fi explicat prin mecanisme de cash-pooling la nivel de grup international.
- Expunere concentrata la un singur sector (auto - CAEN 2932), ceea ce face compania vulnerabila la fluctuatiile cererii din industria automotive si la reglementarile europene privind emisiile.
Informatii Companie:
CUI: 9472341
Cod CAEN: 2932
Anul înființării: 1997
Contact:
Adresă: B-dul Iuliu Maniu, Nr. 244a
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea altor piese si accesorii pentru autovehicule
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 219.465.970 | 232.787.816 | 214.322.875 | 215.202.947 | 200.462.020 | 221.933.272 |
| Venituri totale | 223.666.287 | 240.131.066 | 223.651.402 | 220.794.564 | 212.479.040 | 233.927.175 |
| Cheltuieli totale | 203.329.962 | 215.594.187 | 197.865.439 | 198.619.776 | 185.985.499 | 211.021.777 |
| Profit net | 19.777.788 | 21.274.682 | 22.655.224 | 20.356.844 | 24.512.138 | 21.213.619 |
| Total active | 283.783.149 | 276.681.624 | 235.138.986 | 389.946.808 | 371.680.752 | 388.022.339 |
| Total datorii | 70.330.415 | 82.705.196 | 61.291.261 | 62.086.443 | 63.755.697 | 104.965.719 |
| Capitaluri proprii | 211.951.774 | 192.173.987 | 172.491.898 | 326.145.241 | 305.788.398 | 281.276.259 |
| Casa si conturi banci | 0 | 0 | 0 | 0 | 17.871.811 | 54.573 |
| Nr. angajati | 603 | 599 | 640 | 547 | 630 | 636 |
| Capital subscris | 5.054.850 | 5.054.850 | 5.054.850 | 5.054.850 | 5.054.850 | 5.054.850 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.