Sari la continut

General Membrane S.a.

Descoperă toate informațiile esențiale despre GENERAL MEMBRANE S.A. și Nr. Registrul Comerțului J10/497/1997. Sediul social se află pe Sos. Constantei...

Locație: Buzău, Buzău

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre GENERAL MEMBRANE S.A. și Nr. Registrul Comerțului J10/497/1997. Sediul social se află pe Sos. Constantei, nr. -, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0238718181. Alege GENERAL MEMBRANE S.A., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: General Membrane S.A. este o companie industriala matura, cu o structura financiara robusta, lichiditate excelenta si profitabilitate constanta, obtinand un scor financiar de 85 din 100. Principala oportunitate de optimizare consta in valorificarea mai eficienta a capitalului propriu considerabil prin investitii strategice de expansiune.
General Membrane S.A. este o societate pe actiuni cu sediul in Buzau, activand in domeniul fabricarii produselor din minerale nemetalice (CAEN 2399) - cel mai probabil membrane de hidroizolatie si produse aferente constructiilor. Infiintata in 1997, compania a acumulat in 27 de ani o pozitie financiara solida, confirmata de scorul financiar de 85 din 100.

In exercitiul financiar 2024, General Membrane a inregistrat o cifra de afaceri de 135.875.130 RON, generand un profit net de 15.735.609 RON, ceea ce se traduce intr-o marja de profit neta de 11,58%. Aceasta performanta este remarcabila pentru sectorul industrial al materialelor de constructii, unde marjele sunt frecvent comprimate de costurile cu materii prime si utilitati.

Structura financiara si solvabilitate

Punctul forte central al companiei este soliditatea bilantiera. Capitalurile proprii se ridica la 110.740.800 RON, reprezentand 74,6% din totalul activelor de 148.464.491 RON. Datoriile totale de 36.593.379 RON reflecta o rata de indatorare de numai 24,65% - un nivel conservator si confortabil. Capitalul subscris initial de 21.220.000 RON a crescut prin retinerea profiturilor la peste cinci ori valoarea initiala, semn al unei politici de reinvestire consecvente pe termen lung.

Lichiditate

General Membrane dispune de numerar si conturi bancare de 37.274.629 RON, reprezentand aproximativ 27% din cifra de afaceri anuala. Activele circulante totale de 86.325.777 RON depasesc substantial datoriile totale, asigurand o lichiditate generala de aproximativ 2,36 - cu mult peste pragul de prudenta de 1. Aceasta pozitie ofera companiei flexibilitate operationala si capacitate de reactie in perioade de turbulenta economica sau de contractare a pietei.

Eficienta operationala

Cu 104 angajati, General Membrane genereaza o cifra de afaceri de aproximativ 1.306.000 RON per angajat - un nivel de productivitate ridicat pentru industria prelucratoare autohtona. Cheltuielile totale de 124.492.740 RON reprezinta 88% din veniturile totale de 141.274.848 RON, indicand un control bun al costurilor si o eficienta operationala sustinuta.

Rentabilitate si alocare de capital

ROE-ul de 14,21% reflecta o rentabilitate a capitalului propriu satisfacatoare, insa in contextul unei capitalizari ridicate si al unui levier financiar redus, exista potential de optimizare. O finantare externa mai activa pentru proiecte de expansiune ar putea imbunatati acest indicator fara a compromite stabilitatea financiara.

Concluzie

General Membrane S.A. se prezinta ca o companie matura, sanatoasa financiar, cu o baza de capital robusta si o lichiditate excelenta. Scorul de 85 din 100 reflecta cu acuratete profilul sau: risc financiar scazut, profitabilitate constanta si o structura bilantiera care inspira incredere creditorilor si partenerilor de afaceri.
Puncte forte
  • Capitalizare solida - capitaluri proprii de 110.740.800 RON acopera 74,6% din activele totale, cu o rata de indatorare de numai 24,65%, conferind rezistenta financiara ridicata.
  • Lichiditate excelenta - numerarul de 37.274.629 RON si activele circulante de 86.325.777 RON depasesc de 2,36 ori datoriile totale, asigurand flexibilitate operationala.
  • Profitabilitate sustinuta - marja neta de 11,58% si profit net de 15.735.609 RON sunt performante solide pentru sectorul industrial al materialelor de constructii.
  • Productivitate ridicata per angajat - aproximativ 1.306.000 RON cifra de afaceri per angajat cu un colectiv de 104 persoane, indicand eficienta operationala ridicata.
Factori de risc
  • Expunere la ciclicitatea sectorului constructii - ca furnizor de produse pentru constructii (CAEN 2399), compania este vulnerabila la contractiile pietei imobiliare si la reducerea investitiilor publice in infrastructura.
  • Utilizarea suboptimala a capitalului propriu - ROE de 14,21% este modest raportat la capitalizarea foarte ridicata; levierul financiar redus limiteaza randamentele potentiale in perioade de crestere.
  • Concentrare geografica si de produs - activitatea focalizata pe un singur cod CAEN si baza in Buzau pot limita diversificarea veniturilor in fata socurilor specifice de piata sau regionale.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 24.04.2026

Informatii Companie:

CUI: 9761684
Cod CAEN: 2399
Anul înființării: 1997

Contact:

Adresă: Sos. Constantei
Telefon:

Date financiare:

Scor financiar:
90/100
Bun
Activitate: Fabricarea altor produse din minerale nemetalice, n.c.a.
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 135.875.130 125.019.249 108.420.654 82.561.675 64.717.841 56.031.615
Venituri totale 141.274.848 129.506.703 114.489.501 86.098.665 67.619.184 58.720.840
Cheltuieli totale 124.492.740 112.756.762 101.828.121 79.544.733 57.031.941 53.247.819
Profit net 15.735.609 16.749.941 11.223.044 5.886.224 9.420.451 4.660.216
Total active 148.464.491 130.155.020 100.462.342 83.647.320 74.138.469 62.955.702
Total datorii 36.593.379 33.632.304 20.764.631 17.759.013 13.965.234 12.185.965
Capitaluri proprii 110.740.800 95.005.191 78.255.250 64.428.471 58.542.246 49.121.796
Casa si conturi banci 37.274.629 26.508.413 7.532.524 20.888.537 24.776.121 18.506.663
Nr. angajati 104 91 83 76 60 49
Capital subscris 21.220.000 21.220.000 21.220.000 21.220.000 21.220.000 21.220.000
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Alex Funerar SRL

Produse Minerale Nemetalice

Cojocna

Milanic Voicu S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Boldesti-Scaeni

Șuba Dani Ianis S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Paulesti

Paving Amc Producsion S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Goicea

Marcon Bacel S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Chichis

Agrocat Construct SRL

Produse Minerale Nemetalice

Liesti

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te