Global Design S.R.L.
Locație: Scheia, Suceava
Descriere:
Global Design S.R.L. - companie activă în sectorul fabricarea de mobila pentru birouri si magazine, cu sediul în Scheia, Suceava.
Informații de contact și identificare:
• Adresă: -, nr. 390 A
• CUI: 14374722
• Registrul Comerțului: J33/616/2001
Contactați-ne pentru servicii profesionale în domeniu!
Analiza Financiara:
Rezumat: Global Design S.R.L. inregistreaza in 2025 cea mai buna performanta recenta, cu o cifra de afaceri de 125.136.118 RON (+14%) si un profit net de 6.603.773 RON (+22%), consolidandu-si pozitia de producator de mobila matur si profitabil. Principalele riscuri de monitorizat raman nivelul ridicat al datoriilor si lichiditatea imediata in scadere.
Global Design S.R.L. este un producator de mobila pentru birouri si magazine cu sediul in Scheia, Suceava, activ pe piata romaneasca din 2002. Cu un scor financiar de 80 din 100 si peste doua decenii de activitate, compania se pozitioneaza ca un jucator matur si stabil in sectorul manufacturier (CAEN 3101).
**Performanta financiara 2025**
Cifra de afaceri a crescut de la 109.825.969 RON in 2024 la 125.136.118 RON in 2025, reprezentand o crestere de aproximativ 14% an-la-an. Aceasta dinamica pozitiva reflecta o cerere sustinuta pentru produsele companiei si capacitatea managementului de a valorifica oportunitatile de piata. Profitul net a crescut si mai rapid, de la 5.420.827 RON la 6.603.773 RON (+21,8%), ceea ce indica o eficientizare a costurilor si o mai buna absorbtie a cheltuielilor fixe pe un volum mai mare de vanzari.
Marja de profit net s-a imbunatatit de la 4,94% la 5,28% - un progres modest, dar consistent, intr-un sector cu marje traditionale reduse. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) a avansat de la 23,24% la 26,37%, un nivel solid care semnaleaza ca fiecare leu investit de actionari genereaza randamente din ce in ce mai bune.
**Structura bilantiera**
Activele totale au scazut usor de la 65.067.593 RON la 63.451.628 RON, in principal din cauza reducerii activelor imobilizate (de la 32.768.894 RON la 30.552.353 RON), probabil prin amortizare normala. Activele circulante au ramas relativ stabile, cu o crestere minora la 32.157.065 RON.
Un element care merita atentie este scaderea semnificativa a numerarului si conturilor bancare, de la 3.532.275 RON la 907.746 RON. Aceasta reducere de aproape 2,6 milioane RON poate indica investitii in activitate, rambursari de datorii sau presiuni temporare de lichiditate.
Pe partea de pasiv, datoriile totale au scazut de la 41.746.614 RON la 38.407.283 RON, iar rata de indatorare s-a redus de la 64,16% la 60,53% - un semn pozitiv al dezindatorarii progresive. Capitalurile proprii au crescut la 25.044.345 RON, consolidand pozitia financiara a companiei.
**Eficienta operationala**
Numarul de angajati a scazut de la 91 la 83, insa cifra de afaceri per angajat a crescut substantial de la aproximativ 1.207.977 RON la circa 1.507.664 RON. Aceasta evolutie sugereaza o crestere reala a productivitatii, posibil prin automatizare sau reorganizare interna.
**Concluzie**
Global Design S.R.L. traverseaza o perioada de crestere sanatoasa, cu venituri si profituri in expansiune, datorii in scadere si rentabilitate in imbunatatire. Principalele puncte de vigilenta raman nivelul ridicat al indatorarii (60,53%) si lichiditatea imediata redusa, care necesita monitorizare atenta pentru a evita presiuni de cash-flow in perioadele de sezonalitate sau la scadenta obligatiilor financiare.
**Performanta financiara 2025**
Cifra de afaceri a crescut de la 109.825.969 RON in 2024 la 125.136.118 RON in 2025, reprezentand o crestere de aproximativ 14% an-la-an. Aceasta dinamica pozitiva reflecta o cerere sustinuta pentru produsele companiei si capacitatea managementului de a valorifica oportunitatile de piata. Profitul net a crescut si mai rapid, de la 5.420.827 RON la 6.603.773 RON (+21,8%), ceea ce indica o eficientizare a costurilor si o mai buna absorbtie a cheltuielilor fixe pe un volum mai mare de vanzari.
Marja de profit net s-a imbunatatit de la 4,94% la 5,28% - un progres modest, dar consistent, intr-un sector cu marje traditionale reduse. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) a avansat de la 23,24% la 26,37%, un nivel solid care semnaleaza ca fiecare leu investit de actionari genereaza randamente din ce in ce mai bune.
**Structura bilantiera**
Activele totale au scazut usor de la 65.067.593 RON la 63.451.628 RON, in principal din cauza reducerii activelor imobilizate (de la 32.768.894 RON la 30.552.353 RON), probabil prin amortizare normala. Activele circulante au ramas relativ stabile, cu o crestere minora la 32.157.065 RON.
Un element care merita atentie este scaderea semnificativa a numerarului si conturilor bancare, de la 3.532.275 RON la 907.746 RON. Aceasta reducere de aproape 2,6 milioane RON poate indica investitii in activitate, rambursari de datorii sau presiuni temporare de lichiditate.
Pe partea de pasiv, datoriile totale au scazut de la 41.746.614 RON la 38.407.283 RON, iar rata de indatorare s-a redus de la 64,16% la 60,53% - un semn pozitiv al dezindatorarii progresive. Capitalurile proprii au crescut la 25.044.345 RON, consolidand pozitia financiara a companiei.
**Eficienta operationala**
Numarul de angajati a scazut de la 91 la 83, insa cifra de afaceri per angajat a crescut substantial de la aproximativ 1.207.977 RON la circa 1.507.664 RON. Aceasta evolutie sugereaza o crestere reala a productivitatii, posibil prin automatizare sau reorganizare interna.
**Concluzie**
Global Design S.R.L. traverseaza o perioada de crestere sanatoasa, cu venituri si profituri in expansiune, datorii in scadere si rentabilitate in imbunatatire. Principalele puncte de vigilenta raman nivelul ridicat al indatorarii (60,53%) si lichiditatea imediata redusa, care necesita monitorizare atenta pentru a evita presiuni de cash-flow in perioadele de sezonalitate sau la scadenta obligatiilor financiare.
Puncte forte
- Crestere robusta a cifrei de afaceri de ~14% si a profitului net de ~22% in 2025 fata de 2024, demonstrand o traiectorie ascendenta solida si o gestionare eficienta a costurilor.
- ROE de 26,37% si dezindatorare progresiva (rata indatorarii redusa de la 64,16% la 60,53%), reflectand randamente bune pentru actionari si o structura financiara in imbunatatire.
- Productivitate per angajat in crestere semnificativa (de la ~1.207.977 RON la ~1.507.664 RON), indicand eficientizare operationala reala in ciuda reducerii numarului de salariati.
- Experienta de peste 23 de ani pe piata (infiintata in 2002) si scor financiar de 80/100, care confera stabilitate, reputatie si rezilienta in fata fluctuatiilor economice.
Factori de risc
- Rata de indatorare ridicata (60,53%), desi in scadere, mentine compania expusa la riscuri de refinantare si la cresterea costurilor cu dobanzile intr-un mediu monetar restrictiv.
- Scaderea dramatica a numerarului disponibil de la 3.532.275 RON la 907.746 RON ridica semne de intrebare privind lichiditatea imediata si capacitatea de a face fata obligatiilor pe termen scurt sau socurilor neprevazute.
- Marja de profit neta de doar 5,28% lasa spatiu redus de manevra in fata cresterii costurilor cu materiile prime, energia sau forta de munca, riscuri specifice sectorului manufacturier.
Informatii Companie:
CUI: 14374722
Cod CAEN: 3101
Anul înființării: 2002
Contact:
Adresă: -, nr. 390 A
Telefon:
Fax: 0230551760
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea de mobila pentru birouri si magazine
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 125.136.118 | 109.825.969 | 91.353.797 | 77.507.308 | 61.003.297 | 34.839.458 | 31.877.685 |
| Venituri totale | 128.225.256 | 113.879.363 | 94.940.166 | 80.630.672 | 62.277.606 | 35.861.810 | 32.972.818 |
| Cheltuieli totale | 120.894.172 | 108.076.333 | 87.763.614 | 73.459.685 | 55.215.221 | 33.421.338 | 30.789.065 |
| Profit net | 6.603.773 | 5.420.827 | 6.523.129 | 6.340.714 | 6.847.308 | 2.157.186 | 1.999.915 |
| Total active | 63.451.628 | 65.067.593 | 52.545.335 | 42.702.606 | 40.627.970 | 22.777.392 | 20.851.296 |
| Total datorii | 38.407.283 | 41.746.614 | 30.502.230 | 25.620.241 | 26.325.872 | 13.716.328 | 12.694.126 |
| Capitaluri proprii | 25.044.345 | 23.320.979 | 22.043.105 | 16.831.792 | 13.305.431 | 7.312.911 | 5.745.479 |
| Casa si conturi banci | 907.746 | 3.532.275 | 1.164.307 | 1.499.639 | 211.524 | 208.137 | 115.719 |
| Nr. angajati | 83 | 91 | 137 | 188 | 198 | 152 | 225 |
| Capital subscris | 1.600.200 | 1.600.200 | 1.600.200 | 1.600.200 | 1.600.200 | 1.600.200 | 1.600.200 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.