Golde Oradea S.R.L.
Descoperă toate informațiile esențiale despre GOLDE ORADEA S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J05/2540/2007. Sediul social se află pe Str. OGORULUI, n...
Locație: Oradea, Bihor
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre GOLDE ORADEA S.R.L. și Nr. Registrul Comerțului J05/2540/2007. Sediul social se află pe Str. OGORULUI, nr. 214, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0721855119. Alege GOLDE ORADEA S.R.L., o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Golde Oradea S.R.L. este o companie solida din industria auto, cu o cifra de afaceri de 332.149 RON mii si un profit net de 13.845 RON mii in 2024, demonstrand o pozitie financiara sanatoasa sustinuta de o rata a indatorarii moderata si o rentabilitate a capitalurilor proprii de aproape 19%.
Golde Oradea S.R.L., infiintata in 2007 in Oradea, judetul Bihor, activeaza in sectorul fabricarii de piese si accesorii pentru autovehicule (CAEN 2932), un domeniu strategic pentru economia romaneasca, data fiind prezenta puternica a industriei auto in vestul tarii.
In anul fiscal 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 332.148.890 RON, ceea ce o plaseaza in categoria intreprinderilor mari din sectorul sau. Veniturile totale de 338.282.313 RON includ si venituri din alte surse in valoare de aproximativ 6.133.000 RON, ceea ce indica o diversificare moderata a surselor de venit dincolo de activitatea principala.
Profitabilitatea companiei este pozitiva, cu un profit net de 13.844.989 RON, corespunzand unei marje nete de profit de 4,17%. Desi aceasta marja poate parea modesta, ea este tipica pentru industria producatoare de componente auto, unde volumele mari si presiunea asupra preturilor din partea constructorilor auto limiteaza marjele. Cheltuielile totale de 320.729.324 RON reflecta o gestionare disciplinata a costurilor, diferenta dintre venituri si cheltuieli fiind confortabila.
Din perspectiva bilantiera, activele totale de 277.242.573 RON sunt distribuite echilibrat intre active imobilizate (65.407.405 RON - 23,6%) si active circulante (138.978.978 RON - 50,1%). Numerarul disponibil de 14.929.194 RON ofera un tampon de lichiditate rezonabil, reprezentand aproximativ 4,7% din cheltuielile anuale. Diferenta de circa 72.856.000 RON dintre activele totale si suma activelor imobilizate, circulante si numerarului sugereaza existenta unor cheltuieli inregistrate in avans sau alte categorii de active.
Structura de finantare este sanatoasa: datoriile totale de 91.549.094 RON genereaza o rata a indatorarii de 33,02%, semnificativ sub pragul critic de 60-70%. Capitalurile proprii de 72.948.412 RON, raportate la capitalul subscris de doar 5.335.620 RON, arata ca firma si-a reinvestit sistematic profiturile de-a lungul celor 17 ani de activitate.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 18,98% este un indicator excelent, semnificativ peste media sectorului industrial romanesc. Acest nivel de ROE arata ca actionarii obtin o remunerare atractiva a capitalului investit.
Cu 417 angajati, productivitatea medie per salariat se situeaza la aproximativ 796.500 RON cifra de afaceri, un nivel competitiv pentru industria componentelor auto. Scorul financiar de 75 din 100 confirma pozitia solida a companiei, cu spatiu de imbunatatire in ceea ce priveste marjele de profitabilitate.
In ansamblu, Golde Oradea S.R.L. demonstreaza un profil financiar echilibrat - o companie matura, cu crestere sustinuta si riscuri controlate, bine pozitionata in ecosistemul auto din vestul Romaniei.
In anul fiscal 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 332.148.890 RON, ceea ce o plaseaza in categoria intreprinderilor mari din sectorul sau. Veniturile totale de 338.282.313 RON includ si venituri din alte surse in valoare de aproximativ 6.133.000 RON, ceea ce indica o diversificare moderata a surselor de venit dincolo de activitatea principala.
Profitabilitatea companiei este pozitiva, cu un profit net de 13.844.989 RON, corespunzand unei marje nete de profit de 4,17%. Desi aceasta marja poate parea modesta, ea este tipica pentru industria producatoare de componente auto, unde volumele mari si presiunea asupra preturilor din partea constructorilor auto limiteaza marjele. Cheltuielile totale de 320.729.324 RON reflecta o gestionare disciplinata a costurilor, diferenta dintre venituri si cheltuieli fiind confortabila.
Din perspectiva bilantiera, activele totale de 277.242.573 RON sunt distribuite echilibrat intre active imobilizate (65.407.405 RON - 23,6%) si active circulante (138.978.978 RON - 50,1%). Numerarul disponibil de 14.929.194 RON ofera un tampon de lichiditate rezonabil, reprezentand aproximativ 4,7% din cheltuielile anuale. Diferenta de circa 72.856.000 RON dintre activele totale si suma activelor imobilizate, circulante si numerarului sugereaza existenta unor cheltuieli inregistrate in avans sau alte categorii de active.
Structura de finantare este sanatoasa: datoriile totale de 91.549.094 RON genereaza o rata a indatorarii de 33,02%, semnificativ sub pragul critic de 60-70%. Capitalurile proprii de 72.948.412 RON, raportate la capitalul subscris de doar 5.335.620 RON, arata ca firma si-a reinvestit sistematic profiturile de-a lungul celor 17 ani de activitate.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 18,98% este un indicator excelent, semnificativ peste media sectorului industrial romanesc. Acest nivel de ROE arata ca actionarii obtin o remunerare atractiva a capitalului investit.
Cu 417 angajati, productivitatea medie per salariat se situeaza la aproximativ 796.500 RON cifra de afaceri, un nivel competitiv pentru industria componentelor auto. Scorul financiar de 75 din 100 confirma pozitia solida a companiei, cu spatiu de imbunatatire in ceea ce priveste marjele de profitabilitate.
In ansamblu, Golde Oradea S.R.L. demonstreaza un profil financiar echilibrat - o companie matura, cu crestere sustinuta si riscuri controlate, bine pozitionata in ecosistemul auto din vestul Romaniei.
Puncte forte
- Rentabilitate solida a capitalurilor proprii (ROE de 18,98%), semnificativ peste media industriala, ceea ce indica o utilizare eficienta a resurselor actionarilor.
- Rata de indatorare scazuta (33,02%) care ofera flexibilitate financiara si capacitate de a accesa finantare suplimentara pentru investitii.
- Forta de munca consistenta de 417 angajati si productivitate ridicata per salariat (circa 796.500 RON/angajat), reflectand eficienta operationala.
- Pozitionare strategica in clustrul auto din vestul Romaniei, cu acces la infrastructura de transport si forta de munca calificata.
Factori de risc
- Marja neta de profit de doar 4,17% lasa un spatiu limitat de manevra in cazul cresterii costurilor cu materii prime sau energie, riscuri frecvente in industria auto.
- Dependenta de sectorul automotive, care este ciclic si supus perturbatiilor din lantul de aprovizionare - o incetinire a productiei auto europene ar putea afecta direct comenzile.
- Numerarul disponibil (14.929.194 RON) acopera sub 17 zile de cheltuieli operationale, ceea ce poate crea presiuni de lichiditate pe termen scurt in perioadele de varf.
Informatii Companie:
CUI: 21615491
Cod CAEN: 2932
Anul înființării: 2007
Contact:
Adresă: Str. Ogorului, Nr. 214
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea altor piese si accesorii pentru autovehicule
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 332.148.890 | 270.650.139 | 169.095.891 | 159.421.551 | 132.894.471 | 121.040.136 |
| Venituri totale | 338.282.313 | 270.035.720 | 162.301.010 | 156.190.121 | 137.228.286 | 125.183.796 |
| Cheltuieli totale | 320.729.324 | 250.061.843 | 156.183.195 | 144.545.913 | 125.379.200 | 126.069.345 |
| Profit net | 13.844.989 | 16.514.605 | 4.704.584 | 7.821.167 | 9.499.698 | -885.549 |
| Total active | 277.242.573 | 189.770.755 | 179.343.060 | 149.854.880 | 138.424.052 | 99.812.006 |
| Total datorii | 91.549.094 | 55.626.547 | 74.185.597 | 58.042.622 | 55.423.863 | 38.012.089 |
| Capitaluri proprii | 72.948.412 | 59.103.423 | 42.588.818 | 65.828.569 | 60.612.854 | 51.113.156 |
| Casa si conturi banci | 14.929.194 | 6.666.599 | 27.901.378 | 12.026.549 | 9.667.453 | 6.098.616 |
| Nr. angajati | 417 | 333 | 275 | 248 | 289 | 296 |
| Capital subscris | 5.335.620 | 5.335.620 | 5.335.620 | 5.335.620 | 5.335.620 | 5.335.620 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.