Gradinariu Import Export SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre GRADINARIU IMPORT EXPORT SRL și Nr. Registrul Comerțului J40/841/1994. Sediul social se află pe Str. CHI...
Locație: Sector 3, Bucuresti
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre GRADINARIU IMPORT EXPORT SRL și Nr. Registrul Comerțului J40/841/1994. Sediul social se află pe Str. CHICIUREI, nr. 47, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0213441489 sau la fax 0213441492. Alege GRADINARIU IMPORT EXPORT SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Gradinariu Import Export SRL afiseaza in 2024 o pozitie financiara buna, cu venituri mari, profitabilitate solida si un nivel echilibrat al indatorarii. Compania pare bine capitalizata si eficienta operational, avand premise favorabile de stabilitate financiara.
Gradinariu Import Export SRL opereaza in domeniul comertului cu alte autovehicule si prezinta, pentru anul 2024, un profil financiar solid, sustinut de o activitate de volum mare si de o profitabilitate buna. Compania a realizat o cifra de afaceri de 244.278.316 RON si venituri totale de 252.775.090 RON, in timp ce cheltuielile totale s-au situat la 226.431.842 RON. Diferenta dintre venituri si cheltuieli s-a reflectat intr-un profit net de 22.909.580 RON, ceea ce confirma o capacitate buna de a transforma activitatea comerciala in rezultat final.
Marja de profit de 9,38% este un indicator favorabil pentru o companie activa in comert, unde volumele sunt de regula mari, iar presiunea pe costuri poate fi relevanta. Acest nivel sugereaza un control eficient al cheltuielilor si o structura operationala care permite retinerea unei parti consistente din venituri sub forma de profit. In acelasi timp, rentabilitatea capitalurilor proprii, exprimata prin ROE de 16,85%, arata ca firma utilizeaza eficient resursele actionarilor si genereaza un randament atractiv raportat la capitalurile proprii.
Din perspectiva pozitiei patrimoniale, compania are active totale de 240.571.302 RON, dintre care 214.633.006 RON sunt active circulante si 25.887.666 RON active imobilizate. Ponderea ridicata a activelor circulante este fireasca pentru profilul de activitate si indica o structura orientata spre stocuri, creante si lichiditati necesare sustinerii operatiunilor curente. Nivelul numerarului si al conturilor, de 25.667.195 RON, ofera un tampon de lichiditate util pentru activitatea de zi cu zi.
Gradul de indatorare este moderat. Datoriile totale sunt de 104.598.152 RON, in timp ce capitalurile proprii ajung la 135.973.150 RON, ceea ce conduce la o rata a indatorarii de 43,48%. Acest raport indica un echilibru rezonabil intre finantarea prin datorii si cea prin capital propriu, fara a semnala o dependenta excesiva de resurse externe. Totodata, baza de capital este consistenta comparativ cu nivelul capitalului subscris, de 280.200 RON, ceea ce arata acumularea de valoare in timp.
Cu 62 de angajati, compania sustine un volum semnificativ de activitate, ceea ce sugereaza o productivitate buna raportata la dimensiunea echipei. Per ansamblu, datele din 2024 contureaza o societate matura, profitabila si bine capitalizata, cu un echilibru sanatos intre crestere, eficienta si stabilitate financiara.
Marja de profit de 9,38% este un indicator favorabil pentru o companie activa in comert, unde volumele sunt de regula mari, iar presiunea pe costuri poate fi relevanta. Acest nivel sugereaza un control eficient al cheltuielilor si o structura operationala care permite retinerea unei parti consistente din venituri sub forma de profit. In acelasi timp, rentabilitatea capitalurilor proprii, exprimata prin ROE de 16,85%, arata ca firma utilizeaza eficient resursele actionarilor si genereaza un randament atractiv raportat la capitalurile proprii.
Din perspectiva pozitiei patrimoniale, compania are active totale de 240.571.302 RON, dintre care 214.633.006 RON sunt active circulante si 25.887.666 RON active imobilizate. Ponderea ridicata a activelor circulante este fireasca pentru profilul de activitate si indica o structura orientata spre stocuri, creante si lichiditati necesare sustinerii operatiunilor curente. Nivelul numerarului si al conturilor, de 25.667.195 RON, ofera un tampon de lichiditate util pentru activitatea de zi cu zi.
Gradul de indatorare este moderat. Datoriile totale sunt de 104.598.152 RON, in timp ce capitalurile proprii ajung la 135.973.150 RON, ceea ce conduce la o rata a indatorarii de 43,48%. Acest raport indica un echilibru rezonabil intre finantarea prin datorii si cea prin capital propriu, fara a semnala o dependenta excesiva de resurse externe. Totodata, baza de capital este consistenta comparativ cu nivelul capitalului subscris, de 280.200 RON, ceea ce arata acumularea de valoare in timp.
Cu 62 de angajati, compania sustine un volum semnificativ de activitate, ceea ce sugereaza o productivitate buna raportata la dimensiunea echipei. Per ansamblu, datele din 2024 contureaza o societate matura, profitabila si bine capitalizata, cu un echilibru sanatos intre crestere, eficienta si stabilitate financiara.
Puncte forte
- Profit net de 22.909.580 RON si marja de profit de 9,38%, ceea ce indica o capacitate buna de monetizare a activitatii comerciale.
- Capitaluri proprii de 135.973.150 RON, peste nivelul datoriilor totale, ceea ce sustine o pozitie financiara echilibrata.
- ROE de 16,85%, semn ca firma utilizeaza eficient capitalul propriu pentru generarea de randament.
- Nivel de lichiditate confortabil, cu numerar si conturi de 25.667.195 RON, util pentru sustinerea operatiunilor curente.
Factori de risc
- Activele sunt concentrate preponderent in zona circulanta, ceea ce poate expune compania la presiuni legate de rotatia stocurilor si incasarea creantelor.
- Datoriile totale de 104.598.152 RON raman semnificative in valoare absoluta, chiar daca gradul de indatorare este moderat.
- Activitatea este dependenta de dinamica sectorului auto comercial, unde volumele pot varia in functie de conditiile economice si de investitiile clientilor.
Informatii Companie:
CUI: 5348490
Cod CAEN: 4519
Anul înființării: 1994
Contact:
Adresă: Str. Chiciurei, Nr. 47
Telefon:
Fax: 0213441492
Date financiare:
Scor financiar:
Mediu
Activitate:
Comert cu alte autovehicule
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 244.278.316 | 824.633.310 | 173.178.489 | 123.390.975 | 258.112.552 | 210.495.882 |
| Venituri totale | 252.775.090 | 825.490.526 | 174.361.784 | 126.995.525 | 259.212.230 | 211.891.170 |
| Cheltuieli totale | 226.431.842 | 715.916.505 | 163.783.332 | 118.688.778 | 237.329.169 | 192.342.977 |
| Profit net | 22.909.580 | 94.785.751 | 9.268.074 | 7.293.745 | 19.103.078 | 16.945.859 |
| Total active | 240.571.302 | 372.581.087 | 167.560.867 | 111.449.555 | 111.804.305 | 107.595.985 |
| Total datorii | 104.598.152 | 224.994.359 | 104.429.794 | 53.689.977 | 56.429.427 | 68.166.290 |
| Capitaluri proprii | 135.973.150 | 147.586.728 | 63.131.073 | 57.759.578 | 55.374.878 | 39.429.695 |
| Casa si conturi banci | 25.667.195 | 222.609.889 | 22.423.600 | 15.128.823 | 9.892.608 | 14.088.083 |
| Nr. angajati | 62 | 62 | 56 | 55 | 49 | 49 |
| Capital subscris | 280.200 | 280.200 | 280.200 | 280.200 | 280.200 | 280.200 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.