Grupo Antolin Sibiu SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre GRUPO ANTOLIN SIBIU SRL și Nr. Registrul Comerțului J32/486/2008. Sediul social se află pe Str. EUROPA U...
Locație: Sibiu, Sibiu
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre GRUPO ANTOLIN SIBIU SRL și Nr. Registrul Comerțului J32/486/2008. Sediul social se află pe Str. EUROPA UNITA, nr. 7, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0269503600. Alege GRUPO ANTOLIN SIBIU SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Compania opereaza la scara mare, dar inregistreaza dezechilibre financiare importante in 2024, in special pe profitabilitate si structura de finantare. Fara imbunatatirea marjelor si recapitalizare, riscul financiar ramane ridicat.
Grupo Antolin Sibiu SRL, activand in fabricarea de echipamente electrice de iluminat (CAEN 2740), prezinta in 2024 un profil de companie mare ca volum, dar cu dezechilibre financiare majore. Cifra de afaceri este de 643.524.286 lei, iar veniturile totale de 653.295.993 lei, ceea ce confirma un nivel ridicat al activitatii comerciale. Totusi, cheltuielile totale ajung la 744.180.586 lei, peste venituri cu aproximativ 90.884.593 lei, fapt care explica pierderea neta de 95.914.834 lei si marja de profit negativa de -14,90%.
Structura patrimoniala arata active totale de 799.763.625 lei, din care active imobilizate de 237.885.094 lei si active circulante de 560.112.313 lei. Ponderea activelor circulante este ridicata, ceea ce poate sustine ciclul operational, insa lichiditatea imediata este slaba: numerarul si conturile sunt de doar 6.428.103 lei, adica sub 1% din datoriile totale. Acest nivel limiteaza capacitatea de absorbtie a socurilor pe termen scurt.
Pe partea de finantare, datoriile totale sunt de 786.076.333 lei, iar capitalurile proprii de numai 7.599.083 lei, ceea ce indica o dependenta aproape completa de finantare externa. Rata indatorarii de 98,29% confirma presiunea semnificativa a datoriilor asupra bilantului. In acelasi sens, raportul datorii/capitaluri proprii este extrem de ridicat (de peste 100 ori), iar ROE de -1.262,19% reflecta o eroziune severa a capitalului propriu in contextul pierderii raportate.
Compania are 721 angajati, ceea ce sugereaza o capacitate operationala importanta. Productivitatea comerciala raportata la cifra de afaceri este de aproximativ 892.544 lei per angajat, nivel relevant pentru dimensiunea afacerii. Cu toate acestea, pierderea neta per angajat este de aproximativ 133.030 lei, semnal ca volumul activitatii nu se transforma in profitabilitate.
Scorul financiar de 35/100 este coerent cu tabloul general: compania are masa critica de venituri si active, dar performanta este afectata de cheltuieli ridicate, profitabilitate negativa si capitalizare foarte redusa. Prioritatea financiara rezulta clar din datele furnizate: redresarea profitabilitatii si consolidarea bazei de capital pentru reducerea riscului de solvabilitate.
Structura patrimoniala arata active totale de 799.763.625 lei, din care active imobilizate de 237.885.094 lei si active circulante de 560.112.313 lei. Ponderea activelor circulante este ridicata, ceea ce poate sustine ciclul operational, insa lichiditatea imediata este slaba: numerarul si conturile sunt de doar 6.428.103 lei, adica sub 1% din datoriile totale. Acest nivel limiteaza capacitatea de absorbtie a socurilor pe termen scurt.
Pe partea de finantare, datoriile totale sunt de 786.076.333 lei, iar capitalurile proprii de numai 7.599.083 lei, ceea ce indica o dependenta aproape completa de finantare externa. Rata indatorarii de 98,29% confirma presiunea semnificativa a datoriilor asupra bilantului. In acelasi sens, raportul datorii/capitaluri proprii este extrem de ridicat (de peste 100 ori), iar ROE de -1.262,19% reflecta o eroziune severa a capitalului propriu in contextul pierderii raportate.
Compania are 721 angajati, ceea ce sugereaza o capacitate operationala importanta. Productivitatea comerciala raportata la cifra de afaceri este de aproximativ 892.544 lei per angajat, nivel relevant pentru dimensiunea afacerii. Cu toate acestea, pierderea neta per angajat este de aproximativ 133.030 lei, semnal ca volumul activitatii nu se transforma in profitabilitate.
Scorul financiar de 35/100 este coerent cu tabloul general: compania are masa critica de venituri si active, dar performanta este afectata de cheltuieli ridicate, profitabilitate negativa si capitalizare foarte redusa. Prioritatea financiara rezulta clar din datele furnizate: redresarea profitabilitatii si consolidarea bazei de capital pentru reducerea riscului de solvabilitate.
Puncte forte
- Volum ridicat al activitatii, cu cifra de afaceri de 643.524.286 lei si venituri totale de 653.295.993 lei.
- Baza semnificativa de active (799.763.625 lei), cu pondere mare a activelor circulante (560.112.313 lei), utila pentru sustinerea operatiunilor curente.
- Capacitate operationala relevanta, sustinuta de 721 angajati si venituri comerciale de aproximativ 892.544 lei per angajat.
Factori de risc
- Profitabilitate negativa severa: pierdere neta de 95.914.834 lei si marja de profit de -14,90%.
- Grad foarte ridicat de indatorare: datorii de 786.076.333 lei, rata indatorarii de 98,29% si capitaluri proprii de doar 7.599.083 lei.
- Lichiditate imediata redusa, cu numerar de 6.428.103 lei raportat la un nivel foarte mare al datoriilor.
Informatii Companie:
CUI: 22946116
Cod CAEN: 2740
Anul înființării: 2007
Contact:
Adresă: Str. Europa Unita, Nr. 7
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Mediu
Activitate:
Fabricarea de echipamente electrice de iluminat
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 643.524.286 | 523.502.217 | 504.902.415 | 462.653.638 | 500.273.283 | 125.320.796 |
| Venituri totale | 653.295.993 | 535.269.528 | 517.665.064 | 476.504.553 | 531.710.169 | 128.562.772 |
| Cheltuieli totale | 744.180.586 | 635.213.810 | 582.450.735 | 523.272.602 | 556.000.491 | 147.700.257 |
| Profit net | -95.914.834 | -99.944.282 | -64.785.671 | -48.362.940 | -26.612.164 | -19.137.485 |
| Total active | 799.763.625 | 636.547.533 | 611.812.538 | 522.530.505 | 557.160.910 | 79.746.647 |
| Total datorii | 786.076.333 | 657.280.219 | 531.138.141 | 376.105.760 | 421.532.204 | 72.925.953 |
| Capitaluri proprii | 7.599.083 | -28.318.283 | 71.625.999 | 136.411.670 | 125.392.021 | -4.498.221 |
| Casa si conturi banci | 6.428.103 | 8.697.959 | 7.270.889 | 7.393.093 | 35.500.489 | 16.060.991 |
| Nr. angajati | 721 | 761 | 780 | 905 | 1060 | 1088 |
| Capital subscris | 33.767.500 | 33.270.000 | 33.270.000 | 33.270.000 | 32.775.100 | 26.605.400 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.