Gvs Microfiltrazione SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre GVS MICROFILTRAZIONE SRL și Nr. Registrul Comerțului J29/3089/2007. Sediul social se află pe CIORANII DE...
Locație: Ciorani, Prahova
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre GVS MICROFILTRAZIONE SRL și Nr. Registrul Comerțului J29/3089/2007. Sediul social se află pe CIORANII DE SUS, nr. 1E, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0727605831. Alege GVS MICROFILTRAZIONE SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Gvs Microfiltrazione SRL este o companie cu performante financiare de top, cu profit net de 44 milioane RON, marja de 23% si ROE de 49%, demonstrand un model de afaceri extrem de eficient si o pozitie financiara solida dupa aproape doua decenii de activitate.
Gvs Microfiltrazione SRL este o companie cu sediul in Ciorani, judetul Prahova, activand in domeniul testarilor si analizelor tehnice (CAEN 7120) de aproape doua decenii - din 2007. Cu un scor financiar de 90 din 100, compania se pozitioneaza in elita mediului de afaceri romanesc, confirmata de indicatorii financiari remarcabili inregistrati in exercitiul 2024.
Din perspectiva profitabilitatii, compania a generat o cifra de afaceri de 190.696.784 RON si venituri totale de 197.609.883 RON, transformand eficient incasarile in profit net de 44.036.561 RON. Marja de profit net de 23,09% este exceptionally de ridicata pentru sectorul serviciilor tehnice, indicand un control riguros al costurilor si o putere de negociere solida cu clientii. Cheltuielile totale de 146.575.214 RON reprezinta circa 74% din veniturile totale, lasand un excedent substantial la dispozitia actionarilor si pentru reinvestire.
Structura bilantiera reflecta un model de afaceri orientat spre active circulante: activele imobilizate de 24.609.173 RON reprezinta doar 19,2% din totalul activelor de 127.937.360 RON, in timp ce activele circulante de 103.235.309 RON domina bilantul. Numerarul si conturile bancare de 15.259.146 RON asigura o lichiditate imediata confortabila. Raportul dintre activele circulante si datoriile totale (103,2M fata de 37,1M) genereaza un indicator de lichiditate generala de aproximativ 2,78, semnificativ peste pragul de siguranta de 1.
Gradul de indatorare de 28,99% este unul conservator - capitalurile proprii de 89.597.460 RON acopera de aproape 2,5 ori datoriile totale de 37.083.826 RON. Aceasta structura financiara echilibrata ofera companiei rezistenta in fata socurilor economice si capacitate de creditare pentru eventuale expansiuni viitoare.
Randamentul capitalurilor proprii (ROE) de 49,15% este remarcabil - pentru fiecare 100 de lei investiti de actionari, compania genereaza aproape 50 de lei profit net anual. Aceasta performanta plaseaza Gvs Microfiltrazione SRL printre companiile cu cea mai eficienta alocare a capitalului din Romania.
Cu 502 angajati, compania realizeaza o cifra de afaceri de aproximativ 380.000 RON pe angajat si un profit net de circa 87.700 RON pe angajat - indicatori de productivitate ridicati pentru sectorul serviciilor. Capitalul social subscris de doar 1.300 RON contrasteza puternic cu capitalurile proprii acumulate de 89,6 milioane RON, demonstrand capacitatea companiei de a genera si retine valoare pe termen lung prin activitate operationala.
Din perspectiva profitabilitatii, compania a generat o cifra de afaceri de 190.696.784 RON si venituri totale de 197.609.883 RON, transformand eficient incasarile in profit net de 44.036.561 RON. Marja de profit net de 23,09% este exceptionally de ridicata pentru sectorul serviciilor tehnice, indicand un control riguros al costurilor si o putere de negociere solida cu clientii. Cheltuielile totale de 146.575.214 RON reprezinta circa 74% din veniturile totale, lasand un excedent substantial la dispozitia actionarilor si pentru reinvestire.
Structura bilantiera reflecta un model de afaceri orientat spre active circulante: activele imobilizate de 24.609.173 RON reprezinta doar 19,2% din totalul activelor de 127.937.360 RON, in timp ce activele circulante de 103.235.309 RON domina bilantul. Numerarul si conturile bancare de 15.259.146 RON asigura o lichiditate imediata confortabila. Raportul dintre activele circulante si datoriile totale (103,2M fata de 37,1M) genereaza un indicator de lichiditate generala de aproximativ 2,78, semnificativ peste pragul de siguranta de 1.
Gradul de indatorare de 28,99% este unul conservator - capitalurile proprii de 89.597.460 RON acopera de aproape 2,5 ori datoriile totale de 37.083.826 RON. Aceasta structura financiara echilibrata ofera companiei rezistenta in fata socurilor economice si capacitate de creditare pentru eventuale expansiuni viitoare.
Randamentul capitalurilor proprii (ROE) de 49,15% este remarcabil - pentru fiecare 100 de lei investiti de actionari, compania genereaza aproape 50 de lei profit net anual. Aceasta performanta plaseaza Gvs Microfiltrazione SRL printre companiile cu cea mai eficienta alocare a capitalului din Romania.
Cu 502 angajati, compania realizeaza o cifra de afaceri de aproximativ 380.000 RON pe angajat si un profit net de circa 87.700 RON pe angajat - indicatori de productivitate ridicati pentru sectorul serviciilor. Capitalul social subscris de doar 1.300 RON contrasteza puternic cu capitalurile proprii acumulate de 89,6 milioane RON, demonstrand capacitatea companiei de a genera si retine valoare pe termen lung prin activitate operationala.
Puncte forte
- Profitabilitate exceptionala - marja neta de 23,09% si ROE de 49,15% depasesc semnificativ mediile sectoriale, indicand eficienta operationala si putere de piata ridicata.
- Soliditate financiara robusta - rata de indatorare de doar 28,99% si capitaluri proprii de 89,6 milioane RON ofera stabilitate pe termen lung si capacitate de absorbtie a riscurilor.
- Lichiditate excelenta - activele circulante de 103,2 milioane RON acopera de aproape 3 ori datoriile totale, eliminand riscul de insolventa pe termen scurt.
- Experienta si maturitate operationala - cei aproape 20 de ani de activitate (din 2007) si cei 502 angajati indica o organizatie stabila, cu procese consolidate si clientela fidela.
Factori de risc
- Concentrare geografica si sectorula de nisa - activitatea in domeniul testarilor tehnice dintr-o locatie unica (Ciorani, Prahova) poate crea vulnerabilitate la perturbari locale sau la schimbari de reglementare in sectorul specific.
- Dependenta de forta de munca calificata - cu 502 angajati intr-un domeniu tehnic specializat, compania este expusa riscului de rotatie a personalului si de crestere a costurilor salariale intr-o piata a muncii competitiva.
- Capital subscris simbolic - capitalul social de 1.300 RON, desi legal, poate reprezenta un semnal de prudenta pentru unii parteneri sau creditori institutionali care evalueaza angajamentul formal al actionarilor.
Informatii Companie:
CUI: 22448545
Cod CAEN: 7120
Anul înființării: 2007
Contact:
Adresă: Cioranii de Sus, Nr. 1e
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Activitati de testari si analize tehnice
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 164.862.309 | 190.696.784 | 159.234.120 | 141.395.574 | 262.096.897 | 191.151.786 | 138.213.046 |
| Venituri totale | 174.736.335 | 197.609.883 | 171.138.756 | 161.420.793 | 267.789.880 | 185.850.503 | 140.300.107 |
| Cheltuieli totale | 125.816.597 | 146.575.214 | 133.254.337 | 130.767.619 | 197.456.159 | 151.367.957 | 136.380.090 |
| Profit net | 41.786.377 | 44.036.561 | 32.903.770 | 26.767.488 | 59.619.683 | 29.602.790 | 3.327.417 |
| Total active | 123.937.006 | 127.937.360 | 125.263.507 | 118.552.590 | 104.242.350 | 96.335.567 | 50.889.279 |
| Total datorii | 37.528.625 | 37.083.826 | 39.660.551 | 41.697.547 | 38.245.046 | 55.369.650 | 39.526.152 |
| Capitaluri proprii | 85.796.599 | 89.597.460 | 85.602.956 | 76.957.730 | 66.004.322 | 40.965.917 | 11.363.127 |
| Casa si conturi banci | 25.832.167 | 15.259.146 | 16.518.193 | 9.253.893 | 16.469.564 | 28.965.792 | 619.200 |
| Nr. angajati | 414 | 502 | 621 | 659 | 682 | 610 | 511 |
| Capital subscris | 1.300 | 1.300 | 1.300 | 1.300 | 1.300 | 1.600 | 1.600 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.