H&T- Npe East Europe S.R.L.
Locație: Madaras, Bihor
Descriere:
H&T- Npe East Europe S.R.L. - companie activă în sectorul fabricarea altor componente electronice, cu sediul în Madaras, Bihor.
Informații de contact și identificare:
• Adresă: Madaras, Nr. 479
• CUI: 43072434
• Registrul Comerțului: J05/1678/2020
Contactați-ne pentru servicii profesionale în domeniu!
Analiza Financiara:
Rezumat: H&T-Npe East Europe S.R.L. este un producator de componente electronice cu o scala operationala semnificativa (124 milioane RON cifra de afaceri, 248 angajati), dar se confrunta cu o criza financiara severa in 2024 - pierderi de 20 milioane RON, capitaluri proprii negative si datorii ce depasesc activele, impunand recapitalizare urgenta pentru a asigura continuitatea activitatii.
H&T-Npe East Europe S.R.L., inregistrata in Madaras, judetul Bihor, activeaza in fabricarea componentelor electronice (CAEN 2612) - un sector strategic si capital-intensiv. Infiintata in 2020, compania si-a construit rapid o prezenta industriala semnificativa, cu 248 de angajati si active totale de 227.221.284 RON la finalul anului 2024.
**Cifra de afaceri si profitabilitate**
Compania a generat in 2024 o cifra de afaceri de 124.266.904 RON, iar veniturile totale au atins 138.822.013 RON. Cu toate acestea, cheltuielile totale de 158.921.343 RON au depasit cu mult veniturile, rezultand o pierdere neta de 20.099.330 RON. Marja de profit negativa de -16,17% indica o structura de costuri nesustenabila raportat la veniturile actuale, compania cheltuind aproximativ 1,28 RON pentru fiecare RON incasat.
**Structura bilantului**
Activele totale de 227.221.284 RON sunt distribuite relativ echilibrat intre active imobilizate (108.707.880 RON - 47,8%) si active circulante (118.400.309 RON - 52,2%), ceea ce sugereaza investitii semnificative in capacitate de productie si echipamente industriale. Numerarul si conturile bancare de 28.377.708 RON ofera o rezerva de lichiditate imediata care sustine operatiunile curente.
**Structura datoriilor si solvabilitatea**
Cel mai ingrijorator aspect este ca datoriile totale (229.085.235 RON) depasesc activele totale (227.221.284 RON), rezultand capitaluri proprii negative de -26.018.341 RON. Rata indatorarii de 100,82% confirma ca societatea se afla intr-o situatie de insolvabilitate tehnica bilantiara. Aceasta situatie este frecvent intalnita la companiile tinere din industria manufacturiera care au realizat investitii masive initiale finantate predominant prin imprumuturi si credite.
**Contextul strategic si varsta companiei**
Cu doar 4 ani de activitate, H&T-Npe opereaza intr-un sector care impune investitii initiale masive - echipamente de productie specializate, linii tehnologice, certificari internationale si infrastructura. Scorul financiar de 35/100 reflecta aceste vulnerabilitati structurale specifice fazei de crestere. Totusi, cifra de afaceri de peste 124 milioane RON si cei 248 de angajati confirma o scala operationala reala si comenzi active, nu o companie dormanta.
**Nota privind ROE**
ROE-ul raportat de 77,25% este un artefact matematic - pierderea impartita la capitalul propriu negativ genereaza un numar pozitiv fara semnificatie economica reala. Aceasta metrica trebuie ignorata in evaluarea companiei cu capitaluri proprii negative.
**Concluzie**
H&T-Npe East Europe se afla la o rascruce critica: are infrastructura productiva si forta de munca necesare pentru a deveni profitabila, insa trebuie sa reduca pierderile operationale si sa recapitalizeze urgent pentru a-si stabiliza pozitia financiara. Continuarea tendintei actuale fara injectie de capital sau restructurare a datoriilor reprezinta un risc existential pe termen mediu.
**Cifra de afaceri si profitabilitate**
Compania a generat in 2024 o cifra de afaceri de 124.266.904 RON, iar veniturile totale au atins 138.822.013 RON. Cu toate acestea, cheltuielile totale de 158.921.343 RON au depasit cu mult veniturile, rezultand o pierdere neta de 20.099.330 RON. Marja de profit negativa de -16,17% indica o structura de costuri nesustenabila raportat la veniturile actuale, compania cheltuind aproximativ 1,28 RON pentru fiecare RON incasat.
**Structura bilantului**
Activele totale de 227.221.284 RON sunt distribuite relativ echilibrat intre active imobilizate (108.707.880 RON - 47,8%) si active circulante (118.400.309 RON - 52,2%), ceea ce sugereaza investitii semnificative in capacitate de productie si echipamente industriale. Numerarul si conturile bancare de 28.377.708 RON ofera o rezerva de lichiditate imediata care sustine operatiunile curente.
**Structura datoriilor si solvabilitatea**
Cel mai ingrijorator aspect este ca datoriile totale (229.085.235 RON) depasesc activele totale (227.221.284 RON), rezultand capitaluri proprii negative de -26.018.341 RON. Rata indatorarii de 100,82% confirma ca societatea se afla intr-o situatie de insolvabilitate tehnica bilantiara. Aceasta situatie este frecvent intalnita la companiile tinere din industria manufacturiera care au realizat investitii masive initiale finantate predominant prin imprumuturi si credite.
**Contextul strategic si varsta companiei**
Cu doar 4 ani de activitate, H&T-Npe opereaza intr-un sector care impune investitii initiale masive - echipamente de productie specializate, linii tehnologice, certificari internationale si infrastructura. Scorul financiar de 35/100 reflecta aceste vulnerabilitati structurale specifice fazei de crestere. Totusi, cifra de afaceri de peste 124 milioane RON si cei 248 de angajati confirma o scala operationala reala si comenzi active, nu o companie dormanta.
**Nota privind ROE**
ROE-ul raportat de 77,25% este un artefact matematic - pierderea impartita la capitalul propriu negativ genereaza un numar pozitiv fara semnificatie economica reala. Aceasta metrica trebuie ignorata in evaluarea companiei cu capitaluri proprii negative.
**Concluzie**
H&T-Npe East Europe se afla la o rascruce critica: are infrastructura productiva si forta de munca necesare pentru a deveni profitabila, insa trebuie sa reduca pierderile operationale si sa recapitalizeze urgent pentru a-si stabiliza pozitia financiara. Continuarea tendintei actuale fara injectie de capital sau restructurare a datoriilor reprezinta un risc existential pe termen mediu.
Puncte forte
- Cifra de afaceri de 124.266.904 RON si 248 de angajati demonstreaza o prezenta operationala reala si comenzi active intr-un sector strategic de fabricare componente electronice.
- Active totale de 227.221.284 RON cu structura echilibrata intre imobilizari si active circulante, reflectand investitii substantiale in capacitate de productie industriala.
- Rezerva de numerar de 28.377.708 RON asigura lichiditate imediata pe termen scurt, sustinand plata obligatiilor operationale curente.
- Pozitionare intr-un sector cu cerere europeana in crestere (componente electronice), cu potential de contracte pe termen lung cu clienti industriali.
Factori de risc
- Capitaluri proprii negative (-26.018.341 RON) si datorii totale ce depasesc activele totale indica insolvabilitate tehnica bilantiara cu risc existential pe termen mediu daca nu intervine recapitalizare sau restructurare a datoriilor.
- Pierdere neta de 20.099.330 RON si marja de profit de -16,17% indica o structura de costuri nesustenabila - compania cheltuieste mai mult decat incaseaza si tendinta trebuie inversata urgent.
- Companie tanara (infiintata 2020) intr-un sector extrem de capital-intensiv, fara confirmare inca a unui model de business profitabil, expusa riscurilor de renegociere a creditelor la scadenta.
Informatii Companie:
CUI: 43072434
Cod CAEN: 2612
Anul înființării: 2020
Contact:
Adresă: Madaras, Nr. 479
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Slab
Activitate:
Fabricarea altor componente electronice
| Indicator | 2024 |
|---|---|
| Cifra de afaceri | 124.266.904 |
| Venituri totale | 138.822.013 |
| Cheltuieli totale | 158.921.343 |
| Profit net | -20.099.330 |
| Total active | 227.221.284 |
| Total datorii | 229.085.235 |
| Capitaluri proprii | -26.018.341 |
| Casa si conturi banci | 28.377.708 |
| Nr. angajati | 248 |
| Capital subscris | 14.707.600 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.