Sari la continut

Harting Ro Automotive SRL

Locație: Sibiu, Sibiu

Descriere:

Căutați servicii de fabricarea de echipamente electrice si electronice pentru autovehicule si pentru motoare de autovehicule în Sibiu? Harting Ro Automotive SRL este alegerea potrivită! Cu o experiență solidă în domeniu și sediul în județul Sibiu, compania noastră (CUI 35487163) vă stă la dispoziție.

Vizitați-ne la Str. Raului, Nr. 33 sau contactați-ne pentru mai multe detalii.

Analiza Financiara:

Rezumat: Harting Ro Automotive SRL este un producator de componente auto din Sibiu cu o cifra de afaceri de peste 357 de milioane RON in 2024, insa compania a intrat pe pierdere dupa un an profitabil in 2023, semnalând presiuni semnificative asupra marjelor si o fragilitate financiara crescuta.
Harting Ro Automotive SRL, infiintata in 2016 la Sibiu si activa in fabricarea de echipamente electrice si electronice pentru autovehicule (CAEN 2931), reprezinta un jucator de dimensiuni considerabile in industria auto romaneasca. Cu o cifra de afaceri de 357.479.852 RON in 2024, compania a inregistrat o usoara crestere fata de 353.960.565 RON in 2023 (aproximativ +1%), ceea ce indica o relativa stabilitate a activitatii comerciale.

Cu toate acestea, anul 2024 marcheaza o rasturnare dramatica a rezultatelor financiare: daca in 2023 compania a generat un profit net de 4.347.814 RON (marja de 1,23%), in 2024 aceasta a inregistrat o pierdere neta de 5.565.130 RON (marja negativa de -1,56%). Aceasta deteriorare provine in primul rand din cresterea cheltuielilor totale de la 362.069.468 RON in 2023 la 367.338.046 RON in 2024, in timp ce veniturile totale au scazut de la 367.432.856 RON la 362.683.674 RON - o foarfeca nefavorabila care a erodat complet marja operationala.

Structura bilantului releva o dependenta ridicata de finantare externa. Rata indatorarii a crescut de la 82,85% in 2023 la 85,78% in 2024, cu datorii totale de 165.088.250 RON la finele anului 2024. Capitalurile proprii s-au diminuat semnificativ, de la 17.428.044 RON la 11.862.914 RON, in conditiile in care capitalul social subscris ramane simbolic la doar 110.000 RON. Rentabilitatea capitalului propriu (ROE) s-a prabusit de la +24,95% in 2023 la -46,91% in 2024, un indicator ce reflecta distrugerea de valoare pentru actionari.

Lichiditatea reprezinta un alt motiv de ingrijorare: numerarul disponibil era de doar 372.979 RON la finalul anului 2024, in crestere fata de 191.833 RON in 2023, insa extrem de redus raportat la dimensiunea companiei si la obligatiile de plata. Activele circulante de 91.773.161 RON acopera teoretic datoriile pe termen scurt, insa calitatea acestor active (stocuri, creante) determina in mod decisiv capacitatea reala de plata.

Reducerea numarului de angajati de la 747 in 2023 la 649 in 2024 (aproximativ -13%) sugereaza o restructurare a fortei de munca, posibil ca raspuns la presiunile de cost sau la reducerea volumului de productie. Activele imobilizate de 100.376.259 RON reflecta o baza industriala solida, insa amortizarea acestora contribuie la presiunea asupra profitabilitatii.

In ansamblu, scorul financiar de 40/100 este justificat: compania dispune de un volum de activitate substantial si de infrastructura productiva, insa fragilitatea capitalurilor proprii, pierderea inregistrata in 2024 si lichiditatea scazuta configureaza un profil de risc moderat spre ridicat, ce necesita atentie manageriala prioritara.
Puncte forte
  • Cifra de afaceri consistenta - peste 357 milioane RON in 2024, confirmand pozitia solida in lantul de furnizori auto din Romania si capacitatea de a genera venituri la scara industriala.
  • Baza de active industriale robusta - active imobilizate de peste 100 milioane RON reflecta o infrastructura de productie semnificativa, cu potential de generare de valoare pe termen lung.
  • Stabilitate comerciala - cresterea usoara a cifrei de afaceri (+1% fata de 2023) intr-un context european dificil pentru industria auto indica relatii contractuale stabile cu clientii.
Factori de risc
  • Deteriorarea rapida a profitabilitatii - trecerea de la profit net de 4,3 milioane RON in 2023 la pierdere de 5,6 milioane RON in 2024 evidentiaza o vulnerabilitate ridicata la variatiile de costuri si presiunea pe marje, caracteristica furnizorilor auto de nivel 2.
  • Supraindatorare si capitalizare insuficienta - rata indatorarii de 85,78% combinata cu capitaluri proprii de doar 11,8 milioane RON (din care capital subscris de 110.000 RON) lasa compania cu o marja de siguranta financiara extrem de redusa in cazul unor socuri externe.
  • Lichiditate critica - disponibilitatile banesti de sub 373.000 RON reprezinta mai putin de 0,1% din cifra de afaceri, ceea ce poate genera dificultati in onorarea obligatiilor curente si dependenta totala de liniile de credit ale grupului sau ale bancilor.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 22.04.2026

Informatii Companie:

CUI: 35487163
Cod CAEN: 2931
Anul înființării: 2016

Contact:

Adresă: Str. Raului, Nr. 33

Date financiare:

Scor financiar:
40/100
Mediu
Activitate: Fabricarea de echipamente electrice si electronice pentru autovehicule
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 357.479.852 353.960.565 355.148.442 324.142.300 203.652.689 146.002.539
Venituri totale 362.683.674 367.432.856 366.385.484 334.647.997 210.488.678 153.797.512
Cheltuieli totale 367.338.046 362.069.468 357.603.793 329.750.778 207.194.520 152.849.852
Profit net -5.565.130 4.347.814 7.377.145 3.955.446 2.532.451 617.174
Total active 192.461.149 194.443.806 145.531.580 132.561.865 99.344.098 86.578.816
Total datorii 165.088.250 161.093.657 130.748.643 125.368.554 96.231.905 86.370.326
Capitaluri proprii 11.862.914 17.428.044 13.080.230 5.703.086 1.747.640 -784.811
Casa si conturi banci 372.979 191.833 97.441 58.076 19.103 182.015
Nr. angajati 649 747 785 785 735 615
Capital subscris 110.000 110.000 110.000 110.000 110.000 110.000
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Miratti Asist SRL

Autovehicule

Santandrei

Fieraru 750 Precis S.R.L.

Autovehicule

Movileni

Flexibil SRL

Autovehicule

Recea

Tmd Friction Romania S.R.L.

Autovehicule

Caransebes

Falcodun Motors S.R.L.

Autovehicule

Dranic

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te