Heckler România SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre HECKLER ROMÂNIA SRL și Nr. Registrul Comerțului J32/905/2006. Sediul social se află pe -, nr. -, oferind...
Locație: Sura Mica, Sibiu
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre HECKLER ROMÂNIA SRL și Nr. Registrul Comerțului J32/905/2006. Sediul social se află pe -, nr. -, oferind acces rapid la servicii și suport. Alege HECKLER ROMÂNIA SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Heckler Romania SRL este o companie financiar solida, cu venituri de peste 132.000.000 RON si o structura de bilant echilibrata, insa cu o profitabilitate marginala tipica industriei de componente auto, ce necesita o gestionare atenta a costurilor si a lichiditatii.
Heckler Romania SRL este o companie cu capital strain, activand in sectorul fabricarii de piese si accesorii pentru autovehicule (CAEN 2932), cu sediul in Sura Mica, judetul Sibiu. Infiintata in 2006, compania a acumulat aproape doua decenii de experienta in industria auto romaneasca, pozitionandu-se ca un furnizor relevant in lantul de productie al sectorului automotive.
In exercitiul financiar 2024, Heckler Romania a inregistrat o cifra de afaceri de 132.030.031 RON, in crestere consistenta fata de perioadele anterioare, ceea ce reflecta o activitate comerciala sustinuta. Veniturile totale au atins 132.526.843 RON, cu o diferenta minima fata de cifra de afaceri neta, indicand ca principala sursa de venit ramane activitatea operationala de baza, fara a depinde de venituri extraordinare sau financiare semnificative.
Cheltuielile totale de 124.811.270 RON au generat un profit net de 6.577.931 RON, corespunzator unei marje de profit de 4,98%. Aceasta marja este modesta, insa tipica pentru industria auto de componente, unde presiunea concurentiala si costurile ridicate cu materia prima si forta de munca limiteaza profitabilitatea. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 19,28% este un indicator pozitiv, demonstrand o utilizare eficienta a capitalului investit de actionari.
Structura bilantiera releva active totale de 70.999.087 RON, cu o distributie relativ echilibrata intre active imobilizate (34.034.543 RON - 47,9% din total) si active circulante (36.948.808 RON - 52,1%). Numerarul disponibil de 3.128.205 RON reprezinta circa 8,5% din activele circulante, un nivel acceptabil pentru operatiunile curente, dar care sugereaza o lichiditate imediata relativ stransa.
Datoriile totale de 35.265.498 RON se aliniaza aproape perfect cu capitalurile proprii de 34.122.948 RON, rezultand o rata de indatorare de 49,67% - o structura financiara echilibrata, in care finantarea este impartita aproximativ egal intre surse proprii si externe. Aceasta pozitie ofera o marja rezonabila de siguranta financiara.
Compania opereaza cu un colectiv de 127 de angajati, ceea ce genereaza o productivitate medie de aproximativ 1.040.000 RON cifra de afaceri per salariat - un nivel solid pentru industria de componente auto.
Scorul financiar de 75/100 confirma pozitia buna a companiei, cu fundamentale solide si risc financiar moderat. Heckler Romania ramane un jucator stabil in ecosistemul auto din Transilvania, cu potential de crestere conditionat de evolutia cererii din sectorul automotive european.
In exercitiul financiar 2024, Heckler Romania a inregistrat o cifra de afaceri de 132.030.031 RON, in crestere consistenta fata de perioadele anterioare, ceea ce reflecta o activitate comerciala sustinuta. Veniturile totale au atins 132.526.843 RON, cu o diferenta minima fata de cifra de afaceri neta, indicand ca principala sursa de venit ramane activitatea operationala de baza, fara a depinde de venituri extraordinare sau financiare semnificative.
Cheltuielile totale de 124.811.270 RON au generat un profit net de 6.577.931 RON, corespunzator unei marje de profit de 4,98%. Aceasta marja este modesta, insa tipica pentru industria auto de componente, unde presiunea concurentiala si costurile ridicate cu materia prima si forta de munca limiteaza profitabilitatea. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 19,28% este un indicator pozitiv, demonstrand o utilizare eficienta a capitalului investit de actionari.
Structura bilantiera releva active totale de 70.999.087 RON, cu o distributie relativ echilibrata intre active imobilizate (34.034.543 RON - 47,9% din total) si active circulante (36.948.808 RON - 52,1%). Numerarul disponibil de 3.128.205 RON reprezinta circa 8,5% din activele circulante, un nivel acceptabil pentru operatiunile curente, dar care sugereaza o lichiditate imediata relativ stransa.
Datoriile totale de 35.265.498 RON se aliniaza aproape perfect cu capitalurile proprii de 34.122.948 RON, rezultand o rata de indatorare de 49,67% - o structura financiara echilibrata, in care finantarea este impartita aproximativ egal intre surse proprii si externe. Aceasta pozitie ofera o marja rezonabila de siguranta financiara.
Compania opereaza cu un colectiv de 127 de angajati, ceea ce genereaza o productivitate medie de aproximativ 1.040.000 RON cifra de afaceri per salariat - un nivel solid pentru industria de componente auto.
Scorul financiar de 75/100 confirma pozitia buna a companiei, cu fundamentale solide si risc financiar moderat. Heckler Romania ramane un jucator stabil in ecosistemul auto din Transilvania, cu potential de crestere conditionat de evolutia cererii din sectorul automotive european.
Puncte forte
- Cifra de afaceri de 132.030.031 RON si un ROE de 19,28% demonstreaza o activitate operationala solida si o utilizare eficienta a capitalului propriu.
- Structura financiara echilibrata cu o rata de indatorare de 49,67% ofera flexibilitate in accesarea de finantari suplimentare fara presiuni majore de solvabilitate.
- Experienta de aproape 20 de ani in industria auto si integrarea in lanturile de furnizori din sectorul automotive european asigura stabilitate comerciala pe termen mediu.
- Productivitate medie de aproximativ 1.040.000 RON per angajat, reflectand eficienta operationala pentru un producator de componente auto cu 127 de salariati.
Factori de risc
- Marja de profit de doar 4,98% expune compania la riscuri semnificative in cazul cresterii costurilor cu materia prima, energia sau forta de munca, fara posibilitatea de a transfera integral aceste costuri catre clienti.
- Numerarul disponibil de 3.128.205 RON (8,5% din activele circulante) indica o lichiditate imediata redusa, ce poate genera dificultati in acoperirea obligatiilor pe termen scurt in perioade de tensiune.
- Dependenta de industria auto europeana - in contextul tranzitiei catre vehicule electrice si restructurarii lanturilor de aprovizionare - reprezinta un risc structural pe termen mediu si lung.
Informatii Companie:
CUI: 18787039
Cod CAEN: 2932
Anul înființării: 2006
Contact:
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea altor piese si accesorii pentru autovehicule
| Indicator | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 119.980.448 | 132.030.031 | 138.276.539 | 130.841.149 | 96.766.490 | 96.577.097 | 113.183.580 |
| Venituri totale | 120.304.811 | 132.526.843 | 138.448.397 | 140.228.031 | 103.778.759 | 95.064.629 | 117.875.520 |
| Cheltuieli totale | 114.211.941 | 124.811.270 | 132.893.412 | 127.293.615 | 97.280.966 | 88.888.824 | 114.127.197 |
| Profit net | 5.213.636 | 6.577.931 | 4.810.250 | 11.301.492 | 6.036.588 | 5.458.702 | 3.579.221 |
| Total active | 67.224.077 | 70.999.087 | 75.218.372 | 74.388.569 | 56.384.614 | 50.517.110 | 60.469.401 |
| Total datorii | 27.424.765 | 35.265.498 | 42.169.653 | 43.989.521 | 33.899.300 | 32.883.988 | 47.062.354 |
| Capitaluri proprii | 38.066.709 | 34.122.948 | 31.305.113 | 27.731.688 | 18.904.247 | 12.883.159 | 7.424.457 |
| Casa si conturi banci | 3.358.757 | 3.128.205 | 1.182.301 | 1.068.877 | 1.047.411 | 1.110.145 | 2.139.329 |
| Nr. angajati | 115 | 127 | 122 | 119 | 105 | 97 | 0 |
| Capital subscris | 350.000 | 350.000 | 350.000 | 350.000 | 350.000 | 350.000 | 350.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.