Heidelbergcement România S.a.
Locație: Sector 1, Bucuresti
Descriere:
Bine ați venit la Heidelbergcement România S.a.! Suntem o companie din Sector 1, județul Bucuresti, cu activitate în domeniul fabricarea cimentului.
Cu sediul la Sos. Bucuresti-Ploiesti, Nr. 1a, vă așteptăm să colaborăm. Date oficiale: CUI 10640589, înregistrare J40/5389/1998.
Analiza Financiara:
Rezumat: Heidelbergcement România S.A. are in 2024 o performanta financiara foarte buna, cu profitabilitate ridicata, ROE puternic si indatorare moderata. Compania este bine capitalizata, iar principalul punct de monitorizat ramane lichiditatea imediata, avand un nivel redus al numerarului.
Heidelbergcement România S.A. prezinta in 2024 un profil financiar solid, sustinut de o dimensiune operationala mare si de o profitabilitate ridicata pentru industria de productie. Compania a inregistrat o cifra de afaceri de 1.808.112.478 lei si venituri totale de 1.855.196.244 lei, peste nivelul cheltuielilor totale de 1.465.528.379 lei. Diferenta dintre venituri si cheltuieli se reflecta intr-un profit net de 317.445.370 lei, ceea ce confirma o capacitate buna de transformare a activitatii comerciale in rezultat final. Marja de profit de 17,56% este un indicator foarte bun pentru o companie industriala, sugerand control eficient al costurilor si disciplina operationala.
Din perspectiva pozitiei financiare, activele totale sunt de 1.893.988.429 lei, iar capitalurile proprii ajung la 1.291.936.150 lei. Structura de finantare este echilibrata, cu o rata a indatorarii de 19,26% si datorii totale de 364.712.406 lei, ceea ce indica un nivel moderat al presiunii financiare din imprumuturi si obligatii. Raportul ridicat al capitalurilor proprii in total active arata o baza patrimoniala robusta, utila in perioade de volatilitate economica sau de crestere a costurilor de productie.
Structura activelor arata un mix adecvat pentru specificul CAEN 2351. Activele imobilizate sunt de 664.041.855 lei, in timp ce activele circulante sunt de 1.222.742.950 lei, semnaland o capacitate buna de sustinere a operatiunilor curente. Totusi, numerarul si conturile la banci sunt de numai 3.940.720 lei, un nivel redus raportat la volumul activitatii. Acest aspect nu anuleaza soliditatea companiei, dar poate indica o gestiune stransa a lichiditatii imediate.
Eficienta utilizarii capitalului propriu este foarte buna, ROE fiind de 24,57%, ceea ce arata ca firma genereaza randament ridicat pentru actionari. La 1.086 angajati, cifra de afaceri medie per angajat este de aproximativ 1.664.929 lei, iar profitul net per angajat este de aproximativ 292.307 lei, valori care sugereaza productivitate operationala ridicata.
Per ansamblu, scorul financiar de 85/100 este sustinut de profitabilitate, capitalizare buna si indatorare controlata. Principala zona de atentie ramane lichiditatea imediata, in contextul unui sold redus de numerar fata de dimensiunea business-ului.
Din perspectiva pozitiei financiare, activele totale sunt de 1.893.988.429 lei, iar capitalurile proprii ajung la 1.291.936.150 lei. Structura de finantare este echilibrata, cu o rata a indatorarii de 19,26% si datorii totale de 364.712.406 lei, ceea ce indica un nivel moderat al presiunii financiare din imprumuturi si obligatii. Raportul ridicat al capitalurilor proprii in total active arata o baza patrimoniala robusta, utila in perioade de volatilitate economica sau de crestere a costurilor de productie.
Structura activelor arata un mix adecvat pentru specificul CAEN 2351. Activele imobilizate sunt de 664.041.855 lei, in timp ce activele circulante sunt de 1.222.742.950 lei, semnaland o capacitate buna de sustinere a operatiunilor curente. Totusi, numerarul si conturile la banci sunt de numai 3.940.720 lei, un nivel redus raportat la volumul activitatii. Acest aspect nu anuleaza soliditatea companiei, dar poate indica o gestiune stransa a lichiditatii imediate.
Eficienta utilizarii capitalului propriu este foarte buna, ROE fiind de 24,57%, ceea ce arata ca firma genereaza randament ridicat pentru actionari. La 1.086 angajati, cifra de afaceri medie per angajat este de aproximativ 1.664.929 lei, iar profitul net per angajat este de aproximativ 292.307 lei, valori care sugereaza productivitate operationala ridicata.
Per ansamblu, scorul financiar de 85/100 este sustinut de profitabilitate, capitalizare buna si indatorare controlata. Principala zona de atentie ramane lichiditatea imediata, in contextul unui sold redus de numerar fata de dimensiunea business-ului.
Puncte forte
- Profitabilitate puternica: profit net de 317.445.370 lei si marja neta de 17,56%, peste un nivel uzual pentru un producator industrial.
- Structura financiara stabila: rata indatorarii de 19,26% si capitaluri proprii de 1.291.936.150 lei, ceea ce reduce riscul financiar.
- Randament ridicat pentru actionari: ROE de 24,57%, indicand utilizare eficienta a capitalului propriu.
- Productivitate buna a operatiunilor: aproximativ 1.664.929 lei cifra de afaceri per angajat la un efectiv de 1.086 salariati.
Factori de risc
- Numerar redus (3.940.720 lei) raportat la activele circulante si la amploarea operatiunilor, ceea ce poate limita flexibilitatea pe termen foarte scurt.
- Activitatea in productie industriala presupune o baza semnificativa de active, iar eventualele variatii ale costurilor pot afecta rapid marja daca nu sunt transferate in pret.
Informatii Companie:
CUI: 10640589
Cod CAEN: 2351
Anul înființării: 1998
Contact:
Adresă: Sos. Bucuresti-Ploiesti, Nr. 1a
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea cimentului
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1.808.112.478 | 1.659.663.842 | 1.364.890.529 | 1.351.605.296 | 1.330.355.677 | 1.194.638.962 |
| Venituri totale | 1.855.196.244 | 1.695.738.061 | 1.463.401.435 | 1.405.577.192 | 1.554.882.529 | 1.208.403.609 |
| Cheltuieli totale | 1.465.528.379 | 1.444.592.883 | 1.296.338.561 | 1.147.214.219 | 1.034.308.914 | 913.833.187 |
| Profit net | 317.445.370 | 189.295.133 | 138.221.514 | 213.833.088 | 444.836.664 | 245.282.881 |
| Total active | 1.893.988.429 | 1.693.914.866 | 1.477.408.032 | 1.469.769.536 | 1.763.404.053 | 1.510.850.520 |
| Total datorii | 364.712.406 | 357.343.663 | 304.413.872 | 216.647.027 | 244.822.827 | 197.151.792 |
| Capitaluri proprii | 1.291.936.150 | 1.163.785.913 | 1.112.712.293 | 1.188.323.867 | 1.419.327.443 | 1.226.736.407 |
| Casa si conturi banci | 3.940.720 | 2.830.857 | 2.787.140 | 1.457.589 | 3.108.120 | 3.078.976 |
| Nr. angajati | 1086 | 1088 | 1112 | 1132 | 1107 | 986 |
| Capital subscris | 283.410.400 | 283.410.400 | 283.410.400 | 283.410.400 | 283.410.400 | 283.556.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.