Heraeus Romania SRL
Locație: Giroc, Timis
Descriere:
Heraeus Romania SRL
Domeniu de activitate: fabricarea altor produse chimice n.c.a.
Locație: Giroc, Timis
Adresă: Dn 59, Km 8+550m Stanga
Identificare fiscală: CUI 31076475 | Registrul Comerțului: J35/39/2013
Vă invităm să descoperiți serviciile noastre!
Analiza Financiara:
Rezumat: Heraeus Romania SRL afiseaza o pozitie operationala puternica prin volum, active si profit pozitiv, dar cu marje restranse. Principalele puncte de atentie raman indatorarea ridicata si necesitatea cresterii eficientei pentru consolidarea rentabilitatii.
Heraeus Romania SRL prezinta in 2024 un profil de companie mare pentru segmentul sau, cu cifra de afaceri de 513.008.648 lei, venituri totale de 509.602.127 lei si cheltuieli totale de 499.634.442 lei. Profitul net este de 4.794.370 lei, ceea ce confirma rezultat pozitiv, dar cu o marja de profit redusa, de 0,93%. Practic, societatea opereaza pe volume ridicate si retine o parte limitata din venituri sub forma de profit, ceea ce o face sensibila la variatii ale costurilor.
Structura bilantiera arata active totale de 447.169.715 lei, din care 158.937.989 lei active imobilizate si 288.129.333 lei active circulante. Ponderea importanta a activelor circulante indica o baza operationala orientata catre rulaj, stocuri, creante si lichiditati de exploatare. Numerarul si conturile la banci sunt de 25.375.694 lei, nivel care ofera un buffer de lichiditate, dar care trebuie evaluat in contextul datoriilor totale de 336.001.488 lei.
Pe partea de finantare, capitalurile proprii sunt de 104.834.647 lei, iar capitalul subscris este de 3.000.000 lei. Rata indatorarii de 75,14% semnaleaza un grad ridicat de dependenta de datorii in structura de finantare. Acest nivel este sustenabil atata timp cat fluxurile operationale raman stabile, insa poate creste presiunea financiara in perioade cu scadere de cerere sau crestere de costuri. Diferenta dintre active totale si datorii totale sustine existenta unei baze de capital propriu relevante, dar nu suficient de confortabile pentru a compensa integral riscul unei marje nete mici.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 4,57% indica o remunerare moderata a capitalului investit de actionari. Coroborand ROE cu marja de profit de 0,93%, se observa un model in care profitabilitatea este pozitiva, dar limitata, in raport cu dimensiunea activitatii. Cu 355 de angajati, compania are o amprenta operationala semnificativa, ceea ce sugereaza capacitate de executie buna, dar si o structura de cost ce necesita control strict pentru protejarea profitului.
Per ansamblu, scorul financiar de 70/100 este coerent cu un profil solid la nivel de volum si baza de active, dar cu vulnerabilitati pe profitabilitate si indatorare. Directia financiara pare stabila, insa eficienta operationala si disciplina costurilor raman esentiale pentru cresterea rezilientei in anii urmatori.
Structura bilantiera arata active totale de 447.169.715 lei, din care 158.937.989 lei active imobilizate si 288.129.333 lei active circulante. Ponderea importanta a activelor circulante indica o baza operationala orientata catre rulaj, stocuri, creante si lichiditati de exploatare. Numerarul si conturile la banci sunt de 25.375.694 lei, nivel care ofera un buffer de lichiditate, dar care trebuie evaluat in contextul datoriilor totale de 336.001.488 lei.
Pe partea de finantare, capitalurile proprii sunt de 104.834.647 lei, iar capitalul subscris este de 3.000.000 lei. Rata indatorarii de 75,14% semnaleaza un grad ridicat de dependenta de datorii in structura de finantare. Acest nivel este sustenabil atata timp cat fluxurile operationale raman stabile, insa poate creste presiunea financiara in perioade cu scadere de cerere sau crestere de costuri. Diferenta dintre active totale si datorii totale sustine existenta unei baze de capital propriu relevante, dar nu suficient de confortabile pentru a compensa integral riscul unei marje nete mici.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 4,57% indica o remunerare moderata a capitalului investit de actionari. Coroborand ROE cu marja de profit de 0,93%, se observa un model in care profitabilitatea este pozitiva, dar limitata, in raport cu dimensiunea activitatii. Cu 355 de angajati, compania are o amprenta operationala semnificativa, ceea ce sugereaza capacitate de executie buna, dar si o structura de cost ce necesita control strict pentru protejarea profitului.
Per ansamblu, scorul financiar de 70/100 este coerent cu un profil solid la nivel de volum si baza de active, dar cu vulnerabilitati pe profitabilitate si indatorare. Directia financiara pare stabila, insa eficienta operationala si disciplina costurilor raman esentiale pentru cresterea rezilientei in anii urmatori.
Puncte forte
- Compania are volum operational foarte ridicat, sustinut de cifra de afaceri de 513.008.648 lei si venituri totale de 509.602.127 lei.
- Structura activelor este consistenta, cu active totale de 447.169.715 lei si pondere importanta a activelor circulante, utile pentru operatiuni curente.
- Compania ramane profitabila, cu profit net de 4.794.370 lei, si mentine capitaluri proprii de 104.834.647 lei, ceea ce ofera o baza de stabilitate.
Factori de risc
- Marja neta de 0,93% este redusa, iar orice crestere a costurilor poate eroda rapid profitul.
- Rata indatorarii de 75,14% indica dependenta ridicata de finantare prin datorii si creste sensibilitatea la socuri financiare.
- ROE de 4,57% arata o rentabilitate moderata a capitalurilor proprii, sub presiune daca profitabilitatea nu se imbunatateste.
Informatii Companie:
CUI: 31076475
Cod CAEN: 2059
Anul înființării: 2013
Contact:
Adresă: Dn 59, Km 8+550m Stanga
Telefon:
Fax: 0256301499
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea altor produse chimice n.c.a.
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 513.008.648 | 458.882.913 | 396.256.888 | 291.104.804 | 227.609.869 | 218.325.178 |
| Venituri totale | 509.602.127 | 470.821.661 | 423.258.423 | 299.069.583 | 237.511.245 | 225.056.013 |
| Cheltuieli totale | 499.634.442 | 457.987.528 | 406.564.437 | 294.501.415 | 226.952.132 | 216.823.370 |
| Profit net | 4.794.370 | 12.289.173 | 13.891.413 | 4.214.168 | 8.866.313 | 6.778.340 |
| Total active | 447.169.715 | 474.707.796 | 385.735.909 | 312.401.090 | 306.112.066 | 302.410.471 |
| Total datorii | 336.001.488 | 368.240.648 | 290.355.589 | 230.034.818 | 228.045.992 | 240.539.576 |
| Capitaluri proprii | 104.834.647 | 100.040.277 | 87.751.104 | 73.859.691 | 69.670.993 | 60.804.680 |
| Casa si conturi banci | 25.375.694 | 23.680.602 | 20.717.334 | 10.417.727 | 38.248.070 | 9.859.879 |
| Nr. angajati | 355 | 322 | 270 | 217 | 205 | 229 |
| Capital subscris | 3.000.000 | 3.000.000 | 3.000.000 | 3.000.000 | 3.000.000 | 3.000.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.