Sari la continut

Holcim (romania) Sa

Descoperă toate informațiile esențiale despre Holcim (Romania) SA și Nr. Registrul Comerțului J40/399/2002. Sediul social se află pe Sos. PIPERA, nr....

Locație: Sector 2, Bucureşti

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre Holcim (Romania) SA și Nr. Registrul Comerțului J40/399/2002. Sediul social se află pe Sos. PIPERA, nr. 46D-46E-48, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 2317709 sau la fax 2317715. Alege Holcim (Romania) SA, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: Holcim (Romania) SA este liderul pietei de ciment din Romania, cu o cifra de afaceri de aproape 2,9 miliarde RON in 2024 si un profit net de 359 milioane RON, demonstrand o performanta financiara solida sustinuta de eficienta operationala si o rentabilitate a capitalurilor proprii exceptionala de 41,49%.
Holcim (Romania) SA, parte a grupului international Holcim, este unul dintre cei mai importanti producatori de ciment si materiale de constructii din Romania. Compania, infiintata in 1999 si cu sediul in Bucuresti, activeaza sub codul CAEN 2351 - Fabricarea cimentului, un sector strategic pentru economia nationala.

In anul fiscal 2024, Holcim Romania a inregistrat o cifra de afaceri de 2.891.661.290 RON, confirmandu-si pozitia dominanta pe piata materialelor de constructii. Veniturile totale de 2.931.927.594 RON includ si venituri din alte surse, in valoare de aproximativ 40 milioane RON, ceea ce indica o diversificare moderata a surselor de venit.

Profitabilitatea companiei este remarcabila. Profitul net de 359.403.848 RON corespunde unei marje nete de 12,43%, o valoare solida pentru industria cimentului, sector caracterizat prin costuri energetice ridicate si investitii masive in echipamente. Diferenta dintre veniturile totale si cheltuielile totale este de 437.944.752 RON, ceea ce sugereaza un management eficient al costurilor, cheltuielile totale reprezentand aproximativ 85% din venituri.

Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 41,49% este exceptionalala si plaseaza Holcim Romania in topul companiilor cu cea mai buna utilizare a capitalului din sectorul industrial romanesc. Acest indicator arata ca fiecare leu investit de actionari genereaza un randament substantial, ceea ce face compania extrem de atractiva din perspectiva investitionala.

Structura bilantiera releva active totale de 2.662.239.601 RON, din care activele imobilizate de 1.821.804.258 RON reprezinta 68,4% - proportie normala pentru o companie din industria grea, care necesita fabrici, utilaje si infrastructura de productie semnificativa. Activele circulante de 816.452.392 RON asigura flexibilitate operationala, desi numerarul disponibil de 41.274.465 RON este relativ modest raportat la dimensiunea companiei, reprezentand doar 1,5% din active.

Rata indatorarii de 60,45% indica faptul ca datoriile totale de 1.609.372.899 RON depasesc capitalurile proprii de 866.323.546 RON. Desi acest nivel de indatorare este peste media de confort, el este obisnuit pentru companiile mari din industria cimentului, care utilizeaza efectul de levier financiar pentru a amplifica randamentul actionarilor - fapt confirmat de ROE-ul ridicat.

Productivitatea per angajat este deosebita: cu doar 1.193 de angajati, cifra de afaceri per salariat ajunge la aproximativ 2.424.000 RON, iar profitul net per angajat la circa 301.000 RON. Aceste valori reflecta un grad inalt de automatizare si eficienta a proceselor de productie.

Scorul financiar de 75 din 100 confirma o companie sanatoasa, cu performante peste medie, dar cu spatiu de imbunatatire in ceea ce priveste structura financiara si lichiditatea imediata.
Puncte forte
  • Rentabilitate exceptionala a capitalurilor proprii (ROE 41,49%), ceea ce plaseaza compania in elita industriala romaneasca si demonstreaza o utilizare foarte eficienta a capitalului actionarilor.
  • Productivitate remarcabila per angajat - cifra de afaceri de circa 2,4 milioane RON si profit de 301.000 RON per salariat, indicand un grad avansat de automatizare si eficienta operationala.
  • Pozitie dominanta pe piata cimentului din Romania, cu o cifra de afaceri de aproape 2,9 miliarde RON si apartenenta la grupul international Holcim, garantand acces la tehnologie si know-how de varf.
  • Marja de profit neta de 12,43% solida pentru industria cimentului, sustinuta de un management riguros al costurilor, cheltuielile totale fiind mentinute la 85% din venituri.
Factori de risc
  • Rata indatorarii de 60,45% indica o dependenta semnificativa de finantarea externa, ceea ce poate creste vulnerabilitatea companiei in perioade de dobanzi ridicate sau de incetinire economica.
  • Numerarul disponibil de doar 41,2 milioane RON (1,5% din active) este relativ scazut, ceea ce ar putea limita capacitatea de reactie rapida la oportunitati de investitii sau la socuri neprevazute.
  • Expunerea la ciclicitatea sectorului constructiilor din Romania - cererea de ciment este direct corelata cu investitiile publice in infrastructura si cu piata imobiliara, ambele sensibile la contextul macroeconomic.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 04.03.2026

Informatii Companie:

CUI: 12253732
Cod CAEN: 2351
Anul înființării: 1999

Contact:

Adresă: Sos. PIPERA, nr. 46D-46E-48
Telefon:
Fax: 2317715

Date financiare:

Scor financiar:
85/100
Bun
Activitate: Fabricarea cimentului
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 2.891.661.290 2.621.110.561 2.242.146.845 1.743.645.903 1.604.089.083 1.490.698.332
Venituri totale 2.931.927.594 2.694.808.811 2.301.814.052 1.804.621.247 1.624.779.612 1.488.606.605
Cheltuieli totale 2.493.982.842 2.175.346.730 1.799.031.844 1.440.327.338 1.296.726.128 1.258.472.231
Profit net 359.403.848 448.453.934 427.760.452 317.613.563 279.687.187 190.422.329
Total active 2.662.239.601 2.548.124.866 2.079.974.887 1.665.285.782 1.604.317.750 1.623.074.541
Total datorii 1.609.372.899 1.517.129.010 1.240.776.585 913.085.382 858.157.937 960.820.988
Capitaluri proprii 866.323.546 940.299.435 766.211.642 705.788.018 692.287.328 617.868.198
Casa si conturi banci 41.274.465 40.383.044 17.176.584 96.983.757 85.614.555 10.659.170
Nr. angajati 1193 1162 840 781 790 798
Capital subscris 205.268.057 205.268.057 205.268.057 205.268.057 205.268.057 205.268.057
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Alex Funerar SRL

Produse Minerale Nemetalice

Cojocna

Milanic Voicu S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Boldesti-Scaeni

Șuba Dani Ianis S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Paulesti

Paving Amc Producsion S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Goicea

Marcon Bacel S.R.L.

Produse Minerale Nemetalice

Chichis

Agrocat Construct SRL

Produse Minerale Nemetalice

Liesti

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te