Sari la continut

Locație: Ghimbav, Brasov

Descriere:

Căutați servicii de fabricarea de aeronave si nave spatiale în Ghimbav? Iar SA este alegerea potrivită! Cu o experiență solidă în domeniu și sediul în județul Brasov, compania noastră (CUI 1132930) vă stă la dispoziție.

Vizitați-ne la Str. Hermann Oberth, nr. 34 sau contactați-ne pentru mai multe detalii.

Analiza Financiara:

Rezumat: IAR SA Ghimbav este un producator aeronautic strategic cu o cifra de afaceri de 381.619.358 RON in 2024, profit net de 31.544.924 RON si un scor financiar solid de 75/100, demonstrand stabilitate operationala intr-un sector industrial de inalta complexitate.
IAR SA, cu sediul in Ghimbav, judetul Brasov, este unul dintre cele mai importante grupuri industriale din Romania, activand in sectorul fabricarii de aeronave si nave spatiale (CAEN 3030). Infiintata in 1992, compania continua o traditie aeronautica de aproape un secol in zona Brasovului, fiind un furnizor strategic pentru apararea nationala si un partener al industriei aeronautice internationale.

In anul fiscal 2024, IAR SA a inregistrat o cifra de afaceri de 381.619.358 RON, sustinuta de venituri totale de 419.942.949 RON. Diferenta de aproximativ 38.323.591 RON dintre veniturile totale si cifra de afaceri indica existenta unor surse complementare de venit, posibil din activitati financiare, subventii sau alte operatiuni. Cheltuielile totale de 384.330.245 RON au fost tinute sub control, generand un profit net de 31.544.924 RON si o marja de profit de 8,27%. Pentru industria aeronautica, caracterizata prin cicluri lungi de productie si investitii masive, aceasta marja este acceptabila si reflecta o gestionare echilibrata a costurilor.

Din perspectiva bilantiera, activele totale de 807.972.550 RON sunt dominate de activele circulante (692.544.551 RON, reprezentand 85,7% din total). Aceasta proportie ridicata a activelor circulante fata de activele imobilizate (115.326.972 RON) sugereaza stocuri importante de productie in curs sau creante comerciale semnificative, tipice pentru contractele pe termen lung din domeniul aeronautic. Numerarul disponibil de doar 5.032.468 RON (0,6% din active) reprezinta un nivel relativ scazut de lichiditate imediata, ceea ce poate genera presiune pe termen scurt in cazul unor intarzieri la incasarea creantelor.

Structura de finantare arata datorii totale de 437.159.206 RON si capitaluri proprii de 267.124.360 RON, rezultand o rata de indatorare de 54,11%. Aceasta rata se situeaza peste pragul de 50%, semnalizand o dependenta moderata de finantarea externa. Capitalul subscris de 47.197.132 RON si capitalurile proprii totale indica reinvestirea consistenta a profiturilor de-a lungul anilor.

Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 11,81% este un indicator pozitiv, demonstrand ca actionarii obtin un randament satisfacator al investitiei. Cu 372 de angajati, productivitatea pe angajat se situeaza la aproximativ 1.025.859 RON cifra de afaceri per salariat, un nivel remarcabil care reflecta gradul inalt de specializare si valoarea adaugata ridicata a productiei aeronautice.

Scorul financiar de 75 din 100 confirma o pozitie financiara solida, cu potential de imbunatatire prin optimizarea lichiditatii si reducerea treptata a gradului de indatorare.
Puncte forte
  • Productivitate excelenta per angajat (peste 1.025.000 RON/salariat), reflectand valoarea adaugata ridicata specifica industriei aeronautice de inalta tehnologie.
  • Rentabilitate solida a capitalurilor proprii (ROE de 11,81%), indicand un randament atractiv pentru actionari si o utilizare eficienta a resurselor proprii.
  • Pozitie strategica unica pe piata romaneasca ca producator aeronautic cu traditie, beneficiind de contracte guvernamentale si parteneriate internationale in domeniul apararii.
  • Active circulante consistente (692.544.551 RON), sugerand un portofoliu robust de comenzi in derulare si capacitate operationala sustinuta.
Factori de risc
  • Lichiditate imediata foarte scazuta - numerarul de doar 5.032.468 RON (0,6% din active) poate genera dificultati in onorarea obligatiilor pe termen scurt, mai ales in contextul unor intarzieri la incasarea creantelor.
  • Rata de indatorare de 54,11% indica o dependenta semnificativa de finantarea externa, expunand compania la riscuri in cazul cresterii costurilor de finantare sau al restrictionarii accesului la credit.
  • Concentrarea pe un sector de nisa (aeronautic militar si civil) face compania vulnerabila la fluctuatiile bugetelor de aparare si la deciziile politice privind achizitiile strategice.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 15.03.2026

Informatii Companie:

CUI: 1132930
Cod CAEN: 3030
Anul înființării: 1992

Contact:

Adresă: Str. Hermann Oberth, nr. 34
Telefon:
Fax: 068476981

Date financiare:

Scor financiar:
90/100
Bun
Activitate: Fabricarea de aeronave si nave spatiale
Indicator 2025 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 440.852.011 381.619.358 427.484.707 315.424.444 329.506.603 256.291.473 365.811.270
Venituri totale 441.602.250 419.942.949 450.700.599 347.160.532 336.311.209 262.385.849 387.183.732
Cheltuieli totale 389.179.260 384.330.245 415.583.066 329.217.694 309.786.521 225.466.220 330.836.749
Profit net 47.681.660 31.544.924 24.069.830 14.198.145 23.488.292 33.967.230 49.128.541
Total active 694.903.585 807.972.550 615.296.634 657.289.828 409.347.615 340.655.552 343.366.395
Total datorii 297.212.749 437.159.206 258.255.342 361.037.110 135.777.184 80.976.124 84.740.127
Capitaluri proprii 309.193.459 267.124.360 247.277.902 228.527.219 219.812.730 204.049.438 188.534.170
Casa si conturi banci 2.391.622 5.032.468 18.127.878 258.293.914 45.304.346 9.772.708 8.770.824
Nr. angajati 366 372 369 356 367 389 390
Capital subscris 47.197.132 47.197.132 47.197.132 47.197.132 47.197.132 47.197.132 47.197.132
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Santierul Naval Constanta SA

Alte Mijloace De Transport

Constanta

Navtechassistbog S.R.L.

Alte Mijloace De Transport

Piscu

Interiors Design Solutions SRL

Alte Mijloace De Transport

Ileanda

Sea Construct Repair S.R.L.

Alte Mijloace De Transport

Constanța

Universal Alloy Corporation Europe SRL

Alte Mijloace De Transport

Dumbravita

Marian Fiero Ghidici S.R.L.

Alte Mijloace De Transport

Ghidici

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te