Icom Oil Srl
Descoperă toate informațiile esențiale despre ICOM OIL SRL și Nr. Registrul Comerțului J51/335/1998. Sediul social se află pe Str. Alexandru Sahia, nr...
Locație: Călăraşi, Dolj
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre ICOM OIL SRL și Nr. Registrul Comerțului J51/335/1998. Sediul social se află pe Str. Alexandru Sahia, nr. 26, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0242312613 sau la fax 0242333638. Alege ICOM OIL SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Icom Oil Srl este o companie matura si solida financiar, cu o cifra de afaceri de 142.876.645 RON in 2024, un grad de indatorare extrem de scazut de 8,62% si o pozitie de numerar excelenta, confirmand un management prudent acumulat in peste 26 de ani de activitate in distributia de carburanti.
Icom Oil Srl, cu sediul in Calarasi, judetul Dolj, activeaza in comertul cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule (cod CAEN 4730) din 1998, acumuland o experienta operationala de peste 26 de ani. Scorul financiar de 80/100 reflecta o companie stabila, cu fundamente solide.
Din perspectiva profitabilitatii, cifra de afaceri de 142.876.645 RON plaseaza Icom Oil in categoria distribuitorilor regionali de anvergura. Marja de profit net de 4,24% - echivalentul a 6.057.360 RON - este specifica sectorului de distributie a carburantilor, un domeniu cu marje structural reduse din cauza costurilor ridicate ale marfii si competitiei intense la nivel de pret. Veniturile totale de 144.408.335 RON depasesc cifra de afaceri cu aproximativ 1,5 milioane RON, indicand venituri auxiliare din activitati conexe.
Structura bilantiera a companiei este remarcabila prin soliditatea sa. Activele totale de 48.365.318 RON sunt finantate in proportie covarsitoare din capitaluri proprii de 44.194.815 RON, in timp ce datoriile totale se ridica la doar 4.170.503 RON. Rata de indatorare de 8,62% este exceptional de scazuta pentru orice tip de companie comerciala, semnalind o politica deliberata de evitare a finantarii externe si de consolidare organica a patrimoniului.
Lichiditatea reprezinta unul dintre cele mai puternice atribute ale companiei. Numerarul si conturile bancare totalizeaza 17.845.176 RON, adica aproximativ 37% din totalul activelor si de peste patru ori valoarea intregilor datorii. Activele circulante de 34.667.142 RON depasesc de peste opt ori datoriile totale, ceea ce inseamna ca societatea nu are nicio problema de lichiditate pe termen scurt.
Randamentul capitalurilor proprii (ROE) de 13,71% este solid si sustenabil, demonstrand ca managementul genereaza valoare reala din patrimoniul acumulat. Avand in vedere ca societatea a pornit cu un capital subscris de 700.000 RON si a ajuns la capitaluri proprii de 44.194.815 RON exclusiv prin profit reinvestit, aceasta cifra reflecta decenii de disciplina financiara.
Cu 68 de angajati care sustin o cifra de afaceri de peste 142 de milioane de lei, productivitatea per angajat depaseste 2.100.000 RON, un indicator excelent pentru sectorul de retail combustibili.
In concluzie, Icom Oil Srl se prezinta ca o companie matura, profitabila si extrem de conservatoare din punct de vedere financiar, cu o pozitie de numerar confortabila, zero dependenta de creditare si un bilant curat, acumulat pe parcursul a doua decade si jumatate de activitate continua.
Din perspectiva profitabilitatii, cifra de afaceri de 142.876.645 RON plaseaza Icom Oil in categoria distribuitorilor regionali de anvergura. Marja de profit net de 4,24% - echivalentul a 6.057.360 RON - este specifica sectorului de distributie a carburantilor, un domeniu cu marje structural reduse din cauza costurilor ridicate ale marfii si competitiei intense la nivel de pret. Veniturile totale de 144.408.335 RON depasesc cifra de afaceri cu aproximativ 1,5 milioane RON, indicand venituri auxiliare din activitati conexe.
Structura bilantiera a companiei este remarcabila prin soliditatea sa. Activele totale de 48.365.318 RON sunt finantate in proportie covarsitoare din capitaluri proprii de 44.194.815 RON, in timp ce datoriile totale se ridica la doar 4.170.503 RON. Rata de indatorare de 8,62% este exceptional de scazuta pentru orice tip de companie comerciala, semnalind o politica deliberata de evitare a finantarii externe si de consolidare organica a patrimoniului.
Lichiditatea reprezinta unul dintre cele mai puternice atribute ale companiei. Numerarul si conturile bancare totalizeaza 17.845.176 RON, adica aproximativ 37% din totalul activelor si de peste patru ori valoarea intregilor datorii. Activele circulante de 34.667.142 RON depasesc de peste opt ori datoriile totale, ceea ce inseamna ca societatea nu are nicio problema de lichiditate pe termen scurt.
Randamentul capitalurilor proprii (ROE) de 13,71% este solid si sustenabil, demonstrand ca managementul genereaza valoare reala din patrimoniul acumulat. Avand in vedere ca societatea a pornit cu un capital subscris de 700.000 RON si a ajuns la capitaluri proprii de 44.194.815 RON exclusiv prin profit reinvestit, aceasta cifra reflecta decenii de disciplina financiara.
Cu 68 de angajati care sustin o cifra de afaceri de peste 142 de milioane de lei, productivitatea per angajat depaseste 2.100.000 RON, un indicator excelent pentru sectorul de retail combustibili.
In concluzie, Icom Oil Srl se prezinta ca o companie matura, profitabila si extrem de conservatoare din punct de vedere financiar, cu o pozitie de numerar confortabila, zero dependenta de creditare si un bilant curat, acumulat pe parcursul a doua decade si jumatate de activitate continua.
Puncte forte
- Grad de indatorare extrem de scazut (8,62%) si capitaluri proprii de 44.194.815 RON - compania este practic libera de datorii, cu un bilant construit integral din profit reinvestit de-a lungul a 26 de ani.
- Pozitie de numerar solida de 17.845.176 RON, reprezentand 37% din activele totale si de 4 ori valoarea tuturor datoriilor - lichiditate exceptionala care asigura stabilitate in fata oricarui soc extern.
- ROE de 13,71% cu o marja de profit neta de 4,24% - performanta financiara consistenta intr-un sector structuralmente cu marje reduse, demonstrand eficienta operationala ridicata.
- Longevitate operationala de peste 26 de ani si productivitate per angajat de peste 2.100.000 RON, indicand o afacere matura cu procese bine optimizate.
Factori de risc
- Marja de profit de 4,24% este specifica sectorului, insa extrem de vulnerabila la volatilitatea pretului petrolului brut si la variatiile taxelor pe carburanti - o scadere de 1-2% a marjei ar reduce profitul net cu peste 1,4 milioane RON.
- Concentrare geografica in zona Dolj-Calarasi, fara diversificare regionala evidenta - orice presiune competitiva locala (noi retele de benzinarii, supermarketuri cu pompe proprii) poate eroda cota de piata.
- Tranzitia energetica spre vehicule electrice reprezinta un risc structural pe termen mediu-lung pentru intregul sector de distributie a carburantilor lichizi, necesitand adaptarea modelului de afaceri.
Informatii Companie:
CUI: 11158953
Cod CAEN: 4730
Anul înființării: 1998
Contact:
Adresă: Str. Alexandru Sahia, nr. 26
Telefon:
Fax: 0242333638
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Comert cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule in magazine specializate
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 142.876.645 | 116.030.257 | 124.930.449 | 87.992.892 | 62.658.063 | 72.043.512 |
| Venituri totale | 144.408.335 | 117.482.512 | 125.360.955 | 88.125.930 | 63.121.640 | 73.064.533 |
| Cheltuieli totale | 137.347.094 | 111.208.931 | 119.931.120 | 82.220.350 | 58.975.936 | 68.606.663 |
| Profit net | 6.057.360 | 5.413.739 | 4.566.844 | 4.982.875 | 3.535.742 | 3.733.479 |
| Total active | 48.365.318 | 40.861.107 | 35.836.988 | 30.906.364 | 25.695.188 | 22.360.085 |
| Total datorii | 4.170.503 | 2.703.189 | 3.064.499 | 2.733.778 | 2.499.817 | 2.690.015 |
| Capitaluri proprii | 44.194.815 | 38.137.456 | 32.723.718 | 28.155.801 | 23.174.726 | 19.639.341 |
| Casa si conturi banci | 17.845.176 | 14.438.132 | 11.728.407 | 13.273.858 | 10.760.605 | 9.674.167 |
| Nr. angajati | 68 | 58 | 54 | 52 | 50 | 46 |
| Capital subscris | 700.000 | 700.000 | 700.000 | 700.000 | 700.000 | 700.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.