Ifm Prover SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre IFM PROVER SRL și Nr. Registrul Comerțului J32/165/2017. Sediul social se află pe Str. L (50), nr. 3, of...
Locație: Cristian, Sibiu
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre IFM PROVER SRL și Nr. Registrul Comerțului J32/165/2017. Sediul social se află pe Str. L (50), nr. 3, oferind acces rapid la servicii și suport. Alege IFM PROVER SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Ifm Prover SRL afiseaza in 2024 o pozitie financiara buna, sustinuta de volum mare de activitate, profitabilitate pozitiva si capitaluri proprii consistente. Principalele puncte de atentie sunt marja neta relativ redusa, lichiditatea imediata limitata si nivelul moderat al indatorarii.
Ifm Prover SRL prezinta in 2024 profilul unei companii industriale de dimensiune mare pentru segmentul sau, cu o cifra de afaceri de 282.429.136 lei si un profit net de 10.840.625 lei. Raportat la anul infiintarii, 2017, compania a ajuns la un nivel operational solid, sustinut de 255 de angajati si de o baza patrimoniala importanta. Scorul financiar de 75/100 confirma o pozitie buna, fara a elimina insa unele zone care necesita atentie.
Structura veniturilor si cheltuielilor arata o activitate dominata de exploatare, in conditiile in care cifra de afaceri este foarte apropiata de veniturile totale. Acest lucru sugereaza ca performanta este generata in principal de activitatea de baza, nu de surse exceptionale. Diferenta dintre venituri totale, de 280.958.898 lei, si cheltuieli totale, de 267.375.030 lei, permite obtinerea unui rezultat net pozitiv, insa marja de profit de 3,84% ramane relativ redusa. Compania este profitabila, dar functioneaza cu un spatiu limitat pentru absorbirea unor eventuale cresteri de costuri sau scaderi de venituri.
Din perspectiva bilantiera, Ifm Prover SRL are active totale de 239.627.079 lei, dintre care 191.361.318 lei sunt active imobilizate. Ponderea foarte ridicata a activelor imobilizate indica un model de business intensiv in investitii, specific unei activitati de productie. Activele circulante se ridica la 47.608.559 lei, insa numerarul si conturile reprezinta doar 1.979.633 lei, ceea ce arata o rezerva de lichiditate imediata destul de redusa comparativ cu dimensiunea operatiunilor. Aceasta configuratie poate fi normala intr-o companie industriala, dar impune o gestionare foarte riguroasa a fluxurilor de numerar.
Gradul de indatorare este moderat spre ridicat, cu datorii totale de 129.485.294 lei si o rata a indatorarii de 54,04%. Totusi, capitalurile proprii de 108.560.826 lei ofera un suport patrimonial consistent, iar capitalul subscris de 75.000.000 lei intareste baza de capital. Raportul dintre datorii si capitaluri proprii ramane gestionabil, dar necesita mentinerea profitabilitatii si a disciplinei financiare.
Rentabilitatea capitalurilor proprii, de 9,99%, indica un randament decent, dar nu exceptional. In ansamblu, compania se afla intr-o pozitie financiara buna, cu activitate operationala puternica si baza de active semnificativa, insa cu sensibilitate la presiunea pe marje, lichiditate redusa si dependenta de o structura bilantiera intensiva in capital.
Structura veniturilor si cheltuielilor arata o activitate dominata de exploatare, in conditiile in care cifra de afaceri este foarte apropiata de veniturile totale. Acest lucru sugereaza ca performanta este generata in principal de activitatea de baza, nu de surse exceptionale. Diferenta dintre venituri totale, de 280.958.898 lei, si cheltuieli totale, de 267.375.030 lei, permite obtinerea unui rezultat net pozitiv, insa marja de profit de 3,84% ramane relativ redusa. Compania este profitabila, dar functioneaza cu un spatiu limitat pentru absorbirea unor eventuale cresteri de costuri sau scaderi de venituri.
Din perspectiva bilantiera, Ifm Prover SRL are active totale de 239.627.079 lei, dintre care 191.361.318 lei sunt active imobilizate. Ponderea foarte ridicata a activelor imobilizate indica un model de business intensiv in investitii, specific unei activitati de productie. Activele circulante se ridica la 47.608.559 lei, insa numerarul si conturile reprezinta doar 1.979.633 lei, ceea ce arata o rezerva de lichiditate imediata destul de redusa comparativ cu dimensiunea operatiunilor. Aceasta configuratie poate fi normala intr-o companie industriala, dar impune o gestionare foarte riguroasa a fluxurilor de numerar.
Gradul de indatorare este moderat spre ridicat, cu datorii totale de 129.485.294 lei si o rata a indatorarii de 54,04%. Totusi, capitalurile proprii de 108.560.826 lei ofera un suport patrimonial consistent, iar capitalul subscris de 75.000.000 lei intareste baza de capital. Raportul dintre datorii si capitaluri proprii ramane gestionabil, dar necesita mentinerea profitabilitatii si a disciplinei financiare.
Rentabilitatea capitalurilor proprii, de 9,99%, indica un randament decent, dar nu exceptional. In ansamblu, compania se afla intr-o pozitie financiara buna, cu activitate operationala puternica si baza de active semnificativa, insa cu sensibilitate la presiunea pe marje, lichiditate redusa si dependenta de o structura bilantiera intensiva in capital.
Puncte forte
- Cifra de afaceri de 282.429.136 lei si profitul net de 10.840.625 lei confirma o operatiune profitabila si bine consolidata.
- Capitalurile proprii de 108.560.826 lei ofera o baza patrimoniala solida pentru sustinerea activitatii.
- Veniturile provin in principal din activitatea curenta, ceea ce indica o performanta operationala reala si recurenta.
Factori de risc
- Marja neta de 3,84% este relativ redusa si poate fi afectata rapid de cresterea costurilor sau de scaderea comenzilor.
- Numerarul de 1.979.633 lei este modest raportat la volumul activitatii, ceea ce poate crea presiune pe lichiditate.
- Rata indatorarii de 54,04% cere mentinerea unei profitabilitati constante si a unui control strict al fluxului de numerar.
Informatii Companie:
CUI: 37065750
Cod CAEN: 2611
Anul înființării: 2017
Contact:
Adresă: Str. L (50), nr. 3
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea subansamblurilor electronice (module)
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 282.429.136 | 276.260.255 | 205.527.537 | 148.847.232 | 92.114.151 | 55.312.516 |
| Venituri totale | 280.958.898 | 275.307.853 | 209.653.321 | 147.565.714 | 92.745.775 | 51.915.276 |
| Cheltuieli totale | 267.375.030 | 261.761.341 | 198.973.650 | 140.180.142 | 88.201.768 | 49.109.024 |
| Profit net | 10.840.625 | 11.555.750 | 9.258.996 | 6.325.910 | 3.825.973 | 2.364.268 |
| Total active | 239.627.079 | 274.594.544 | 236.084.507 | 168.688.054 | 98.248.578 | 66.487.380 |
| Total datorii | 129.485.294 | 175.266.124 | 147.101.997 | 158.681.717 | 92.637.827 | 62.426.102 |
| Capitaluri proprii | 108.560.826 | 99.282.711 | 88.786.961 | 9.880.426 | 5.554.621 | 4.028.768 |
| Casa si conturi banci | 1.979.633 | 643.553 | 798.943 | 198.513 | 235.052 | 234.696 |
| Nr. angajati | 255 | 230 | 173 | 148 | 110 | 99 |
| Capital subscris | 75.000.000 | 75.000.000 | 75.000.000 | 1.352.250 | 1.352.250 | 1.352.250 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.