Sari la continut

Imex Met Colect Deșeuri S.R.L.

Locație: Branistea, Galati

Descriere:

Imex Met Colect Deșeuri S.R.L. este o companie din Branistea, județul Galati, specializată în colectarea deseurilor nepericuloase. Înregistrată cu CUI 40484953 și număr de ordine în Registrul Comerțului J17/189/2019, firma oferă servicii de calitate în domeniul său de activitate.

Sediul social se află la adresa Str. Lozova, Nr. 1, Branistea. Pentru informații suplimentare sau colaborări, nu ezitați să ne contactați.

Analiza Financiara:

Rezumat: Imex Met Colect Deseuri S.R.L. este o companie cu crestere remarcabila, care a atins o cifra de afaceri de peste 157 milioane RON in doar 5 ani, cu un ROE de 38% si o structura financiara echilibrata, dar cu o marja de profit fragila care necesita monitorizare atenta.
Imex Met Colect Deseuri S.R.L. este o companie tanara, infiintata in 2019, cu sediul in Branistea, judetul Galati, activand in domeniul colectarii deseurilor nepericuloase (CAEN 3811). In doar cinci ani de activitate, compania a reusit sa construiasca o prezenta remarcabila pe piata, atingand in 2024 o cifra de afaceri de 157.398.008 RON - un rezultat exceptional pentru dimensiunea sa operationala.

Cel mai frapant aspect al profilului financiar este productivitatea extrem de ridicata per angajat: cu doar 24 de salariati, compania genereaza peste 6,5 milioane RON cifra de afaceri per persoana. Aceasta caracteristica, coroborata cu activele imobilizate reduse (4.928.897 RON fata de active totale de 34.016.893 RON), sugereaza un model de afaceri orientat preponderent spre intermediere si trading de deseuri metalice, mai degraba decat colectare directa cu mijloace proprii. Denumirea comerciala, care include termenul "Met", sustine aceasta interpretare.

Din punct de vedere al profitabilitatii, compania a inregistrat un profit net de 7.418.907 RON, echivalent unei marje de 4,71%. Desi marja este relativ modesta in termeni absoluti, ea este caracteristica tranzactiilor cu volum mare si adaos mic, specific comertului cu materii prime secundare. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 38% este insa un indicator de performanta excelent, reflectand o alocare eficienta a resurselor proprii.

Structura bilantiera este echilibrata. Capitalurile proprii de 19.525.535 RON depasesc datoriile totale de 14.484.588 RON, iar rata de indatorare de 42,58% se situeaza la un nivel gestionabil. Activele circulante de 29.087.449 RON ofera o acoperire confortabila a obligatiilor curente, indicand o lichiditate satisfacatoare. Un element care merita atentie este nivelul relativ scazut al numerarului disponibil (1.356.891 RON) fata de cifra de afaceri, ceea ce implica un ciclu de incasari rapid sau o gestionare eficienta a capitalului de lucru.

Un punct sensibil este capitalul social subscris de doar 250 RON - un nivel simbolic, complet disproportionat fata de dimensiunea operatiunilor. Aceasta caracteristica, frecvent intalnita la SRL-uri romanesti cu capital minim, nu reflecta capacitatea financiara reala a companiei, dar poate semnala vulnerabilitate in fata unor obligatii neprevazute sau litigii.

In ansamblu, cu un scor financiar de 75/100, Imex Met Colect Deseuri S.R.L. se prezinta ca o companie dinamica, cu fundamente solide si o traiectorie de crestere impresionanta in contextul sectorului de reciclare si colectare deseuri din Romania.
Puncte forte
  • ROE de 38% demonstreaza o utilizare extrem de eficienta a capitalului propriu, plasand compania printre performerii din sector.
  • Cifra de afaceri de 157 milioane RON realizata cu doar 24 angajati indica un model de afaceri scalabil si cu productivitate ridicata per salariat.
  • Structura bilantiera echilibrata - capitalurile proprii (19,5 milioane RON) depasesc datoriile totale, iar rata de indatorare de 42,58% reflecta un profil financiar prudent.
  • Crestere rapida si sustinuta in doar 5 ani de la infiintare, demonstrand capacitate antreprenoriala si pozitionare buna pe piata deseurilor metalice din Romania.
Factori de risc
  • Marja de profit redusa (4,71%) expune compania la volatilitate ridicata in cazul fluctuatiilor de pret pe piata materiilor prime secundare sau al cresterii costurilor operationale.
  • Capitalul social de doar 250 RON este disproportionat fata de volumul operatiunilor si poate constitui o vulnerabilitate in fata unor obligatii legale sau financiare neprevazute.
  • Dependenta probabala de un numar restrans de parteneri comerciali mari, specifica modelului de intermediere cu volum ridicat si marja mica, reprezinta un risc de concentrare a veniturilor.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 12.04.2026

Informatii Companie:

CUI: 40484953
Cod CAEN: 3811
Anul înființării: 2019

Contact:

Adresă: Str. Lozova, Nr. 1
Telefon:

Date financiare:

Scor financiar:
85/100
Bun
Activitate: Colectarea deseurilor nepericuloase
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 157.398.008 81.694.435 72.186.231 42.997.296 7.899.541 541.982
Venituri totale 158.879.344 81.793.842 72.399.173 43.010.578 7.899.541 541.982
Cheltuieli totale 150.358.567 74.705.174 63.424.841 36.383.954 6.865.745 496.089
Profit net 7.418.907 6.190.707 7.736.492 5.759.692 931.644 40.473
Total active 34.016.893 18.603.213 10.736.081 6.726.190 1.784.489 221.837
Total datorii 14.484.588 5.126.075 2.999.289 966.248 852.595 181.114
Capitaluri proprii 19.525.535 13.477.138 7.736.792 5.759.942 931.894 40.723
Casa si conturi banci 1.356.891 1.533.337 839.592 790.832 293.766 71.950
Nr. angajati 24 20 20 10 6 1
Capital subscris 250 250 250 250 250 250
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Ciairent Prod SRL

Salubrizare și Deșeuri

Filipestii de Targ

Gurbediu Recycling S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Tinca

Elyremat S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Frumosu

Atti Reciclări S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Toplita

Byomay Reciclare S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Alexandru cel Bun

Gdi Electric Cab S.R.L.

Salubrizare și Deșeuri

Babeni

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te