Impar Srl
Descoperă toate informațiile esențiale despre IMPAR SRL și Nr. Registrul Comerțului J19/178/1991. Sediul social se află pe Str. LEMNARILOR, nr. 14/B,...
Locație: Odorheiu Secuiesc, Harghita
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre IMPAR SRL și Nr. Registrul Comerțului J19/178/1991. Sediul social se află pe Str. LEMNARILOR, nr. 14/B, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0266218155. Alege IMPAR SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Impar SRL este o companie romaneasca cu o activitate de peste trei decenii in comertul cu ridicata de piese auto, demonstrand o pozitie financiara solida cu un profit net de 8.433.918 RON in 2024 si un scor financiar de 75/100.
Impar SRL, infiintata in 1992 in Odorheiu Secuiesc, judetul Harghita, activeaza in segmentul comertului cu ridicata de piese si accesorii pentru autovehicule (cod CAEN 4531) si se remarca prin stabilitate si consistenta operationala pe parcursul a peste trei decenii de activitate.
**Performanta operationala**
In exercitiul financiar 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 163.615.148 RON, sustinuta de venituri totale de 164.885.837 RON. Cheltuielile totale s-au ridicat la 155.302.399 RON, generand un profit net de 8.433.918 RON. Marja de profit neta de 5,15% este reprezentativa pentru sectorul distributiei en-gros de piese auto, unde presiunea concurentiala si structura costurilor limiteaza in mod obisnuit marjele. Rezultatul reflecta o gestiune eficienta a costurilor si o activitate comerciala matura.
**Structura bilantiera**
Activele totale ale companiei insumau 125.975.188 RON la finele anului 2024, din care activele imobilizate reprezentau 49.282.275 RON (aproximativ 39%), iar activele circulante 76.442.757 RON (aproximativ 61%). Aceasta distributie este specifica distribuitorilor en-gros, unde stocurile si creantele comerciale domina activul curent. Numerarul disponibil era relativ redus - 277.431 RON - ceea ce sugereaza fie un management activ al trezoreriei, fie o rotatie rapida a capitalului de lucru.
**Structura capitalului si indatorare**
Capitalurile proprii totalizau 61.228.124 RON, in timp ce datoriile totale se situau la 64.564.396 RON, rezultand o rata a indatorarii de 51,25%. Aceasta valoare indica un echilibru relativ intre finantarea proprie si cea externa, fara a semnala o supraindatorare. Capitalul social subscris, de 1.064.690 RON, este modest raportat la dimensiunea afacerii, insa rezervele acumulate de-a lungul anilor au consolidat substantial baza de capital. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 13,77% demonstreaza o utilizare eficienta a resurselor investite de actionari.
**Resurse umane**
Cu un efectiv de 102 angajati, Impar SRL genereaza o cifra de afaceri medie pe angajat de aproximativ 1.604.070 RON, un indicator solid pentru sectorul sau de activitate, reflectand o productivitate ridicata a fortei de munca.
**Concluzii generale**
Compania prezinta fundamentele unui business sanatos si bine consolidat: cifra de afaceri consistenta, profitabilitate mentinuta, un grad de indatorare echilibrat si o rentabilitate acceptabila a capitalului propriu. Longevitatea de 33 de ani pe piata reprezinta ea insasi un avantaj competitiv in relatia cu furnizorii si clientii. Scorul financiar de 75/100 confirma soliditatea profilului financiar al companiei.
**Performanta operationala**
In exercitiul financiar 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 163.615.148 RON, sustinuta de venituri totale de 164.885.837 RON. Cheltuielile totale s-au ridicat la 155.302.399 RON, generand un profit net de 8.433.918 RON. Marja de profit neta de 5,15% este reprezentativa pentru sectorul distributiei en-gros de piese auto, unde presiunea concurentiala si structura costurilor limiteaza in mod obisnuit marjele. Rezultatul reflecta o gestiune eficienta a costurilor si o activitate comerciala matura.
**Structura bilantiera**
Activele totale ale companiei insumau 125.975.188 RON la finele anului 2024, din care activele imobilizate reprezentau 49.282.275 RON (aproximativ 39%), iar activele circulante 76.442.757 RON (aproximativ 61%). Aceasta distributie este specifica distribuitorilor en-gros, unde stocurile si creantele comerciale domina activul curent. Numerarul disponibil era relativ redus - 277.431 RON - ceea ce sugereaza fie un management activ al trezoreriei, fie o rotatie rapida a capitalului de lucru.
**Structura capitalului si indatorare**
Capitalurile proprii totalizau 61.228.124 RON, in timp ce datoriile totale se situau la 64.564.396 RON, rezultand o rata a indatorarii de 51,25%. Aceasta valoare indica un echilibru relativ intre finantarea proprie si cea externa, fara a semnala o supraindatorare. Capitalul social subscris, de 1.064.690 RON, este modest raportat la dimensiunea afacerii, insa rezervele acumulate de-a lungul anilor au consolidat substantial baza de capital. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 13,77% demonstreaza o utilizare eficienta a resurselor investite de actionari.
**Resurse umane**
Cu un efectiv de 102 angajati, Impar SRL genereaza o cifra de afaceri medie pe angajat de aproximativ 1.604.070 RON, un indicator solid pentru sectorul sau de activitate, reflectand o productivitate ridicata a fortei de munca.
**Concluzii generale**
Compania prezinta fundamentele unui business sanatos si bine consolidat: cifra de afaceri consistenta, profitabilitate mentinuta, un grad de indatorare echilibrat si o rentabilitate acceptabila a capitalului propriu. Longevitatea de 33 de ani pe piata reprezinta ea insasi un avantaj competitiv in relatia cu furnizorii si clientii. Scorul financiar de 75/100 confirma soliditatea profilului financiar al companiei.
Puncte forte
- Longevitate si experienta de peste 33 de ani pe piata distributiei de piese auto, asigurand relatii comerciale stabile si un portofoliu de clienti fideli.
- Cifra de afaceri de peste 163 milioane RON plaseza compania in categoria distribuitorilor majori la nivel regional, cu capacitate de negociere superioara cu furnizorii.
- Rata de indatorare echilibrata de 51,25% si un ROE de 13,77% indica o structura financiara sanatoasa, fara dependenta excesiva de finantarea externa.
- Productivitate ridicata per angajat - circa 1,6 milioane RON cifra de afaceri per salariat, eficienta remarcabila pentru sectorul distributiei en-gros.
Factori de risc
- Nivelul redus al numerarului disponibil (277.431 RON raportat la o cifra de afaceri de 163 milioane RON) poate crea vulnerabilitati de lichiditate in cazul unor intarzieri la incasari sau socuri externe.
- Marja de profit neta de 5,15% ofera spatiu limitat de manevra in fata presiunilor competitive sau a cresterii costurilor operationale si logistice.
- Concentrarea geografica in Odorheiu Secuiesc si dependenta de un singur segment de activitate (piese auto en-gros) expun compania la riscuri sectoriale legate de evolutia pietei auto.
Informatii Companie:
CUI: 524625
Cod CAEN: 4531
Anul înființării: 1992
Contact:
Adresă: Str. LEMNARILOR, nr. 14/B
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Comert cu ridicata de piese si accesorii pentru autovehicule
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 163.615.148 | 156.720.148 | 145.889.841 | 127.674.958 | 103.976.925 | 113.541.964 |
| Venituri totale | 164.885.837 | 159.380.179 | 148.809.257 | 128.823.396 | 104.955.503 | 115.181.737 |
| Cheltuieli totale | 155.302.399 | 146.896.715 | 134.778.335 | 118.544.145 | 97.931.365 | 108.398.339 |
| Profit net | 8.433.918 | 10.990.304 | 12.357.500 | 8.897.942 | 6.126.255 | 5.834.848 |
| Total active | 125.975.188 | 112.585.304 | 89.935.328 | 84.456.904 | 72.595.139 | 75.158.220 |
| Total datorii | 64.564.396 | 56.842.628 | 45.328.196 | 48.100.215 | 43.291.037 | 49.802.409 |
| Capitaluri proprii | 61.228.124 | 55.541.565 | 44.517.952 | 36.260.451 | 29.200.387 | 25.257.821 |
| Casa si conturi banci | 277.431 | 154.786 | 435.738 | 98.235 | 81.568 | 1.658.310 |
| Nr. angajati | 102 | 102 | 102 | 94 | 85 | 83 |
| Capital subscris | 1.064.690 | 1.046.480 | 1.021.710 | 1.000.000 | 1.000.000 | 1.000.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.