Iris Service Ciuc SA
Locație: Miercurea Ciuc, Harghita
Descriere:
Iris Service Ciuc SA reprezintă o societate comercială cu sediul în Miercurea Ciuc, județul Harghita.
Informații oficiale de identificare: Codul Unic de Identificare (CUI): 527397. Numărul de înregistrare în Registrul Comerțului: J19/195/1991.
Date de contact și localizare: Sediul social se află la adresa: Str. Vanatorilor, Nr. 4, Miercurea Ciuc. Telefon: 0266317700.
Alegeți Iris Service Ciuc SA pentru servicii de calitate și un parteneriat de încredere. Vă stăm la dispoziție pentru orice solicitare sau întrebare.
Analiza Financiara:
Rezumat: Iris Service Ciuc SA este un producator de mobila cu o prezenta solida de peste 30 de ani pe piata romaneasca, cu o cifra de afaceri de 143.638.978 RON in 2024, insa cu o profitabilitate redusa care reflecta presiunea costurilor specifice industriei.
Iris Service Ciuc SA, cu sediul in Miercurea Ciuc, judetul Harghita, este o societate pe actiuni cu activitate in domeniul fabricarii de mobila (cod CAEN 3100), infiintata in 1992 si cu o experienta de peste trei decenii pe piata. Cu un scor financiar de 75 din 100, compania se pozitioneaza ca un jucator stabil si matur in sectorul sau.
**Performanta operationala**
In 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 143.638.978 RON, la care se adauga alte venituri aducand totalul veniturilor la 159.800.756 RON. Veniturile din alte surse decat cifra de afaceri reprezinta aproximativ 11,2% din total, ceea ce sugereaza activitati auxiliare sau subventii/alte venituri extraordinare. Cheltuielile totale de 157.280.423 RON au lasat un profit net de 2.128.454 RON, reflectand o marja de profit neta de doar 1,48% - o valoare modesta, dar nu atipica pentru industria de prelucrare si fabricare a mobilei, caracterizata prin costuri ridicate cu materialele si forta de munca.
**Structura bilantiera**
Activele totale se ridica la 120.492.446 RON, cu o impartire echilibrata intre active imobilizate (58.200.473 RON - 48,3%) si active circulante (62.167.204 RON - 51,6%). Disponibilitatile banesti de 5.573.185 RON reprezinta doar 4,6% din active, un nivel acceptabil dar care indica o lichiditate imediata relativ limitata.
Capitalurile proprii de 68.413.589 RON reprezinta 56,8% din totalul activelor, ceea ce denota o structura de finantare predominant proprie si conservatoare. Rata indatorarii de 43,22% se incadreaza in parametri prudenti, datoriile totale de 52.078.857 RON nereprezentand o povara excesiva.
**Eficienta si rentabilitate**
ROE-ul de 3,11% este scazut, semnalând ca fiecare leu investit de actionari genereaza un randament modest. Capitalul subscris initial de doar 180.000 RON contrazice puterea actuala a companiei, confirmand ca averea a fost construita organic, prin reinvestirea profiturilor de-a lungul deceniilor.
**Forta de munca**
Cu 823 de angajati, Iris Service Ciuc SA este un angajator important la nivel regional, contribuind semnificativ la economia judetului Harghita. Productivitatea per angajat, raportata la cifra de afaceri, se ridica la aproximativ 174.531 RON - un nivel decent pentru industria de mobila.
**Performanta operationala**
In 2024, compania a inregistrat o cifra de afaceri de 143.638.978 RON, la care se adauga alte venituri aducand totalul veniturilor la 159.800.756 RON. Veniturile din alte surse decat cifra de afaceri reprezinta aproximativ 11,2% din total, ceea ce sugereaza activitati auxiliare sau subventii/alte venituri extraordinare. Cheltuielile totale de 157.280.423 RON au lasat un profit net de 2.128.454 RON, reflectand o marja de profit neta de doar 1,48% - o valoare modesta, dar nu atipica pentru industria de prelucrare si fabricare a mobilei, caracterizata prin costuri ridicate cu materialele si forta de munca.
**Structura bilantiera**
Activele totale se ridica la 120.492.446 RON, cu o impartire echilibrata intre active imobilizate (58.200.473 RON - 48,3%) si active circulante (62.167.204 RON - 51,6%). Disponibilitatile banesti de 5.573.185 RON reprezinta doar 4,6% din active, un nivel acceptabil dar care indica o lichiditate imediata relativ limitata.
Capitalurile proprii de 68.413.589 RON reprezinta 56,8% din totalul activelor, ceea ce denota o structura de finantare predominant proprie si conservatoare. Rata indatorarii de 43,22% se incadreaza in parametri prudenti, datoriile totale de 52.078.857 RON nereprezentand o povara excesiva.
**Eficienta si rentabilitate**
ROE-ul de 3,11% este scazut, semnalând ca fiecare leu investit de actionari genereaza un randament modest. Capitalul subscris initial de doar 180.000 RON contrazice puterea actuala a companiei, confirmand ca averea a fost construita organic, prin reinvestirea profiturilor de-a lungul deceniilor.
**Forta de munca**
Cu 823 de angajati, Iris Service Ciuc SA este un angajator important la nivel regional, contribuind semnificativ la economia judetului Harghita. Productivitatea per angajat, raportata la cifra de afaceri, se ridica la aproximativ 174.531 RON - un nivel decent pentru industria de mobila.
Puncte forte
- Stabilitate si longevitate - peste 30 de ani de activitate continua, cu capitaluri proprii solide de 68.413.589 RON ce depasesc datoriile totale, indicand o fundatie financiara sanatoasa.
- Capacitate operationala semnificativa - cu 823 de angajati si o cifra de afaceri de 143.638.978 RON, compania are o scara de operare relevanta la nivel national in industria mobilei.
- Structura de finantare prudenta - rata indatorarii de 43,22% si preponderenta capitalului propriu in bilant reduc riscul de insolventa si ofera flexibilitate financiara.
- Diversificarea veniturilor - veniturile totale depasesc cifra de afaceri cu circa 16 milioane RON, sugerand surse complementare de venit care sustin rezultatul financiar final.
Factori de risc
- Profitabilitate redusa - marja de profit neta de 1,48% si ROE de 3,11% lasa compania vulnerabila la orice crestere a costurilor cu materiile prime, energia sau forta de munca, fara marja de siguranta suficienta.
- Lichiditate imediata limitata - disponibilitatile de 5.573.185 RON acopera o portiune mica din datoriile totale, iar o deteriorare a incasarilor ar putea genera presiuni pe fluxul de numerar.
- Expunere la ciclicitatea pietei de mobila - sectorul este sensibil la scaderea puterii de cumparare a populatiei si la fluctuatiile din piata imobiliara, factori care pot afecta rapid cererea si implicit cifra de afaceri.
Informatii Companie:
CUI: 527397
Cod CAEN: 3100
Anul înființării: 1992
Contact:
Adresă: Str. Vanatorilor, Nr. 4
Telefon:
Fax: 0266324336
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea de mobila
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 143.638.978 | 168.183.113 | 175.891.948 | 143.821.643 | 97.152.654 | 106.413.147 |
| Venituri totale | 159.800.756 | 172.417.176 | 200.678.109 | 148.589.098 | 104.536.518 | 112.587.385 |
| Cheltuieli totale | 157.280.423 | 163.180.520 | 178.760.050 | 132.579.486 | 97.462.456 | 106.881.829 |
| Profit net | 2.128.454 | 8.074.587 | 19.154.068 | 13.519.010 | 6.063.434 | 4.760.982 |
| Total active | 120.492.446 | 123.032.608 | 119.932.646 | 111.934.712 | 84.486.305 | 79.126.378 |
| Total datorii | 52.078.857 | 53.602.961 | 54.260.001 | 62.598.630 | 46.547.032 | 45.231.978 |
| Capitaluri proprii | 68.413.589 | 69.354.171 | 65.110.398 | 49.336.082 | 37.939.273 | 33.542.182 |
| Casa si conturi banci | 5.573.185 | 7.000.501 | 5.618.323 | 7.079.581 | 992.976 | 62.540 |
| Nr. angajati | 823 | 944 | 982 | 1022 | 1078 | 1134 |
| Capital subscris | 180.000 | 180.000 | 180.000 | 180.000 | 180.000 | 180.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.