Irmex Sa
Descoperă toate informațiile esențiale despre IRMEX SA și Nr. Registrul Comerțului J09/76/1991. Sediul social se află pe Sos. RAMNICU SARAT, nr. 74, o...
Locație: Brăila, Brăila
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre IRMEX SA și Nr. Registrul Comerțului J09/76/1991. Sediul social se află pe Sos. RAMNICU SARAT, nr. 74, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0239613121 sau la fax 0239611235. Alege IRMEX SA, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Irmex SA este o companie auto matura si bine capitalizata din Braila, cu o profitabilitate exceptionala pentru sector (marja neta 15,39%) si o structura financiara conservatoare, confirmand pe deplin scorul financiar de 85/100. Cu active totale de peste 252 milioane RON si datorii reduse, compania dispune de o baza solida pentru consolidare si crestere ulterioara.
Irmex SA este o societate pe actiuni cu o prezenta solida in piata auto din Romania, activand de peste trei decenii in sectorul comertului cu autoturisme si autovehicule usoare (CAEN 4511). Infiintata in 1992 si cu sediul in Braila, compania a demonstrat o capacitate remarcabila de adaptare si crestere, reflectata in scorul financiar de 85 de puncte din 100 acordat pentru exercitiul financiar 2024.
Cifra de afaceri inregistrata in 2024 se ridica la 134.627.460 RON, generand un profit net de 20.714.488 RON. Aceasta se traduce intr-o marja de profit net de 15,39%, un nivel exceptional pentru sectorul distributiei auto, unde marjele sunt in general comprimate de costurile ridicate ale stocurilor si ale finantarilor. Cheltuielile totale de 103.202.267 RON sunt bine gestionate in raport cu veniturile generate, ceea ce atesta o disciplina financiara riguroasa.
Activele totale ale companiei ating 252.105.521 RON, distribuite echilibrat intre active imobilizate (100.629.703 RON - aproximativ 40%) si active circulante (151.429.829 RON - circa 60%). Numerarul disponibil de 33.089.314 RON reprezinta o rezerva de lichiditate solida, acoperind confortabil nevoile operationale imediate. Raportul favorabil dintre activele circulante si datoriile totale confirma capacitatea companiei de a-si onora obligatiile pe termen scurt fara dificultati.
Rata de indatorare de 23,10% plaseaza Irmex SA printre companiile cu un profil financiar conservator si prudent. Datoriile totale de 58.225.522 RON sunt modeste in comparatie cu capitalurile proprii de 187.215.815 RON, conferind companiei o autonomie financiara remarcabila si o capacitate semnificativa de accesare a unor finantari viitoare. Capitalul subscris de 4.738.300 RON, relativ modest fata de capitalurile proprii acumulate, reflecta o politica consecventa de reinvestire a profiturilor de-a lungul celor peste 30 de ani de activitate.
Cu 70 de angajati, compania genereaza o cifra de afaceri de aproximativ 1.923.250 RON per angajat - o productivitate ridicata, specifica sectorului auto unde tranzactiile sunt de valoare mare. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 11,06% este solida, desi exista potential de optimizare prin utilizarea mai eficienta a bazei importante de capitaluri proprii, care depasesc de aproape trei ori datoriile totale.
Se remarca o discrepanta intre cifra de afaceri declarata (134.627.460 RON) si veniturile totale raportate (127.161.869 RON), o situatie care poate fi explicata prin ajustari contabile specifice sau prin modalitatea de raportare ANAF si care merita clarificata la o analiza mai aprofundata a situatiilor financiare complete.
In ansamblu, Irmex SA prezinta fundamentele unui business matur, bine capitalizat si profitabil, cu o structura financiara sanatoasa si o capacitate dovedita de a genera profit consistent pe o piata competitiva. Scorul financiar de 85/100 reflecta cu acuratete acest profil solid si echilibrat.
Cifra de afaceri inregistrata in 2024 se ridica la 134.627.460 RON, generand un profit net de 20.714.488 RON. Aceasta se traduce intr-o marja de profit net de 15,39%, un nivel exceptional pentru sectorul distributiei auto, unde marjele sunt in general comprimate de costurile ridicate ale stocurilor si ale finantarilor. Cheltuielile totale de 103.202.267 RON sunt bine gestionate in raport cu veniturile generate, ceea ce atesta o disciplina financiara riguroasa.
Activele totale ale companiei ating 252.105.521 RON, distribuite echilibrat intre active imobilizate (100.629.703 RON - aproximativ 40%) si active circulante (151.429.829 RON - circa 60%). Numerarul disponibil de 33.089.314 RON reprezinta o rezerva de lichiditate solida, acoperind confortabil nevoile operationale imediate. Raportul favorabil dintre activele circulante si datoriile totale confirma capacitatea companiei de a-si onora obligatiile pe termen scurt fara dificultati.
Rata de indatorare de 23,10% plaseaza Irmex SA printre companiile cu un profil financiar conservator si prudent. Datoriile totale de 58.225.522 RON sunt modeste in comparatie cu capitalurile proprii de 187.215.815 RON, conferind companiei o autonomie financiara remarcabila si o capacitate semnificativa de accesare a unor finantari viitoare. Capitalul subscris de 4.738.300 RON, relativ modest fata de capitalurile proprii acumulate, reflecta o politica consecventa de reinvestire a profiturilor de-a lungul celor peste 30 de ani de activitate.
Cu 70 de angajati, compania genereaza o cifra de afaceri de aproximativ 1.923.250 RON per angajat - o productivitate ridicata, specifica sectorului auto unde tranzactiile sunt de valoare mare. Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 11,06% este solida, desi exista potential de optimizare prin utilizarea mai eficienta a bazei importante de capitaluri proprii, care depasesc de aproape trei ori datoriile totale.
Se remarca o discrepanta intre cifra de afaceri declarata (134.627.460 RON) si veniturile totale raportate (127.161.869 RON), o situatie care poate fi explicata prin ajustari contabile specifice sau prin modalitatea de raportare ANAF si care merita clarificata la o analiza mai aprofundata a situatiilor financiare complete.
In ansamblu, Irmex SA prezinta fundamentele unui business matur, bine capitalizat si profitabil, cu o structura financiara sanatoasa si o capacitate dovedita de a genera profit consistent pe o piata competitiva. Scorul financiar de 85/100 reflecta cu acuratete acest profil solid si echilibrat.
Puncte forte
- Marja de profit net exceptionala de 15,39%, superioara mediei sectorului auto, demonstrand eficienta operationala ridicata si control riguros al costurilor.
- Structura financiara solida cu o rata de indatorare de numai 23,10% si capitaluri proprii de 187.215.815 RON - de peste trei ori mai mari decat datoriile totale, asigurand autonomie financiara deplina.
- Lichiditate confortabila sustinuta de un numerar disponibil de 33.089.314 RON si active circulante de 151.429.829 RON, care depasesc semnificativ datoriile totale.
- Longevitate si stabilitate de peste 30 de ani pe piata, reflectata in acumularea consistenta de capitaluri proprii si mentinerea profitabilitatii intr-un sector ciclic si competitiv.
Factori de risc
- Concentrare geografica in Braila, un judet cu un bazin de clienti mai limitat comparativ cu centrele urbane mari, ceea ce poate restrange cresterea organica a cifrei de afaceri.
- Sectorul auto este ciclic si sensibil la variatiile ratelor de dobanda, ale puterii de cumparare si ale politicilor fiscale (taxe auto, stimulente electrice), factori care pot afecta cererea.
- Discrepanta intre cifra de afaceri (134.627.460 RON) si veniturile totale raportate (127.161.869 RON) necesita clarificari contabile suplimentare pentru o imagine completa a performantei reale.
Informatii Companie:
CUI: 2267978
Cod CAEN: 4511
Anul înființării: 1992
Contact:
Adresă: Sos. RAMNICU SARAT, nr. 74
Telefon:
Fax: 0239611235
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Comert cu autoturisme si autovehicule usoare (sub 3,5 tone)
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 134.627.460 | 74.035.183 | 85.806.155 | 109.802.269 | 82.754.744 | 48.441.999 |
| Venituri totale | 127.161.869 | 128.392.124 | 103.057.013 | 113.551.034 | 70.867.259 | 51.952.428 |
| Cheltuieli totale | 103.202.267 | 121.609.303 | 88.876.804 | 91.559.378 | 54.677.693 | 47.657.951 |
| Profit net | 20.714.488 | 5.834.815 | 12.248.666 | 19.242.691 | 13.887.223 | 3.656.501 |
| Total active | 252.105.521 | 233.512.375 | 204.192.225 | 196.838.539 | 201.828.970 | 190.081.857 |
| Total datorii | 58.225.522 | 50.480.764 | 31.692.786 | 18.337.747 | 29.799.514 | 20.322.203 |
| Capitaluri proprii | 187.215.815 | 169.904.727 | 164.075.000 | 173.794.888 | 155.268.817 | 141.680.635 |
| Casa si conturi banci | 33.089.314 | 6.904.924 | 10.102.011 | 13.730.314 | 14.442.535 | 6.901.094 |
| Nr. angajati | 70 | 72 | 85 | 71 | 41 | 66 |
| Capital subscris | 4.738.300 | 4.738.300 | 4.738.300 | 4.738.300 | 4.738.300 | 4.738.300 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.