Iulicris Recycling SRL
Locație: Branistea, Galati
Descriere:
Iulicris Recycling SRL - companie activă în sectorul recuperarea materialelor reciclabile sortate, cu sediul în Branistea, Galati.
Informații de contact și identificare:
• Adresă: Str. Stefan Cel Mare, Nr. 34
• CUI: 29926728
• Registrul Comerțului: J17/307/2012
Contactați-ne pentru servicii profesionale în domeniu!
Analiza Financiara:
Rezumat: Iulicris Recycling SRL este o companie activa in sectorul reciclarii din judetul Galati, cu o cifra de afaceri impresionanta de 178.844.479 RON in 2024, dar care se confrunta cu o marja de profit redusa si un nivel ridicat de indatorare.
Iulicris Recycling SRL, infiintata in 2012 in Branistea, judetul Galati, activeaza in domeniul recuperarii materialelor reciclabile sortate (cod CAEN 3832) si s-a pozitionat ca un jucator semnificativ pe piata reciclarii din Romania. Cu un scor financiar de 70 din 100, compania demonstreaza o soliditate rezonabila, insa cu aspecte ce merita atentie din perspectiva investitorului.
Din punct de vedere al performantei operationale, cifra de afaceri de 178.844.479 RON in 2024 reflecta un volum de activitate substantial pentru un SRL cu 42 de angajati, ceea ce indica o productivitate per angajat de aproximativ 4.258.000 RON - o valoare remarcabila pentru sectorul de reciclare. Veniturile totale de 180.756.788 RON depasesc usor cifra de afaceri, sugerand existenta unor venituri auxiliare de aproximativ 1.912.309 RON.
Profitabilitatea reprezinta insa principala provocare a companiei. Profitul net de 3.788.847 RON, desi pozitiv, se traduce intr-o marja de profit de doar 2,12% - un nivel scazut care indica o activitate cu valoare adaugata redusa, caracteristica industriei de reciclare in general. Cheltuielile totale de 176.712.602 RON reprezinta 97,77% din veniturile totale, lasand un spatiu foarte limitat de manevra in cazul unor fluctuatii nefavorabile ale pietei.
Structura bilantiera evidentiaza o companie cu active totale de 73.782.895 RON, din care activele circulante domina cu 55.267.360 RON (74,9%), reflectand specificul activitatii de colectare si procesare a materialelor reciclabile. Activele imobilizate de 18.505.730 RON indica investitii moderate in echipamente si infrastructure. Ingrijorator este nivelul extrem de redus al numerarului - doar 7.436 RON - ceea ce sugereaza o gestiune foarte tensionata a lichiditatilor imediate.
Rata de indatorare de 76,19% (datorii totale de 56.218.613 RON la active totale de 73.782.895 RON) este semnificativ ridicata si reprezinta un factor de risc major. Capitalurile proprii de 17.564.282 RON ofera o acoperire limitata in raport cu datoriile asumate. Pe de alta parte, ROE-ul de 21,57% arata ca firma utilizeaza eficient capitalul propriu pentru a genera profit, beneficiind de efectul de levier financiar.
In ansamblu, Iulicris Recycling SRL este o companie cu volum mare de activitate si eficienta operationala per angajat, dar functionand cu marje inguste si dependenta puternica de finantarea externa.
Din punct de vedere al performantei operationale, cifra de afaceri de 178.844.479 RON in 2024 reflecta un volum de activitate substantial pentru un SRL cu 42 de angajati, ceea ce indica o productivitate per angajat de aproximativ 4.258.000 RON - o valoare remarcabila pentru sectorul de reciclare. Veniturile totale de 180.756.788 RON depasesc usor cifra de afaceri, sugerand existenta unor venituri auxiliare de aproximativ 1.912.309 RON.
Profitabilitatea reprezinta insa principala provocare a companiei. Profitul net de 3.788.847 RON, desi pozitiv, se traduce intr-o marja de profit de doar 2,12% - un nivel scazut care indica o activitate cu valoare adaugata redusa, caracteristica industriei de reciclare in general. Cheltuielile totale de 176.712.602 RON reprezinta 97,77% din veniturile totale, lasand un spatiu foarte limitat de manevra in cazul unor fluctuatii nefavorabile ale pietei.
Structura bilantiera evidentiaza o companie cu active totale de 73.782.895 RON, din care activele circulante domina cu 55.267.360 RON (74,9%), reflectand specificul activitatii de colectare si procesare a materialelor reciclabile. Activele imobilizate de 18.505.730 RON indica investitii moderate in echipamente si infrastructure. Ingrijorator este nivelul extrem de redus al numerarului - doar 7.436 RON - ceea ce sugereaza o gestiune foarte tensionata a lichiditatilor imediate.
Rata de indatorare de 76,19% (datorii totale de 56.218.613 RON la active totale de 73.782.895 RON) este semnificativ ridicata si reprezinta un factor de risc major. Capitalurile proprii de 17.564.282 RON ofera o acoperire limitata in raport cu datoriile asumate. Pe de alta parte, ROE-ul de 21,57% arata ca firma utilizeaza eficient capitalul propriu pentru a genera profit, beneficiind de efectul de levier financiar.
In ansamblu, Iulicris Recycling SRL este o companie cu volum mare de activitate si eficienta operationala per angajat, dar functionand cu marje inguste si dependenta puternica de finantarea externa.
Puncte forte
- Volum de afaceri remarcabil de 178.844.479 RON cu doar 42 de angajati, indicand o productivitate per capita exceptionala de aproximativ 4.258.000 RON pe angajat.
- ROE de 21,57% demonstreaza o utilizare eficienta a capitalului propriu si capacitatea de a genera randamente superioare pentru actionari.
- Activitate profitabila si pozitiva in 2024, cu un profit net de 3.788.847 RON, confirmand viabilitatea modelului de afaceri dupa 12 ani de activitate.
- Pozitionare strategica intr-un sector cu cerere crescanda - reciclarea materialelor sortate beneficiaza de reglementari europene tot mai stricte privind economia circulara.
Factori de risc
- Rata de indatorare de 76,19% si numerarul disponibil de doar 7.436 RON expun compania la risc semnificativ de lichiditate in cazul unor intarzieri la incasari sau socuri externe.
- Marja de profit de 2,12% ofera o rezerva extrem de redusa fata de fluctuatiile de pret ale materiilor prime reciclabile sau cresterea costurilor operationale.
- Dependenta puternica de finantarea externa (datorii de 56.218.613 RON) amplifica vulnerabilitatea fata de variatiile ratelor dobanzii sau ingustarea accesului la credit.
Informatii Companie:
CUI: 29926728
Cod CAEN: 3832
Anul înființării: 2012
Contact:
Adresă: Str. Stefan Cel Mare, Nr. 34
Telefon:
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Recuperarea materialelor reciclabile sortate
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 178.844.479 | 116.434.035 | 223.118.748 | 338.982.956 | 196.420.354 | 181.071.198 |
| Venituri totale | 180.756.788 | 125.072.358 | 225.982.337 | 343.572.433 | 201.544.219 | 187.347.314 |
| Cheltuieli totale | 176.712.602 | 124.488.144 | 219.601.755 | 302.710.467 | 186.329.715 | 176.124.908 |
| Profit net | 3.788.847 | 526.325 | 5.492.580 | 36.049.919 | 13.125.309 | 9.613.075 |
| Total active | 73.782.895 | 84.817.716 | 82.855.759 | 93.646.283 | 57.982.584 | 44.418.216 |
| Total datorii | 56.218.613 | 71.042.280 | 64.606.649 | 35.401.868 | 29.519.410 | 24.898.350 |
| Capitaluri proprii | 17.564.282 | 13.775.436 | 18.249.110 | 58.244.415 | 28.463.174 | 19.519.866 |
| Casa si conturi banci | 7.436 | 105.609 | 414.536 | 2.401.963 | 353.612 | 319.955 |
| Nr. angajati | 42 | 43 | 48 | 46 | 41 | 40 |
| Capital subscris | 2.000.000 | 2.000.000 | 2.000.000 | 2.000.000 | 2.000.000 | 200 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.