Sari la continut

Iveco Romania SRL

Descoperă toate informațiile esențiale despre IVECO ROMANIA SRL și Nr. Registrul Comerțului J23/4105/2016. Sediul social se află pe Str. CAMINULUI, nr...

Locație: Glina, Ilfov

Descriere:

Descoperă toate informațiile esențiale despre IVECO ROMANIA SRL și Nr. Registrul Comerțului J23/4105/2016. Sediul social se află pe Str. CAMINULUI, nr. 54, oferind acces rapid la servicii și suport. Pentru detalii suplimentare sau colaborări, contactează-ne la telefon 0213182862 sau la fax 0213182820. Alege IVECO ROMANIA SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!

Analiza Financiara:

Rezumat: Iveco Romania SRL are un nivel foarte mare al activitatii comerciale, dar performanta neta din 2024 este negativa. Principalul punct critic este capitalizarea slaba, in contextul unui grad ridicat de indatorare, ceea ce impune masuri de consolidare financiara.
Iveco Romania SRL (CUI 18858334), activa in CAEN 4519, opereaza la un nivel ridicat al volumului comercial, cu o cifra de afaceri de 693.061.697 RON in 2024. Veniturile totale au fost de 716.584.538 RON, iar cheltuielile totale de 713.251.903 RON, ceea ce arata un echilibru relativ strans intre intrari si iesiri. Totusi, compania a raportat o pierdere neta de 3.833.210 RON si o marja de profit de -0,55%, indicand o profitabilitate negativa, chiar daca la un nivel procentual redus raportat la cifra de afaceri.

Structura activelor arata o orientare puternica spre active circulante: 102.258.582 RON din total active de 130.852.205 RON. Activele imobilizate sunt de 28.535.522 RON, ceea ce sugereaza o baza operationala mai usoara in active fixe, compatibila cu un model de distributie/comert auto. Numerarul si conturile de 25.754.426 RON ofera un tampon de lichiditate, dar trebuie evaluate in contextul datoriilor totale de 92.474.315 RON si al capitalurilor proprii negative.

Din perspectiva solvabilitatii, rata indatorarii de 70,67% este ridicata si confirma dependenta semnificativa de finantare externa. Cel mai sensibil semnal este nivelul capitalurilor proprii, de -3.812.210 RON, care indica o pozitie patrimoniala erodata. In aceasta situatie, indicatorul ROE de 100,55% trebuie interpretat cu prudenta, deoarece capitalurile proprii negative pot distorsiona semnificatia economica a indicatorului.

Compania functioneaza cu 22 angajati, ceea ce implica o productivitate comerciala ridicata raportata la volum. Cifra de afaceri per angajat este de aproximativ 31.502.804 RON, semn al unei activitati intensive in rulaj, dar nu neaparat in valoare adaugata neta, avand in vedere pierderea raportata.

Per ansamblu, profilul financiar pentru 2024 combina volum mare de business cu vulnerabilitati de capitalizare si profitabilitate. Prioritatea financiara ar trebui sa fie revenirea pe rezultat net pozitiv si consolidarea capitalurilor proprii, pentru reducerea riscului financiar asociat gradului actual de indatorare.
Puncte forte
  • Volum comercial foarte ridicat, reflectat de cifra de afaceri de 693.061.697 RON, ceea ce confirma o prezenta operationala puternica in piata.
  • Structura activelor este predominant circulanta (102.258.582 RON), favorabila unei afaceri de comert si cu potential de conversie mai rapida in lichiditati.
  • Numerarul si conturile de 25.754.426 RON ofera o baza de lichiditate utila pentru operatiunile curente.
  • Echipa restransa (22 angajati) sustine un rulaj foarte mare, indicand eficienta comerciala la nivel de volum.
Factori de risc
  • Capitalurile proprii negative (-3.812.210 RON) semnaleaza o pozitie financiara fragila si risc patrimonial ridicat.
  • Pierderea neta de 3.833.210 RON si marja de -0,55% arata dificultati in transformarea volumului de vanzari in profit.
  • Rata indatorarii de 70,67% indica dependenta semnificativa de datorii si presiune crescuta asupra stabilitatii financiare.
Analiza generata automat pe baza datelor ANAF - 09.03.2026

Informatii Companie:

CUI: 18858334
Cod CAEN: 4519
Anul înființării: 2006

Contact:

Adresă: Str. Caminului, Nr. 54
Telefon:
Fax: 0213182820

Date financiare:

Scor financiar:
45/100
Mediu
Activitate: Comert cu alte autovehicule
Indicator 2024 2023 2022 2021 2020 2019
Cifra de afaceri 693.061.697 704.529.504 601.659.691 530.212.188 398.481.773 455.165.378
Venituri totale 716.584.538 730.522.927 621.926.785 561.318.034 414.473.201 479.247.206
Cheltuieli totale 713.251.903 721.148.598 606.858.128 547.824.675 408.315.829 479.526.744
Profit net -3.833.210 8.674.555 13.358.890 13.493.359 3.081.162 -4.163.613
Total active 130.852.205 182.604.794 132.407.831 171.868.175 182.152.543 265.985.867
Total datorii 92.474.315 82.169.892 35.248.958 92.018.335 130.421.405 208.719.529
Capitaluri proprii -3.812.210 58.131.561 49.457.006 36.098.116 22.522.837 19.441.675
Casa si conturi banci 25.754.426 20.415.436 16.641.135 40.450.172 33.720.157 26.189.800
Nr. angajati 22 24 30 26 26 24
Capital subscris 17.500 17.500 17.500 17.500 17.500 17.500
Toate valorile sunt exprimate in RON. Sursa: ANAF - Ministerul Finantelor
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii

Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!

Firme similare

Auto-Vasiloschi SRL

Comerț și Reparații Auto

Marginea

Top Auto DMV SRL

Comerț și Reparații Auto

Dej

Ast Auto Detailing și Cosmetică S.R.L.

Comerț și Reparații Auto

Bodesti

Zetalex S.R.L.

Comerț și Reparații Auto

Radaseni

Paun Service SRL

Comerț și Reparații Auto

Dragomiresti

Auto Painting Miu SRL

Comerț și Reparații Auto

Titesti

Intrebari frecvente despre firme

Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.

Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".

Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.

Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.

Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.
Adaugă anunț Firme Autentifică-te