Iveco Truck Services SRL
Descoperă toate informațiile esențiale despre IVECO TRUCK SERVICES SRL și Nr. Registrul Comerțului J23/3915/2016. Sediul social se află pe Str. CAMINU...
Locație: Glina, Ilfov
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre IVECO TRUCK SERVICES SRL și Nr. Registrul Comerțului J23/3915/2016. Sediul social se află pe Str. CAMINULUI, nr. 54, oferind acces rapid la servicii și suport. Alege IVECO TRUCK SERVICES SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Iveco Truck Services SRL afiseaza in 2024 o pozitie financiara buna, sustinuta de volum mare de activitate, lichiditate confortabila si indatorare moderata. Principalul element de prudenta ramane marja neta scazuta, care reduce rezistenta companiei la eventuale presiuni comerciale sau de cost.
Iveco Truck Services SRL prezinta in 2024 un profil financiar solid, specific unei companii de distributie auto cu volum mare de activitate si marje comerciale reduse. Cifra de afaceri a ajuns la 255.122.864 lei, iar veniturile totale au fost de 256.074.488 lei, ceea ce confirma o baza operationala ampla si o activitate sustinuta. Diferenta relativ mica dintre venituri totale si cifra de afaceri arata ca performanta companiei este generata in principal din activitatea de baza, nu din surse exceptionale.
Profitul net raportat este de 2.686.317 lei, la cheltuieli totale de 250.827.426 lei. Nivelul profitului este pozitiv si sustine o marja neta de 1,05%, ceea ce este modest ca nivel absolut, dar compatibil cu specificul unui business de comert cu autovehicule, unde rotatia volumelor este de regula mai importanta decat marjele unitare ridicate. Din aceasta perspectiva, compania pare sa opereze eficient intr-un sector competitiv, dar cu spatiu limitat pentru absorbirea unor socuri pe costuri sau pe cerere.
Structura bilantiera este echilibrata. Activele totale sunt de 53.726.118 lei, dintre care 47.158.805 lei reprezinta active circulante, iar doar 5.627.710 lei active imobilizate. Aceasta configuratie este fireasca pentru o companie comerciala si indica o pondere ridicata a elementelor cu lichiditate mai mare. In plus, numerarul si conturile bancare insumeaza 10.128.703 lei, un nivel care ofera un tampon util pentru operatiuni curente si pentru gestionarea obligatiilor pe termen scurt.
Gradul de indatorare de 32,65% sugereaza o presiune financiara moderata. Datoriile totale de 17.541.268 lei sunt sub nivelul capitalurilor proprii de 19.076.072 lei, ceea ce reflecta o structura de finantare prudentă. Totodata, capitalul subscris de 2.200.200 lei si baza de capitaluri proprii arata ca firma dispune de un nivel rezonabil de sustinere interna.
Rentabilitatea capitalurilor proprii, de 14,08%, este un indicator bun si arata ca societatea reuseste sa valorifice eficient resursele actionarilor. Raportat la cei 101 angajati, compania opereaza la o scara relevanta, ceea ce confirma capacitate operationala si organizare adecvata. Per ansamblu, scorul financiar de 75 din 100 este sustinut de combinatie dintre volum mare de activitate, profitabilitate pozitiva, lichiditate buna si un nivel controlat al indatorarii, chiar daca marja neta ramane principalul punct de atentie.
Profitul net raportat este de 2.686.317 lei, la cheltuieli totale de 250.827.426 lei. Nivelul profitului este pozitiv si sustine o marja neta de 1,05%, ceea ce este modest ca nivel absolut, dar compatibil cu specificul unui business de comert cu autovehicule, unde rotatia volumelor este de regula mai importanta decat marjele unitare ridicate. Din aceasta perspectiva, compania pare sa opereze eficient intr-un sector competitiv, dar cu spatiu limitat pentru absorbirea unor socuri pe costuri sau pe cerere.
Structura bilantiera este echilibrata. Activele totale sunt de 53.726.118 lei, dintre care 47.158.805 lei reprezinta active circulante, iar doar 5.627.710 lei active imobilizate. Aceasta configuratie este fireasca pentru o companie comerciala si indica o pondere ridicata a elementelor cu lichiditate mai mare. In plus, numerarul si conturile bancare insumeaza 10.128.703 lei, un nivel care ofera un tampon util pentru operatiuni curente si pentru gestionarea obligatiilor pe termen scurt.
Gradul de indatorare de 32,65% sugereaza o presiune financiara moderata. Datoriile totale de 17.541.268 lei sunt sub nivelul capitalurilor proprii de 19.076.072 lei, ceea ce reflecta o structura de finantare prudentă. Totodata, capitalul subscris de 2.200.200 lei si baza de capitaluri proprii arata ca firma dispune de un nivel rezonabil de sustinere interna.
Rentabilitatea capitalurilor proprii, de 14,08%, este un indicator bun si arata ca societatea reuseste sa valorifice eficient resursele actionarilor. Raportat la cei 101 angajati, compania opereaza la o scara relevanta, ceea ce confirma capacitate operationala si organizare adecvata. Per ansamblu, scorul financiar de 75 din 100 este sustinut de combinatie dintre volum mare de activitate, profitabilitate pozitiva, lichiditate buna si un nivel controlat al indatorarii, chiar daca marja neta ramane principalul punct de atentie.
Puncte forte
- Volum foarte ridicat al activitatii, cu cifra de afaceri de 255.122.864 lei si venituri generate aproape integral din activitatea de baza.
- Structura financiara echilibrata, cu rata indatorarii de 32,65% si datorii totale sub nivelul capitalurilor proprii.
- Lichiditate buna pentru profilul companiei, sustinuta de active circulante de 47.158.805 lei si numerar de 10.128.703 lei.
- Rentabilitate buna a capitalurilor proprii, evidentiata de un ROE de 14,08%.
Factori de risc
- Marja neta de profit de 1,05% este redusa, ceea ce lasa compania mai expusa la cresterea costurilor sau la scaderea vanzarilor.
- Ponderea mare a activelor circulante arata dependenta de buna gestionare a stocurilor si a ciclului operational specific comertului auto.
- Profitul net, desi pozitiv, este relativ modest raportat la dimensiunea veniturilor, ceea ce limiteaza flexibilitatea in scenarii adverse.
Informatii Companie:
CUI: 31625301
Cod CAEN: 4519
Anul înființării: 2013
Contact:
Adresă: Str. Caminului, Nr. 54
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Comert cu alte autovehicule
| Indicator | 2024 |
|---|---|
| Cifra de afaceri | 255.122.864 |
| Venituri totale | 256.074.488 |
| Cheltuieli totale | 250.827.426 |
| Profit net | 2.686.317 |
| Total active | 53.726.118 |
| Total datorii | 17.541.268 |
| Capitaluri proprii | 19.076.072 |
| Casa si conturi banci | 10.128.703 |
| Nr. angajati | 101 |
| Capital subscris | 2.200.200 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.