Kautex Craiova Srl
Descoperă toate informațiile esențiale despre KAUTEX CRAIOVA SRL și Nr. Registrul Comerțului J16/226/2013. Sediul social se află pe Str. HENRY FORD (1...
Locație: Craiova, Dolj
Descriere:
Descoperă toate informațiile esențiale despre KAUTEX CRAIOVA SRL și Nr. Registrul Comerțului J16/226/2013. Sediul social se află pe Str. HENRY FORD (1863-1947), nr. 29, oferind acces rapid la servicii și suport. Alege KAUTEX CRAIOVA SRL, o firmă cu date transparente, înregistrată legal în România, gata să răspundă solicitărilor tale!
Analiza Financiara:
Rezumat: Kautex Craiova SRL este o companie solida din sectorul auto, cu o cifra de afaceri de peste 211 milioane RON in 2024 si un profit net de 24 milioane RON, demonstrand o performanta financiara robusta si o structura de capital sanatoasa.
Kautex Craiova SRL, cu CUI 27144830, activeaza in sectorul fabricarii de piese si accesorii pentru autovehicule (CAEN 2932) si reprezinta un jucator semnificativ in industria auto din Craiova, judetul Dolj. Compania a fost infiintata in 2010 si a acumulat in cei 15 ani de activitate o pozitie financiara remarcabila, confirmata de scorul financiar de 85 din 100.
In exercitiul financiar 2024, Kautex Craiova a inregistrat o cifra de afaceri de 211.092.184 RON, generand venituri totale de 222.803.749 RON. Diferenta dintre venituri totale si cifra de afaceri (aproximativ 11,7 milioane RON) sugereaza existenta unor venituri financiare sau din alte surse, complementare activitatii de baza. Cheltuielile totale s-au ridicat la 194.630.821 RON, rezultand un profit net de 24.078.032 RON - o performanta solida pentru un producator industrial.
Marja de profit net de 11,41% este semnificativ peste media industriei de componente auto, unde marjele de 3-6% sunt mai frecvente. Aceasta eficienta operationala reflecta un control riguros al costurilor si un portofoliu de contracte cu valoare adaugata ridicata.
Structura bilantiera este una dintre cele mai mari puncte forte ale companiei. Activele totale de 122.951.322 RON sunt dominate masiv de active circulante (112.016.841 RON), in timp ce activele imobilizate reprezinta doar 10.781.223 RON. Numerarul si conturile bancare totalizau la finalul anului 68.677.251 RON - echivalentul a circa 55,9% din totalul activelor - indicand o lichiditate exceptionala.
Rata de indatorare de 14,29% este extrem de scazuta, datoriile totale de 17.566.624 RON fiind mult inferioare capitalurilor proprii de 100.077.516 RON. Aceasta structura financiara conservatoare ofera companiei o flexibilitate ridicata pentru investitii viitoare sau pentru absorbtia unor socuri economice externe.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 24,06% confirma ca managementul utilizeaza eficient resursele actionarilor. Capitalul subscris de 29.628.000 RON a crescut substantial prin acumulare de profit, capitalurile proprii ajungand la 100.077.516 RON - de peste 3 ori valoarea capitalului initial.
Cu 127 de angajati si o cifra de afaceri de 211 milioane RON, productivitatea pe angajat depaseste 1.662.930 RON anual, un indicator relevant pentru un producator din sectorul auto. Compania demonstreaza un model de afaceri scalabil, eficient si bine capitalizat, cu o dependenta minima de finantare externa.
In exercitiul financiar 2024, Kautex Craiova a inregistrat o cifra de afaceri de 211.092.184 RON, generand venituri totale de 222.803.749 RON. Diferenta dintre venituri totale si cifra de afaceri (aproximativ 11,7 milioane RON) sugereaza existenta unor venituri financiare sau din alte surse, complementare activitatii de baza. Cheltuielile totale s-au ridicat la 194.630.821 RON, rezultand un profit net de 24.078.032 RON - o performanta solida pentru un producator industrial.
Marja de profit net de 11,41% este semnificativ peste media industriei de componente auto, unde marjele de 3-6% sunt mai frecvente. Aceasta eficienta operationala reflecta un control riguros al costurilor si un portofoliu de contracte cu valoare adaugata ridicata.
Structura bilantiera este una dintre cele mai mari puncte forte ale companiei. Activele totale de 122.951.322 RON sunt dominate masiv de active circulante (112.016.841 RON), in timp ce activele imobilizate reprezinta doar 10.781.223 RON. Numerarul si conturile bancare totalizau la finalul anului 68.677.251 RON - echivalentul a circa 55,9% din totalul activelor - indicand o lichiditate exceptionala.
Rata de indatorare de 14,29% este extrem de scazuta, datoriile totale de 17.566.624 RON fiind mult inferioare capitalurilor proprii de 100.077.516 RON. Aceasta structura financiara conservatoare ofera companiei o flexibilitate ridicata pentru investitii viitoare sau pentru absorbtia unor socuri economice externe.
Rentabilitatea capitalurilor proprii (ROE) de 24,06% confirma ca managementul utilizeaza eficient resursele actionarilor. Capitalul subscris de 29.628.000 RON a crescut substantial prin acumulare de profit, capitalurile proprii ajungand la 100.077.516 RON - de peste 3 ori valoarea capitalului initial.
Cu 127 de angajati si o cifra de afaceri de 211 milioane RON, productivitatea pe angajat depaseste 1.662.930 RON anual, un indicator relevant pentru un producator din sectorul auto. Compania demonstreaza un model de afaceri scalabil, eficient si bine capitalizat, cu o dependenta minima de finantare externa.
Puncte forte
- Lichiditate exceptionala - numerar de 68.677.251 RON reprezinta 55,9% din active totale, oferind o rezerva financiara solida pentru investitii sau crize.
- Marja de profit net de 11,41% depaseste semnificativ media industriei de componente auto (3-6%), indicand eficienta operationala ridicata.
- Rata de indatorare de doar 14,29% si capitaluri proprii de 100 milioane RON asigura o independenta financiara aproape totala fata de creditori.
- ROE de 24,06% demonstreaza o valorificare excelenta a capitalului actionarilor, cu profit net de 24 milioane RON generat in 2024.
Factori de risc
- Concentrarea activitatii exclusiv in sectorul auto (CAEN 2932) expune compania la ciclicitatea industriei - o contractie a cererii de autovehicule la nivel european ar putea afecta semnificativ cifra de afaceri.
- Ponderea redusa a activelor imobilizate (8,8% din total active) poate indica o dependenta de echipamente inchiriate sau uzate moral, cu potential impact asupra competitivitatii pe termen lung.
- Tranzitia accelerata catre vehiculele electrice in Europa poate modifica substantial cererea pentru tipurile de componente fabricate, necesitand adaptari tehnologice si investitii semnificative.
Informatii Companie:
CUI: 27144830
Cod CAEN: 2932
Anul înființării: 2010
Contact:
Adresă: Str. HENRY FORD (1863-1947), nr. 29
Date financiare:
Scor financiar:
Bun
Activitate:
Fabricarea altor piese si accesorii pentru autovehicule
| Indicator | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 211.092.184 | 244.024.200 | 236.738.918 | 220.157.185 | 201.567.020 | 204.391.013 |
| Venituri totale | 222.803.749 | 251.960.016 | 235.073.508 | 221.466.124 | 207.931.306 | 201.091.983 |
| Cheltuieli totale | 194.630.821 | 215.278.670 | 196.394.571 | 177.584.632 | 167.125.996 | 173.903.973 |
| Profit net | 24.078.032 | 30.643.982 | 33.325.676 | 38.018.604 | 34.579.373 | 22.676.581 |
| Total active | 122.951.322 | 103.683.187 | 193.833.501 | 165.395.837 | 116.589.178 | 86.503.336 |
| Total datorii | 17.566.624 | 22.321.402 | 22.303.151 | 28.383.477 | 20.488.772 | 24.190.244 |
| Capitaluri proprii | 100.077.516 | 75.999.483 | 166.674.407 | 133.348.731 | 95.330.127 | 60.750.754 |
| Casa si conturi banci | 68.677.251 | 45.876.588 | 135.390.322 | 113.045.146 | 71.827.606 | 34.859.463 |
| Nr. angajati | 127 | 139 | 134 | 124 | 96 | 89 |
| Capital subscris | 29.628.000 | 29.628.000 | 29.628.000 | 29.628.000 | 29.628.000 | 29.628.000 |
Scrie o recenzie
Pentru a scrie o recenzie, te rugăm să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Încă nu există recenzii
Fii primul care lasă o recenzie pentru această firmă!
Firme similare
Intrebari frecvente despre firme
Verificati daca firma are badge-ul "Verificat" care indica validarea datelor de catre echipa noastra. Consultati recenziile altor clienti, verificati CUI-ul la ANAF si cautati informatii suplimentare despre companie online.
Pentru a lasa o recenzie, trebuie sa fiti autentificat. Accesati tab-ul "Recenzii" de pe pagina firmei, selectati numarul de stele, completati titlul si descrierea experientei dvs., apoi apasati "Trimite recenzia".
Datele firmelor sunt preluate din Registrul Comertului si actualizate periodic. Pentru informatii 100% actuale despre o firma, va recomandam sa verificati direct la Registrul Comertului sau pe portalul ANAF.
Puteti contacta firma folosind datele de contact afisate pe pagina: telefon, email sau website. Daca firma are butonul "Suna Acum", puteti initia un apel direct din browser pe dispozitivele mobile.
Da, apasati butonul "Raporteaza firma" de pe pagina si selectati motivul raportarii. Echipa noastra va verifica informatiile si va face corecturile necesare in cel mai scurt timp.